Beköszöntött a szeptember, mindenki szerencsésen visszaért a nyaralásból. A befektetői tekintetek újra szorosan a tőzsdére szegeződnek a lagymatag augusztus után. Fontos eseményeknek lehetünk tanúi az elkövetkezendő négy hétben, úgyhogy van miért izgulni, elég, ha csak a közelgő amerikai elnökválasztást említjük, de több tényező is alakíthatja a főbb piacokat:
- a mai napon jön például az amerikai NFP munkaerőpiaci adat.
- a Fed elképzelhetőnek tartja, hogy szeptemberben kamatot emel,
- a nyaralásból visszatérő brókerek és alapkezelők ilyenkor "söprik ki a padlást" és zárják le a rosszabbul teljesítő pozíciókat, ami eladói nyomást helyez a piacra.
- Éppen ezért szeptember hagyományosan az év legrosszabbul teljesítő tőzsdei hónapja: 1950 óta a Dow Jones Industrial Average és az S&P500 is esik átlagosan, míg a Nasdaq '71 óta 1 százalék körül teljesít rosszabbul ilyenkor.
- Persze ez nem igaz minden szeptemberi teljesítményre, a vezető indexek most csúcsközelben járnak és az elemzők egy része úgy véli, hogy még mindig van erő felfelé kúszni (bár a szakértők másik fele pont óvatosságra int, érik a letörés).
Nem egyszerű tehát eligazodni most az egyszeri kereskedőnek, ezért az eheti körkérdésünkben további útmutatását kértük a hazai befektetési szolgáltatóknak, hogy eldönthessük, érdemes-e beszállnunk, vagy várjunk ki késő őszig.
Bizalom a legrosszabb időkben is
"Az intenzív nyárkezdet után a második fele már elég laposra sikeredett, pont ahogy egy nyárnak illik. Az mindenesetre kiderült, hogy a politikai kockázatok még akkor sem képesek elkedvetleníteni a részvénypiaci vevőket, ha a legrosszabb verziójuk is válik valóra – a likviditásbőség győzedelmeskedik" - idézte fel Balásy Zsolt, a Concorde Alapkezelő Zrt. elemzője a Privátbankárnak küldött válaszában a Brexit és a török puccs okozta sokkot. A kezdeti pánik ellenére a piacok mégis jól teljesítettek és gyorsan magukhoz tértek.
A szakértő ugyanakkor több kihívásra is felhívja a befektetők figyelmét, amelyekkel hamarosan meg kell küzdeniük:
- a fejlődő piacok egyre rosszabb gazdasági mutatói, élükön Kínával (láttuk mit csinált a tőzsdével év elején),
- ami biztos továbbgyűrűzik, ha a hozamok továbbra is emelkednek és a dollár erősödik, ez ugyanis még jobban megnehezíti a fejlődő országok dolgát.
- Veszélyes a Brexit óta látott visszapattanásból adódó túlvettség és a túlzott optimizmus.
- Amire Balásy szerint fittyet hány a piac, pedig előbb-utóbb baj lesz belőle: a részvénypiaci emelkedéstől elmaradó vállalati profitnövekedés.
A Concorde elemzője egy régi tanulsággal figyelmezteti a hozamra éhes befektetőket: "a fenti hatások bármelyikének lehet sokkal drasztikusabb eredője, mint a >>SeptemBear<< szezonális hatása. Annak megjósolására azonban, hogy ezen hatások közül éppen melyik lesz a legerősebb, már nem vállalkoznék. Vagy, ahogy a Vanguard csoport egyik alapítója mondta a befektetői időzítésről: >>Nem ismerek senkit, aki eltalálta volna. Valójában olyat se ismerek, aki ismerne bárkit, aki valaha eltalálta volna.<<
Nagy Bertalan, az Equilor Befektetési Zrt. Private Banking igazgatója viszont alacsony volatilitásra számít a hónap elején, sőt, lapunknak megküldött válasza alapján úgy véli, hogy a szezonális hatások inkább októberre csúsznak majd át. Mint írja "az amerikai elnökválasztás és a szeptember 21-én esedékes Fed kamatdöntés előtt elsősorban kivárás várható a főbb tőzsdéken. Főként egyedi sztorik mozgathatják a piacokat, mint az olaj árának alakulása, melyet a nem hivatalos, szeptember 26-28. közötti OPEC találkozó is befolyásolhat."
Nagy Bertalan, az Equilor Befektetési Zrt. Private Banking igazgatója |
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. elemzője javuló eredményre számít a piac a DAX és az S&P500 esetében az elmúlt 4 negyedév gyengébb teljesítményének fényében, de nem árt szerinte odafigyelni.
DAX
"A tavalyi második fél év annyira gyengére sikeredett a DAX index esetében, hogy az idei első félév során gyakorlatilag sikerült a 2015-ös >>egy részvényre<< jutó eredményt hozni a német index esetében" - emlékeztet a szakértő, aki szerint az előző év azonos időszakához képest várható jobb teljesítmény már beépült a részvényárakba, ám kiemeli: "hangsúlyozottan >>csak egy része<<. Másrészt a hozamok úgy tűnik, hogy hosszabb ideig alacsony szinten maradnak. Ez azt jelenti, hogy az alternatíva költség historikus mélyponton tartózkodik, így a szokásosnál magasabb értéken kellene forognia a részvényeknek.
Összességében nem tekinti tehát drágának a DAX-ot, de mégis óvatosságra inti a kereskedőket az ősz elei befektetéssekkel:
"nagyobb valószínűséget adok annak, hogy az ősz nem lesz olyan forró, mint sok esetben szokott lenni, ugyanakkor azért óvatos lennék az ősz eleji befektetésekkel. Ugyanis a makrogazdaságból érkező hírek akár komolyabb mozgásokat is okozhatnak"
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. elemzője |
S&P 500
"Az S&P500 esetében hasonló, de egy kicsit más is a helyzet" - írja. Szintén emelkedő profitot mutatnak ugyan a jelzések, az értékeltség azonban több mint 10 százalékkal haladja meg az elmúlt 25 éves átlagot és a fair P/E rátát is. Miró szerint az S&P 500 éppen ezért érzékenyebben reagálhat makrogazdasági adatokra.
Oké, de mi lesz itthon?
"A BUX index esetében is alapvetően pozitív a hangulat. Idén az eredmények visszatérhetnek a válság előtti szintre, egy sokkal alacsonyabb hozamkörnyezetben. Így itt is láthatunk bizonyos alulértékeltséget - véli az Erste elemzője - Összességében elmondható, hogy a pozitív eredményvárakozás egy része már beárazódott. Így a piacok érzékenyebben reagálhatnak az esetlegesen gyengébb konjunktúrát sugalló makrogazdasági adatokra. Ugyanakkor az is igaz, hogy nem látunk túlértékeltséget, és így elvileg hatalmas nagy eséseknek sem kellene jönnie.