Nem kizárt a kötvényvásárlás
Bernanke szerint a Fed nem zárja ki, hogy 2012-ben a gazdasági helyzet romlása esetén kötvényvásárlással enyhítse a monetáris nyomást, és elviselje a hivatalos célként kitűzött 2 százalékos infláció túllépését, amennyiben az segíti leszorítani a magas munkanélküliségi rátát.
A Fed elnöke szerint egyelőre nem jelenthető ki, hogy az amerikai gazdaság élénkülése "egy új és erősebb szakaszba lépett", és még mindig "jelentős" a visszaesés kockázata. Ezzel elemzők szerint arra utalt, hogy az európai bankválság káros hatással lehet az amerikai gazdaságra is.
Legalább 18 hónapig nem várnak kamatemelést
Dr. Magas István közgazdászprofesszor, a Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének vezetője a Privátbankárnak adott interjúban nemrég úgy vélte: Amerika elkezdett kimászni a gödörből. A professzor sikeresnek értékelte a Fed eddigi válságkezelő intézkedéseit - részletek >> |
A bank mindeddig példátlan módon nyilvánosságra hozta a Fed döntéshozóinak a szövetségi alapok kamatlábaira vonatkozó előrejelzéseit. A 17-ből öt az állította, hogy emelésre 2014-ig nem lesz szükség, három szerint arról már az idén dönteni kell, kettő szerint viszont 2016-ig minden változatlan maradhat. Valamennyien úgy gondolják azonban, hogy hosszú távon a kamat 4 százalék körüli szinten áll majd be.
Miután valószínűvé vált, hogy az irányadó kamat legkevesebb 18 hónapig változatlan marad, az állampapírok és a részvények árfolyama emelkedni kezdett.
A Fed legutóbb december 13-án döntött a kamatról, nem változtatva a gyakorlatilag nulla - 0,00-0,25 százalékos - irányadó kamatsáv-szinten, amely 2008 decembere óta van érvényben. 2007 nyarán, a pénzügyi válság kitörése előtt még 5,25 százalék volt.
A Fednek a novemberihez képest derűlátóbb, szerdai előrejelzése szerint a munkanélküliségi ráta 2012-ben 8,2 és 8,5 százalék közé esik vissza, ám az amerikai gazdaság a korábban vártnál lassabban, csak 2,2-2,7 százalékkal növekszik majd.
A gazdasági kilátások romlottak, megcélozták az inflációt
A Fed rontott az ország idei gazdaságnövekedési előrejelzésén, ugyanakkor némileg derűlátóbb a munkanélküliség alakulása kapcsán. Az amerikai központi bank szerepét betöltő intézmény egyidejűleg történelmi lépést tett azzal, hogy konkrét hosszú távú inflációs célt állított fel, két százalékot.
A Fed szerdán ismertetett, negyedévente kiadott előrejelzése szerint idén az amerikai hazai össztermék (GDP) 2,2-2,7 százalékkal nő. Novemberben a bank még nagyobb ütemű, 2,5-2,9 százalékos gazdaságnövekedéssel számolt. A Fed arra számít továbbá, hogy a munkanélküliségi ráta 8,2 százalék lesz az idén a novemberi előrejelzésben szerepelt 8,5 százalék helyett.