Pénteken is csúnyán néznek ki az európai tőzsdeindexek, a német mutató 0,9, a francia 0,6, a brit 0,5 százalékkal esik. Az amerikai határidős indexek is további 0,3-0,4 százalékos mínuszt mutatnak a csütörtöki méretes zakózás után. A befektetők részben azzal vannak elfoglalva, hogy felmérjék, Joe Biden elnök lemond-e az elnökjelöltségről, miután egyre nyilvánvalóbb figyelmeztetéseket kapott pártja hangadóitól.
A chip-részvények zuhanása folytatódott, mivel az Egyesült Államok újabb korlátozásokat vezetne be a Kínába irányuló eladásokra vonatkozóan. Makroadatok terén csendes lesz a péntek, a brit kiskereskedelmi forgalom és az EKB folyó fizetési mérlege szerepel a naptárban.
Budapesten a BUX Index csak 0,1 százalékkal van lejjebb. A Mol 0,7 százalékkal esik, az OTP 0,1, a Richter 0,4, az Opus 0,2 százalékkal emelkedik. Nyertes a Masterplast és az ANY Nyomda 1,2-1,3 százalékos emelkedéssel. Az Európai Gyógyszerügynökség befogadta a Richternek “a bioszimiláris denosumab termékjelöltekre vonatkozó két törzskönyvi kérelmét” – tette közzé a gyógyszergyár.
Megijedt a 390-től az euró
Az euró/forint jelenleg 391-en áll, ott van, ahol csütörtök este. De ez gyengülést jelent a csütörtök délelőtti állapothoz képest, amikor 389,50 is volt az árfolyam. A dollár erősödik, az arany 1,6, az ezüst 2,8 százalékkal zuhan. Az olaj szerény mínuszban van, a hollandiai szállítású földgáz pedig 1,9 százalékkal lett olcsóbb.
Kiemelendő, hogy tegnap a dollár erősödése ellenére tartotta jól magát a magyar deviza – írta a K&H Értékpapír a forintról.
Az EKB, ahogy várható volt, tartotta a kamatokat csütörtökön, és az amerikai munkaerőpiaci statisztikák sem jelentettek meglepetést.
Csökkent, vagy tart kedden az MNB?
A forintpiacon a fókusz egyre inkább az MNB keddi kamatdöntése felé irányul. A relatíve kedvező piaci hangulat az elmúlt hetekben nyitva hagyta az ajtót a kamatcsökkentések folytatása előtt, ahogy erről Virág Barnabás is beszélt hétfőn – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ezzel együtt véleményünk szerint indokolt lenne a kamatok tartása júliusban.
A múlt hónapban kommunikált óvatosság, türelem és az új szakasz nyitása a korábbiaktól eltérő gyakorlatot, azaz a kamatcsökkentési ciklus szüneteltetését igényli.
Mondhatjuk, hogy közelről csak negyed százalék kérdése az egész, de távolról nézve valójában a 2022 ősze óta újból felépített hitelesség fenntartása a tét – véli a brókercég.
Szemüveget a Facebook-nak
A Meta Platforms, a Facebook tulajdonosa kisebb részesedést vásárolna a 87 milliárd euró értékű francia-olasz EssilorLuxottica szemüveggyártó csoportban, több milliárd euróért. A közösségimédia-cég ugyanis fokozza az intelligens szemüvegek fejlesztésére irányuló törekvéseit – értesült a Financial Times.
A Meta már tárgyalásokat folytatott az EssilorLuxottica-val a meglévő együttműködésük elmélyítéséről, miután ősszel sikeresen bemutatták a „Ray-Ban M” okosnapszemüvegek újabb változatát. Az EssilorLuxottica részvényeinek árfolyama csütörtökön közel öt százalékot ugrott meg a hírre – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Vadászat az orosz olajszállító hajókra
Keir Starmer brit miniszterelnök bejelentette, hogy lecsapnak a nemzetközi szankciók kijátszására használt orosz olajszállító tartályhajókra, az úgynevezett “árnyékflottára”. Elmondta, hogy 44 európai nemzet támogatta a tervet. A nyugati országok szerint a mintegy 600 hajóból álló flottával Moszkva napi mintegy 1,7 millió hordó olajat szállít – írta a Bloomberg. (Hasonlóan nyilatkozott a német kancellár is.)
A brit kormány szankciókat jelentett be 11 tankhajó ellen is, amelyekkel szerinte orosz olajat szállítanak. Emellett az amerikai olajkészletek a vártnál jobban csökkentek. Az olajárak mégis inkább mérséklődtek, elsősorban a kínai gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak miatt. Eközben továbbra is úgy tűnik, az OPEC+ az év későbbi szakaszában újra a kínálat korlátozásának enyhítésére törekszik.
Az olajpiac továbbra is a kínai gazdasági lassulással, az esetleges gazdasági ösztönző programmal, illetve az OPEC+ politikájával van elfoglalva – írta az Erste Befektetési Zrt.
Ellentmondásos a Netflix helyzete
A Netflix reflektorfényben van, miután a streamingóriás gyorsjelentése szerint felülmúlta a nettó előfizetői számmal kapcsolatos várakozásokat, miközben a vártnál jobb második negyedéves eredményt jelentett.
Ám a harmadik negyedéves bevételi előrejelzése elmaradt a várakozásoktól.
A robbanásszerű előfizetőszám-bővülést az erős tartalomkínálattal és a jelszómegosztás folyamatos visszaszorításával magyarázzák. A részvény a nyitás előtti kereskedésben egy százalék körüli mínuszban van.
Fizetnek a Blockfi-károsultaknak – az USA-ban
A BlockFi kriptovaluta-befektetési platform az FTX kriptotőzsde 2022. november eleji összeomlása által okozott csődhullám első áldozatai közé tartozott. Most bejelentette, hogy még ebben a hónapban megkezdi a kriptoeszközök kiosztását a károsultaknak a Coinbase amerikai kriptotõzsdén keresztül.
A hitelezők 2023 szeptemberében hagyták jóvá a csődeljárás tervét, 2024 elején pedig a BlockFi közel egymilliárd dollár kifizetésben egyezett meg az FTX és az ahhoz kötődő Alameda Research felszámolójával.
“Felhívjuk a figyelmet, hogy a nem amerikai ügyfelek jelenleg nem kaphatnak pénzt a rájuk vonatkozó szabályozási követelmények miatt” – teszik hozzá. Hogy az ő követeléseik sorsa mi lesz, arról nem szólnak a hírek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.