Tegnap Amerikában, ma Magyarországon lett a vártnál magasabb az inflációs adat, az előbbi jelentős esést okozott a kockázatos eszközök árában. A forint viszont jól állja a pofont, alig moccan, pedig már tartósan magas inflációtól tartanak. Nagy kriptodeviza-tőzsdék is szerepelnek a Szuperkupa hirdetői között.
A vártnál magasabb amerikai inflációs adat nyomán lefelé indultak a részvényárfolyamok tegnap, kezdetben csak szerényebben, majd gyorsult a folyamat. Az USA-ban az S&P 500 1,8, a Nasdaq 100-as pedig 2,3 százalékos mínuszban végzett.
Az európai részvények tegnap még jórészt kimaradtak az esésből, de ma pótolják. A brit és a német index 0,8 százalékkal, a francia 1,3-mal esik, miközben az amerikai határidős indexek is újabb fél százalékos mínuszban állnak.
Itthon a BUX index 1,2 százalékkal morzsolódik le, hasonlóan a lengyel WIG 20 mutató 1,3 százalékához. Az OTP 2,1, a Mol 1,4, a Richter 0,4 százalékkal süllyed. A Telekom csak 0,2 százalékkal van lejjebb.
A forint egyelőre jól viseli a magyar és amerikai inflációs adatokat, a 353,70-es euróárfolyam nem jelent érdemi változást sem a tegnap estéhez, sem a tegnapi déli órákhoz képest.
Két nagy inflációs pofon egy héten
Tegnap kijött a várva várt amerikai inflációs adat, amely magasabb lett a vártnál, 7,3 helyett 7,5 százalék, újabb 40 éves csúcsot állítva be. Így alaposan elrontotta a részvénypiacok hangulatát, hiszen ez növeli a kamatemelések esélyét. De a kötvények, az árupiaci termékek jelentős része és a kriptodevizák is lefelé indultak el. A dollár viszont felfelé, hiszen a magasabb infláció ellen bevetendő magasabb kamat rendszerint erősíti az adott deviza árfolyamát.
Ma pedig a magyar árszínvonal emelkedéséről derült ki, hogy jóval magasabb az elemzői konszenzusnál – 7,4 százalék helyett 7,9 százalék volt januárban év/év alapon. Ez 14 éves csúcs, lásd:
Magas szinten ragadhat az infláció
A piacot komoly negatív meglepetésként érte az adat az Amundi befektetési igazgatója, Kiss Péter szerint. Előrejelzése alapján a következő egy-két hónapban a jelenlegi szintek közelében maradhat az infláció. Majd a második negyedévtől lassú csökkenés kezdődhet.
De az év végén még így is az MNB három százalékos célja fölött ragad az infláció. A megjelent adat tovább növelheti a kamatemelési várakozásokat, mivel az MNB-nek a korábban vártnál magasabb kamatpályára lesz szüksége az infláció visszafogásához.
Inflációs pengőbankjegyek (E. J.)
Jöhet az ár-bér spirál
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a mostani élelmiszer-inflációhoz hasonló ütemre évek óta nem volt példa.
Aggasztóan alakul a változékony élelmiszer- és energia-, valamint hatósági árak nélkül számolt maginfláció, amely 7,4 százalékos volt. Újabb szigorításokra lesz szükség.
A maginfláció újabb jelentős gyorsulása pedig az ár-bér spirál kialakulásának veszélyére utal – tette hozzá Németh. (Erről bővebben laptársunk, az mfor elemzésében olvashat bővebben.)
Bullard elgáncsolta a bikát
Meglepő módon a részvénypiacok nem igazán reagáltak az inflációs adatra tegnap, amíg James Bullard St. Louis-i Fed elnök meg nem szólalt – írta az Erste Befektetési Zrt. Szerinte bele kell húzni, s szeretné, ha július 1-én már egy százalékponttal magasabb lenne az alapkamat az USA-ban.
Az érdekesség az, hogy a hosszú hozamok újabb emelkedésére egyelőre elfogadható reakciót láthatunk megint (a részvénypiacon), hiszen a technikai korrekció amúgy is benne volt a levegőben –véli a brókercég.
Amerikaifoci-mérkőzés (archív kép, Pixabay.com)
A kriptovilág beszivárog a szuperkupába
A hírek szerint a vasárnapi amerikaifoci-kupadöntő (Super Bowl) szponzorai között legalább három nagyobb kriptodeviza-tőzsde is lesz,
az FTX,
a Crypto.com
és a Coinbase.
Ráadásul a félidei szünetben a “Bored Ape Yacht Club” (Unatkozó Majmok Jacht Klub) NFT-i is feltűnhetnek. Olyan művészek léphetnek fel ugyanis, akik maguk is rendelkeznek ezekkel a ma már méregdrága digitális műalkotásokkal, mint Eminem vagy Snoop Dogg – teszi hozzá a Cryptobriefing hírlevele. Ezzel a kriptovilág akkora reklámot kaphat a mainstream médiában, mint még soha.
A kriptodeviza-piac teljes piaci kapitalizációja (billió dollár, Tradingview.com)
A Binance Forbes-részvényeket vett
A világ legnagyobb forgalmú kriptodeviza-tőzsdéje, a Binance 200 millió dollárt fektet a Forbes médiacsoportba, ezzel annak második legnagyobb tulajdonosa lesz – írta a Motley Fool. Ez egy 400 millió dolláros tőkeemelés része, amely után a SPAC Magnum Opus Acquisition Limited nevű cégen keresztül a médiavállalatot tőzsdére viszik. A cég kapitalizációja ekkor 630 millió dollár lehet.
Kell egy jó blokklánc-média
A Binance bevallott célja, hogy a Forbes üzleti körökben fennálló sok évtizedes befolyását saját céljaira is hasznosítja, megbízható médiaplatformot teremtve a az NFT-k és a blokklánc-technológia számára.
“Amint a Web 3 és a blokklánc technológiák előrehaladnak, és a kriptopiac nagykorúvá válik, a média elengedhetetlen eleme a fogyasztók széles körű oktatásának”
– mondta a Binance vezérigazgatója és alapítója, a világ leggazdagabbjai közé tartozó Changpeng Zhao (“CZ”). A hír újabb érdekes kapcsolódási pont a hagyományos és a kriptovilág között, és jelzi, hogy az iparág milyen naggyá nőtte ki magát.
Új cég csengetett a BÉT-en
Az Épduferr tőzsdei bevezetése alkalmából szimbolikus csengetéssel kezdték a napot a BÉT-en. A társaság 50 millió darab törzsrészvényét 2021 végén regisztrálták a BÉT Xtend platformján. Ezt követően zártkörű alaptőke-emelést hajtott végre közel egymilliárd forint értékben. A vállalat 2004 óta Dunaújváros és térségének jelentős építőipari szereplője.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.