Bár Mark Zuckerberg Facebook-tulajdonos állítólagos részvétele kacsának bizonyult, ez nem von le annak értékéből, milyen lelkes és pozitív hangulatban telt el az első bitcoin-találkozó Budapesten.
A Colabs Startup Center által szervezett esten egy gimnáziumi osztályteremben mintegy száz érdeklődő szorongott, de ki senki nem szorult. Arra a kérdésre, hogy kinek van a jelenlevők közül bitcoinja, a nézők közel fele feltette a kezét, és majdnem mindegyikük felrakta akkor is, amikor az volt a kérdés, tartják-e.
Azért emelkedik, mert mindenki azt várja?
Eladni, kiadni a kezéből viszont szinte senki sem akarta. Ez önmagában jó magyarázat lehet arra, hogy a bitcoin árfolyama az áprilisi őrült emelkedés, majd alapos zuhanás után szépen csendben konszolidálódott, és lényegében hetek óta óvatosan felfelé araszolgat. Ami sokkal egészségesebb áralakulásnak számít a tőkepiacokon, mint a villámgyors száguldás. A forgalom ugyanakkor csekély: míg az izgalmas áprilisi napokon napi 200-500 ezer bitcoinra is felugrott a Mt. Gox tőzsdén, mostanában csak napi 10-30 ezer darabot jelez a bitcoincharts.com ábrája.
A minikonferencia első előadója, Debreczeni Barnabás (képünkön a jobb szélen) tízmillió dollárra tette a bitcoin összes napi tőzsdei forgalmát, ez mintegy 77 ezer bitcoint jelent. Az összes bitcoin-tranzakció értéke, tehát a vásárlásokat, fizetéseket is beleszámolva, pedig 30 millió dollár körül alakul naponta. A forgalomban levő bitcoinok teljes értéke, avagy a piac kapitalizációja 1,4 milliárd dollár, ami éppen eléggé szép összeg ahhoz, hogy egyre több vállalkozás próbálkozzon üzletet csinálni ebből a „kriptográfiai valutából”. Ismét elhangzott az a népszerű elmélet is, amely óriási - például százezer dolláros - összegre becsüli egy bitcoin jövőbeli értékét, amennyiben az elterjedne a hétköznapokban és komoly forgalmi pénzeszközzé válna.
Juhász Péter médiaszakértő (bal szélen) az mp3-formátumú zene történetével illusztrálta a bitcoin lehetséges pályáját. Az mp3 már 1994-ben megjelent, ám akkor még csak a szakemberek és a számítógépes őrültek (geek-ek) eszköze volt. Majd a Winamp megjelenésével kezdett igazán tömegtermékké válni 1997-ben. A Napster nevű fájlcserélő oldal 1999-es megjelenése konfliktust okozott a zeneiparral, és egy máig is tartó háborút indított el.
Újításra kényszerítik a hagyományos iparágakat
Ugyanakkor az mp3 rákényszerítette a zeneipart is a megújulásra, új üzleti modelleket provokált ki, amit az iPod 2001-es és az iTunes Music store 2003-as megjelenése jelzett. A 2009-ben megalkotott bitcoin eszerint a kronológia szerint most valahol a konfliktus-fázis kezdetén lehet – a háború pedig valószínűleg csak most kezdődik. Sok jele van egyébként már ennek, a hatóságok korábban egész bitcoin-tőzsdéket zártak be, nemrég pedig a Mt. Gox egyik számláját is zárolták.
Ahhoz, hogy a bitcoin igazán tömegessé váljék, azonban még sokat kell tenni. Szükség lenne a tömegeknek szóló, általuk is használható alkalmazásra, „idiótabiztos analógiára” és a média lehetőségeinek jó kihasználására – mondta el Juhász.
Magyar startup kínál szervert
Egy magyar vállalkozás, a Bits of Proof Zrt. nemrég mutatkozott be az USA-ban, San José-ban rendezett bitcoin-konferencián. Alapítója, Blummer Tamás szerint (a képen balról a második) első és egyelőre egyedülálló a maga nemében, vállalatoknak kínálja bitcoin-szerverszolgáltatását Bits of Proof Enterprise Bitcoin Server néven+. Így lehet, hogy egy magyar startup-vállalkozás teszi majd tömegtermékké a bitcoint, de legalábbis komoly szerepe lehet benne. „Magyar vállalkozás adja a világnak az első, vállalati környezetre szabott Bitcoin szervert” – írja magáról a társaság.
"Ölelést adok bitcoinért" - írják a pólón. Az ingyensör garantáltan fogyott. |
Amint a társaságnak a rendezvény után kiadott közleménye írja, az IT-világ ismert sztárjai (többek közt a Facebook korai fázisánál bábáskodó Winklevoss-fivérek, a Google és az Amazon) is nyit a virtuális fizetőeszköz irányába. A Bitcoin-hálózat megalkotójának kódjaira több megoldás is alapult, de az eredeti rendszer tömeges, szolgáltatásjellegű kiszolgálásra nem alkalmas. Ezt a hiányt hidalja át a BOP Bitcoin Enterprise Server.
Színezik a láthatatlan biteket
Ez olyan interfészt biztosít, mellyel egynél több ember pénzének megbízható kezelésére, tranzakciók tömeges elvégzésére van mód a Bitcoin keretrendszerben. A BOP terméke ugyan nyílt forráskódú, bárki letöltheti, írhat rá alkalmazást, ám a további fejlesztésekért és szerverbérletért már érdemes a BOP-nak rendszeres díjat fizetni. A San Joséban tartott konferencián 70 próbahozzáférést rendeltek a résztvevők, köztük nagy informatikai és biztonságtechnikai cégek, bankok és egy európai ország pénzügyi felügyeleti szervezete is – írják.
A Bitcoin lehetséges következő generációs felhasználása az úgynevezett colored coin, ahol a fizetés és a tulajdoni jogok átvitele egyszerre valósítható meg. „Ez magyarul azt jelenti, hogy minden kereskedelmi tranzakció legfontosabb bizalmi tényezője, az úgynevezett birtokon belül maradás biztosítása válik pofonegyszerűvé” – mondja Blummer. Elszámolóházak, letétkezelők, fizikai és virtuális jellegű közraktárak számára lehet ez érdekes kihívás.