Pénteken reggel már a Xetra rendszerével indul a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). A Xetra neve a megbízhatóság, a testre szabhatóság, a gyorsaság szimbóluma a kereskedési rendszerek között – mondta el Tóth Attila, a BÉT vezérigazgató-helyettese nemrég a Privátbankárnak. A Budapesti Értéktőzsde Xetra-csatlakozásával az itt jegyzett értékpapírok technikailag azonnal közvetlenül elérhetővé válnak valamennyi, a Xetrához már kapcsolódott kereskedő számára, ezzel egy időben pedig a BÉT kereskedő cégei is közvetlen technikai elérést kapnak a Xetra-közösség teljes termékkínálatához.
Rengeteg üzletkötő figyelhet fel ránk
Márpedig a Xetra-közösség tőzsdéihez 18 országból mintegy 250 brókercég és bank 4500 üzletkötője kapcsolódik. Ezek mindegyike egyetlen kapcsolódási ponton keresztül eléri a Xetrával üzemelő piacok több mint 11 ezer részvényét, 900 ETF-jét és 800 ezer strukturált termékét. Jelenleg a BÉT részvénypiacán 4 országból összesen 25 kereskedő cég van jelen.
A Xetra által hozott kedvező változásoktól a BÉT új tagok és befektetők csatlakozását, és így a forgalom és a budapesti tőzsdei termékek likviditásának jelentős bővülését várja. Bővülő termékkínálatban is bíznak. Egy likvidebb, pezsgőbb tőzsde a kibocsátók szemében is sokkal vonzóbbá válhat, ezért arra is számítanak, hogy a következő években számos hazai cég dönt majd a BÉT-es bevezetés mellett.
A tőzsde jó a gazdaságnak
A tőzsdei cégek kedvezőbb finanszírozási helyzete dinamikusabb fejlődést, esetleg regionális terjeszkedést jelenthet a vállalatok számára, ami nemzetgazdasági szinten is kedvező hatásokkal bírna. GDP-növekedéssel, bővülő foglalkoztatással, növekvő adóbevételekkel, fehéredő, átláthatóbbá váló gazdasággal – tartja a BÉT.
Öt dolog fog megváltozni
A Privátbankár cikksorozatában az interjúalanyok öt főbb tényezőt említettek, amelyek a Xetra bevezetésével meg fognak változni:
1. A leglikvidebb papírokkal, a BUX ETF-fel és a BÉTa piacon elérhető külföldi részvényekkel továbbra is nyitó és záró aukcióval kiegészített folyamatos kereskedésben lehet majd üzletelni, mint jelenleg. A kevésbé likvid részvények, a befektetési jegyek és a hitelpapírok kereskedését egy többaukciós modellben, a strukturált termékeket (például certifikátok) folyamatos aukciós kereskedési modellben bonyolítják majd.
2. Az ajánlatok paramétereinek megválasztásában bővülnek a lehetőségek. Bevezetik a market-to-limit és az iceberg megbízásokat.
3. A szélsőséges ármozgások kezelésére bevezetik a statikus és dinamikus volatilitási limitek rendszerét. Ez a várakozások szerint átláthatóbbá teszi majd a piacot. A limitek túllépése, azaz nagyobb elmozdulások esetén rövid aukciókat tartanak.
4. Új technikák jelenhetnek meg a magyar börzén, mint az algoritmusokra épülő, automatizált kereskedési technikák (melyeket egyszerűsítve „robotoknak” is neveznek.) Az utóbbiak a nyugati tőzsdéken a forgalom komoly hányadát adják. Az ajánlati könyv két oldalára beálló, a vételi és eladási árfolyamok közötti különbséget csökkentő robotok a kisbefektetőknek is kedveznének, mert ők is jobb áron köthetnének.
5. Növekszik a piac átláthatósága, miután a befektetők az eddigieknél mélyebb ajánlati könyvet láthatnak majd. A jelenlegi maximum 5 árszintet tartalmazó adatszolgáltatás ugyanis akár 10-20 árszintre is bővíthetővé válik.
Hiányoznak a jó sztorik
Vannak szkeptikusabb hangok, amelyek szerint az olyan külföldi befektetők, akik csatlakozni akartak a magyar piachoz, azok eddig is meg tudták ezt tenni, tény ugyanakkor, hogy ennek költsége eddig viszonylag magas volt. A Xetra bevezetése Prágában egyelőre nem járt a forgalom növekedésével, igaz az eltelt egy év még teszi lehetővé, hogy messzemenő következtetéseket vonjunk le. Másrészt a prágai piac magyartól eltérő sajátosságai, például az elszámolási rendszer specialitása is akadályozhatták a piac bővülését.
Sokan úgy vélik, hogy a magyar gazdaságnak kellene erősebbnek, a gazdaságpolitikának és a törvényalkotásnak kiszámíthatóbbnak, vállalkozás-barátabbnak lennie ahhoz, hogy a hazai tőzsde is fellendüljön. Sokat jelentenének új tőzsdei bevezetések, igazi sztorik, amelyek a figyelmet a tőzsdére irányítják. Ebben az esetben a modern kereskedési rendszer is további segítséget jelenthet.
Pozitív spirálra várva
A pezsgő tőzsde, az emelkedő árfolyamok más cégeket a tőzsdére vonzhatnak, az új bevezetések még inkább fellendíthetnék a tőzsdét, beindulhatna egy pozitív spirál. Jelenleg a hazai tőzsde hosszabb ideje inkább stagnál, jórészt kimaradt az utóbbi évek általános nemzetközi árfolyam-emelkedéséből.
A Xetra-sorozat részei voltak:
- Jön, jön, jön a Xetra, de mi az, és miért jó? - Tóth Attila, BÉT
- Tőzsdézel? Így változik meg az életed - Tordai Péter, KBC Securities
- Aukciós rendszerben jönnek az OTP- és Mol-certifikátok - Ráner Géza, Erste Befektetési Zrt.
- Vigyázz, csak hivatalos brókercéggel szerződj! - Forrai Mihály, Kapolyi Ügyvédi Iroda
- Kisbefektető vagy? Így védd magad! - Farkas Péter, BEVA
- Robotok lendíthetik fel az OTP kereskedését - Tóth Attila, BÉT
- A robotokkal nyerhetnek a kisbefektetők is a tőzsdén - Csáky Attila, UniCredit Bank
- A kicsi sokszor a tőzsdén is szebb - Honics Itsván, OTP Alapkezelő
- Tőzsdézni szeretnél? Ez vár az online rendszereken - Virág Ferenc, Random Capital
- Mikor terelik a tőzsdére az alacsony kamatok a megtakarításokat? - Szécsényi Bálint, BÉT