Európában pozitív ma a részvénypiaci hangulat, a német index 0,7, a francia 1,0, a brit 0,4 százalékkal emelkedett a nap végéig. Az Egyesült Államokban viszont kisebb mínuszban vannak a vezető mutatók, az S&P 500 0,3, a Nasdaq Composite 0,1, a Dow Jones ipari átlag pedig 0,3 százalékos mínuszban van kevéssel hat előtt.
A Budapesti Értéktőzsde indexe fél százalékkal csökkent, ezzel épphogy 37 ezer pont felett tudott maradni. Elsősorban az OTP húzta le, amely 1,6 százalékkal 11 430 forintra esett, de a Magyar Telekom is egy százalékkal süllyedt. A Richter egy százalékkal emelkedni tudott, a Mol fél százalékkal olcsóbb lett.
Aukción többet ért a Telekom
A Magyar Telekomra a társaság vételi aukciót hirdetett, emiatt tíz órától fél ötig leállították a kereskedést, a nap utolsó fél órájában lehetett kereskedni újra a részvénnyel. Az aukció eredménye szerint a korábban bejelentett maximális 5,2 milliárd forint értékben fogadtak el ajánlatokat. Az elfogadott legmagasabb árszint részvényenként 400 forint volt, itt allokációra került sor. (Vagyis az ajánlatoknak csak egy részét fogadták el.) Eközben a normál kereskedésben a papír záróára csak 390 forint lett.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A beérkezett ajánlatok összértéke a maximális mennyiség közel négyszeresére rúgott. A felvásárolt több, mint 13 millió darab részvény megvétele után a cég saját tulajdonában levő részvények értéke majdnem 22 millió.
Tömeges megbetegedések Texasban
A forint az MNB keddi, váratlan kamatcsökkentése óta gyengül. Ma is 2,2 forinttal drágább lett az euró, 253,80 fillér az ára. Az olaj kissé magához tért, egy százalék körüli pluszban van. Az arany, miután tegnap este megdöntötte nyolcéves csúcsát 1796 dolláron, ma kissé lefelé korrigál.
Az amerikai piacon a rosszkedv egyik oka, hogy az USA-ban továbbra is gyorsan terjed a vírus egy egész sor államban. A tegnapi adatok megint minden eddiginél több új fertőzésről számoltak be, igaz, ennek részben a fokozott tesztelés az oka. Texasban azonban például tömeges járványkitörésről beszélnek, a kórházak lassan teljesen megtelnek. Leállították a gazdaság újraindítására irányuló lazításokat, visszatérni látszik a karantén. Kaliforniában pedig a Disney határozatlan időre elhalasztotta a vidámparkjai újra nyitását.
Csalódást keltett a munkaerő-piaci adat
A Washingtoni Egyetem egészségügyi kutatóintézete frissített modelljében 180 ezer amerikai fog meghalni októberig a vírus következtében. Ez azonban tíz százalékkal alacsonyabb szám, mint amit az előző becslésük tartalmazott – írta a Bloomberg.com hírlevele. A negatív amerikai hangulat másik oka, hogy megjelentek a legfrissebb heti amerikai munkanélküliségi adatok. Bár az újonnan beadott munkanélküli segélykérelmek száma csökkent, de kevésbé, mint ahogy a piac várta. Legalább az aktív munkanélküli segélyek száma végre húszmillió alá süllyedt, április óta először (ez az adat egy hetes késéssel érkezik).
A Lufthansa jó napja
A német Lufthansa ugyan már nincsen benne a DAX indexben, csak a közepes nagyságú cégeket tömörítő MDAX-ban, de ma nagyon jó napja volt. A részvény hét százalékkal emelkedett, miután olyan hírek láttak napvilágot, hogy a részvényesek elfogadhatják a kilencmilliárd euróra rugó állami mentőcsomagot. Emellett az Európai Unió hatóságai is beleegyeznek az állami beavatkozásba.
A hétvégén még olyan hírek érkeztek, hogy nem lesz elegendő számú közgyűlési résztvevő ahhoz, hogy a csomagra rábólintsanak.
Wirecard helyett Wherecard
A Wirecard, a botrányoktól sújtott, állítólag kétmilliárd eurós hiányt rejtegető, fizetési megoldásokkal foglalkozó fintech-cég benyújtotta a csődeljárás iránti kérelmet. A papír ma is 71 százalékkal zuhant a tőzsdén, miközben az egyik vezetője vizsgálati fogságban, a másik pedig szökésben van. A legújabb vicc szerint a Wirecard helyett (ami vezetékes kártyát, bekötött kártyát, csatlakoztatott kártyát jelent) inkább “Wherecard-nak” kellene hívni. Ami annyit tesz, “hol a kártya”?