Az európai tőzsdék jól kezdték a hetet, a német, francia, brit indexek 0,3-0,4 százalékkal emelkednek. Az amerikai határidős indexek is hasonló pluszban vannak. A befektetők vélhetően óvatosak, mivel a héten dönt a Fed, és hatalmas mennyiségű gyorsjelentés meg néhány makroadat is érkezik.
Pedig rossz hír van bőven, és Amerikában nőnek a recessziós félelmek. Egy gyenge európai beszerzési menedzserindex nyomán pedig kontinensünkön is felerősödtek a növekedéssel kapcsolatos aggodalmak. A dollár viszont esik, ez elvileg segíthet valamelyest a kockázatos eszközöknek, köztük a magyar befektetéseknek is.
A BUX-index viszont ma látványosan alulteljesítő. Miközben a lengyel tőzsdemutató is szerény pluszban van, a miénk 1,1 százalékkal süllyed. A Mol és a Richter egyaránt két százalék feletti esést könyvelhet el, az OTP csak 0,3 százalékkal van lejjebb.
Ma is erősödött a forint
A forint egész stabilnak látszik, az euró 395,70, egy forinttal lejjebb van a péntek estinél. A Fitch hitelminősítő pénteken megerősítette Magyarország ’BBB’ besorolását, stabil kilátásokkal. Holnap kamatdöntő ülést tart az MNB monetáris tanácsa, az elemzők újabb 100 bázispontos alapkamat-emelést várnak, 10,75 százalékra. (Nemrég a nem kamatdöntő ülésen is nagymértékű emelést léptek meg.)
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint
a Fitch arra számít, hogy Magyarország szeptember végéig megegyezik az EU-val a Helyreállítási Tervről, és elhárulnak az akadályok a függőben lévő transzferek lehívása elől. A kockázatok közt kiemelik az orosz energiafüggőséget, a romló növekedési kilátásokat és az inflációs nyomás növekedését.
A nyár legkeményebb hete jön
Nagyon sűrű hétnek nézünk elébe, miután
- az amerikai Federal Reserve szerdán kamatdöntő ülést tart,
- fontos makroadatok jönnek, mint az amerikai GDP és az eurózónás infláció,
- nagy technológiai cégek gyorsjelentései érkeznek,
- rengeteg más cég is jelent, az S&P 500 index cégeinek nagy része,
- az ukrán gabonaszállítások körül sok a kérdőjel.
Ezek lehetnek most a legfontosabbak
A tech-szektorból kedden a Microsoft és az Alphabet, szerdán a Meta Platforms (Facebook), csütörtökön az Amazon és at Apple számai érkeznek.
A hagyományos ágazatokból a Coca-Cola-é és a McDonald’s-é kedd reggel, a Texas Instruments-é és a Visa-é aznap este esedékes. Szerdán például a Boeing és a Ford, csütörtökön a Mastercard, a Pfizer, a Merck és az Intel adatai érkeznek. Pénteken pedig az Exxon Mobil, a Procter & Gamble, a Chevron, az AbbVie vagy az AstraZeneca gondoskodhat izgalmakról – írja többek között az Investing.com gyűjtése.
Erősödnek a recessziós és kamatfélelmek
A Federal Reserve (Fed) ezen a héten várhatóan újabb 75 bázispontos kamatemelést hajt végre (bár vannak 100 bázispontos várakozások is), és jelzi, hogy a következő hónapokban magasabb kamatemelésre készülnek. A növekedés már most is lassul a Fed ismételt kamatemeléseire válaszul – írja a Bloomberg.com hírlevele. Már 47,5 százalékos esélyt adnak a közgazdászok arra, hogy egy éven belül recesszióba fordul az amerikai gazdaság. Júniusban ennek valószínűsége még csak 30 százalék volt.
Mivel az infláció tartósan négy évtizedes csúcson van, egyre több elemző szerint recesszióra – és jelentősen magasabb munkanélküliségre – lesz szükség ahhoz, hogy az árnyomás jelentősen enyhüljön. Jerome Powell Fed-elnök szerint nagyobb hiba lenne nem visszaállítani az árstabilitást, mint a gazdaságot recesszióba taszítani.
Robert Holzmann, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint az Európai Központi Banknak egy mérsékelt recessziót is el kell fogadnia az árnyomás megfékezése érdekében, ha az inflációs várakozások emelkedésére utaló jeleket lát.
Meredek fordulatok a búza árfolyamában
A búza ára hétfőn újra megugrott, miután Oroszország szombaton cirkálórakétákkal támadta meg az odesszai tengeri kikötőt. Alig néhány órával azután, hogy aláírta az Ukrajnából származó gabonaexport blokádjának feloldásáról szóló megállapodást.
A chicagói határidős jegyzések 4,6 százalékkal emelkedtek ma, pedig pénteken már csaknem hat százalékot estek, február eleje óta a legalacsonyabb szintre. Több millió tonna gabona még mindig Ukrajnában várakozik, miután Oroszország inváziója elzárta a legfontosabb kikötőket, és csak kis mennyiséget tudnak közúton és vasúton szállítani.
Korrigált az ether, követi a bitcoin
A hétvégén inkább felfelé tartottak a kriptodevizák, de hétfőn hajnalban, az ázsiai piacok nyitása után eladási hullám kezdődött. Az ether 4,5, a bitcoin három százalékkal került lejjebb 24 óra alatt. (Így 1530, illetve 21 955 dollár körül járnak.)
Az Ethereum-hálózaton éves mélypontra esett a tranzakciós költségek (gas fees) szintje, annak ellenére, hogy az árfolyam emelkedett. Ám ne reménykedjünk abban, hogy a küszöbön álló The Merge reformmal a költségek tovább fognak süllyedni, az majd csak későbbi fejlesztések után várható. Addig is a layer 2 (második szintű, nem az Ethereum fő blokkláncán futó) megoldásoké a terep – írja a U Today.
A becslések felett a Ryanair
A tavaly ilyenkori veszteség után a Ryanair 170 millió euró profittal zárta a negyedévet, ami felülmúlja a 150 millió eurós elemzői konszenzust. A vállalat vezetése azonban óvatos a jövőt illetően, úgy látják, visszaszorulóban van a repülési kedv, és nem tudják, mekkora keresletre számíthatnak az év vége felé – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A cégnél 123 új repülőgép áll menetrendbe egy év alatt, és a spórolásról híres légitársaság a korábbinál nagyvonalúbb kompenzációt ígér az alkalmazottaknak, hogy csökkentsék a fennakadásokat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.