A 2013-2014-es szezonban a német Bundesligában ezüstérmes Borussia Dortmund (BVB), a bajnok Bayern München legfőbb vetélytársa a bajnokság kezdetén tőkeemelést határozott el. Az egyedüli német futballklubként részvényeivel a tőzsdén is jelen levő BVB 114,4 millió eurót remél a tőkeemeléstől, amelyből 40 millió eurót adósságrendezésre fordítanának – írja többek között a német N-tv.de.
A Bayernt másolva szövetkezik
A klub mögött álló részvénytársaság a tőzsdei bejelentése szerint 24,5 millió új részvényt bocsátana ki a tőkeemelés során. A Puma, a stadionnévadó Signal Iduna biztosító és az Evonik vegyipari konszern részt fognak venni a tőkeemelésben összesen 17,6 millió részvény lejegyzésével. A Puma részesedése el fogja érni az öt százalékot a BVB-ben. A jegyzési időszak várhatóan augusztus 26-tól szeptember 8-ig tart majd. Az elővételi joggal rendelkező részvényesek által el nem vitt részvényeket a fix 4,66 eurós darabonkénti áron stratégiai befektetők vásárolhatják meg.
Ezzel a BVB a Bayern München példáját követve hoz további neves befektetőket az üzletbe. Az Evonik már július elején beszállt, tíz százalékot szerezve a dortmundiaknál, ami 27 millió eurójába került. A Bayernnél az Adidas, az Allianz és az Audi a fő befektetők.
Megtartani a sztárt minden áron
„A Dortmund pénzügyileg támadja meg a Bayernt” – ezt a címet adta cikkének az Euronews, amely emlékeztet arra, hogy az elmúlt két évben a Dortmundtól ketten is a Bayern-hez távoztak, Mario Götze és Robert Lewandowski. Most Marco Reus a legfontosabb favorit, aki esetleg szintén távozhat, de a tárgyalások során a tőkeemelés komoly hátteret jelenthet a megtartásához.
Az előző szezonban a Dortmund 260,7 millió eurós forgalmat csinált, ami 44 millióval volt kevesebb, mint az egy évvel korábbi rekordévben. A nyereség is alaposan visszaesett, 51-ről 12 millió euróra. A következő években szeretnének ismét 300 millió feletti bevételt elérni – írja az N-Tv.de.
A sikert kell árasztaniuk magukból
Henning Zülch közgazdászprofesszor szerint a Dortmund példáját további csapatok is követhetik, és megpróbálhatják a tőkepiacról finanszírozni magukat. Szerinte sok klub figyeli árgus szemekkel, mire jut a BVB – írja a Handelsblatt.com a DPA nyomán. Szerinte azonban ez nem mindenkinek lesz egyszerű, mert a márka az, amit el lehet adni, és „a márkának sikert kell szimbolizálnia”. A tőkepiaci szereplőknek meg kell bíznia az üzleti modellben és a menedzsment professzionalizmusában, az utóbbi azonban a Bundesliga tagjainál sokszor még nem profi – írják.
Nem felhőtlen a tőzsde öröme
A Dortmund részvénye egyébként pénteken dél körül 4,97 euró volt, nem túl messze ugyan éves csúcsától, de fél százalékos mínuszban. Rendszerint negatívan befolyásolja az árfolyamot, ha egyes részvényesek a piaci ár alatt juthatnak hozzá új papírokhoz, másrészt viszont jó hír lehet, hogy a klub komoly tőkeinjekcióhoz jut.
(A Dortmund-részvények korábbi teljesítményéről itt, valamint itt írtunk, a többi német klub finanszírozási problémáiról pedig itt.)
(Wikimedia Commons) |