Érdemes ezeken is rajta tartani a szemünket a jövő évben, a megtakarításoknál pedig portfólió-építéssel csökkenteni a kockázatokat – írja a társaság közleménye. (Meglepő, kis valószínűségű eseményekről, jóslatokról listákat sok cég készít ilyenkor év végén, egyik korábbi cikkünk itt olvasható, egy másik itt.)
A K&H Alapkezelő az általa összegyűjtött eseményekhez valószínűségeket is becsült, zárójelben ezek láthatók százalékban.
1. Az MNB egy százalékra vágja az alapkamatot (10 százalék)
A többletes folyó fizetési mérleg miatt a forintkereslet stabil lesz, ami miatt a hazai fizetőeszköz jelentősen erősödik. Ennek megállítására az MNB jelentős kamatcsökkentésről dönthet.
2. A tíz éves kötvényhozam három százalék alá kerül (30)
Folytatódik a hozamvadászat 2015-ben is, a hazai papírok pedig még mindig vonzóak a fejlett kötvényhozamokhoz képest, ezért a befektetők továbbra is előszeretettel vásárolnak magyar államkötvényeket. Ez egészen három százalékig letolhatja a most 3,6-3,7 százalék körül mozgó hosszú távú kötvényhozamokat.
3. Magyarország visszakerül a befektetésre ajánlott kategóriába (25)
Az évek óta három százalék alatt tartott költségvetési hiány és a stabil államadósság-pálya mellett az ország adósságprofilja javul, ezért a hitelminősítők felminősítik Magyarországot, és a jelenlegi, befektetésre nem ajánlott kategóriából visszakerülünk a befektetésre ajánlottak közé.
4. A Richterre felvásárlási ajánlat érkezik (5)
A legnagyobb felvásárlási tranzakciók 2014-ben a gyógyszeriparban történtek. A Richternél most folyamatban lévő originális készítmények miatt a cég jó célpont lehet az iparági befektetők számára a felvásárlásra, miközben az orosz-ukrán válság miatt jelenleg kifejezetten nyomott a cég részvényeinek árfolyama.
5. Az euró/dollár eléri a paritást (10)
Folytatódik az eddigi trend, a két jegybank ellentétes monetáris politikája. Míg a tengerentúlon kamatemelésre készülnek, és folyamatos a gazdasági növekedés, addig az öreg kontinensen felerősödnek a recessziós és deflációs félelmek, amelyek elkerülésére az Európai Központi Bank mennyiségi lazításba kezd. Ezek eredményeként oly mértékben megerősödik az amerikai dollár az euróval szemben, hogy a jelenlegi 1,23 körüli szintről eléri az 1,0-es szintet.
6. A Fed csak 2016-ban emel kamatot (20)
A mostani várakozások 2015-re teszik a kamatemelést, ugyanakkor a jegybank semmiképpen nem akarja kockáztatni a törékeny gazdasági növekedést, és nem akarja elrontani a kedvező befektetői klímát. Ezért az amerikai jegybank tovább tolja a kamatemelést, akár a kommunikációval, akár egy újabb, eddig el nem ért gazdasági mutatóhoz kötve az emelést.
7. Száz dollárig visszaerősödik a Brent olaj hordónkénti ára (10)
Miután idén gyakorlatilag megfeleződött a kőolaj világpiaci ára, ilyen ár mellett már sok termelőnek nem éri meg a kitermelés, ezért csökken a kínálat és olajkészletek. Emellett az alacsonyabb ár miatt fokozódik a kereslet az ipar és a lakosság részéről is. Mindkét folyamat az olajár újbóli emelkedése irányába hat, amely így újra megközelítheti a 2014 év elején elért szintet.
8. A feltörekvő piacok felülteljesítik a fejlett részvénypiacokat (20)
A feltörekvő piacok gazdaságpolitikai kihívásokkal néznek szembe, ezért évek óta lemaradók a részvénypiaci raliban. A rali szélesedésével az eddigi lemaradókat újra felkaphatják a befektetők, így öt év után ismét fordulhat a trend, és a feltörekvő részvénypiacok növekedése túlteljesítheti a fejlettekét.
9. Összeomlik a japán gazdasági kísérlet (1)
A japán jegybank hiába pörgeti fel eszközvásárlási programját, nem sikerül növekedési pályára állítani a gazdaságot és felpörgetni az inflációt. Ezzel az ország GDP-arányos adóssága fenntarthatatlanná válik.
9+1. Magyarország nem jut ki a 2016-os foci Eb-re (25)
A felfokozott várakozások és a könnyített rendszer ellenére az új szövetségi kapitánnyal sem sikerül kijutni a franciaországi Európa-bajnokságra – fejezi be az alapkezelő.
Másutt ezeket a kis valószínűségű, de ütős meglepetéseket „szürke hattyúknak” (grey swan) is nevezik. A fekete hattyú (black swan) a közgazdaságtanban a teljesen kiszámíthatatlan és előre jelezhetetlen, véletlenszerű, de nagyon fontos eseményeket jelenti, mint például a szeptember 11-ei merényletek, a fukusimai atomerőmű-katasztrófa vagy Kennedy elnök meggyilkolása. A szürke hattyú ennek egy szelídebb változata, amelyre valamennyire fel lehet készülni.