Annak ellenére, hogy az orosz-ukrán válság megoldása nem látszik közelebbinek, a részvénytőzsdék ma jó hangulatban vannak. Vélhetően arra számítanak sokan, hogy Oroszország megelégszik a szakadár területek bekebelezésével, és nem vállalkozik nagyobb hadműveletre.
A német index ma egy, a francia 1,3, a brit 0,5 százalékkal megy fel. Az amerikai indexek futures értékei is 0,8-1,4 százalékos pluszban vannak. A megnyugvásnak egyébként már kedden is voltak jelei, az európai tőzsdék nulla körül zártak. Az amerikai indexek pedig inkább csak a hétfői ünnepi zárva tartás miatt keletkezett lemaradást pótolták be egy egy százalék körüli eséssel.
Jönnek a hírek a magyar tőzsdei cégekről
A BUX index is 0,9 százalékkal emelkedik, csak Varsóban és Moszkvában van szerény esés. Az OTP, amely sokat szenvedett a napokban, 1,7 százalékkal megy fel, a Mol és a Richter azonban csak 1-2 ezrelékkel. Gyorsjelentése előtt a Magyar Telekom 1,3 százalékos pluszban áll. A 4iG 7,7 százalékkal lőtt ki, talán mert egy hír szerint óriási tőkeemelést hajt végre az Antenna Hungáriában.
Tegnap esti gyorsjelentése után a Graphisoft Park ma 1,6 százalékkal megy fel. A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. hosszú távú keretmegállapodást kötött a Magyar Bankholdinggal, a részvény ára azonban nem változik. Fontos hír lehet a Richter életében, hogy az AbbVie beterjesztett egy kérelmet a Vraylar használatának kiterjesztésére, a major depressziós betegek számára.
A forint tegnap gyengült a fél százalékos jegybanki kamatemelés ellenére is, ma viszont ismét erősödik kissé, az euró kereken 355 forint.
Hat éves mélyponton a rubel?
Valójában nincs túl jó hír a külpolitikai frontokon, inkább mindenki kivár a piacokon, hogy mi lép Putyin, esetleg Biden. Az amerikai külügyminiszter tervezett találkozója orosz kollégájával például elmarad, a diplomáciai rendezés esélye ezzel még inkább csökkenni látszik. Németország pedig hivatalosan nemet mondott az Északi Áramlat gázvezetékre.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a témában:
Egyes hírforrások hat éves rubel-mélypontból beszélnek, valójában az orosz deviza volt már párszor hasonló mélységben az utóbbi évtizedben a dollárhoz képest.
Jön a Telekom-jelentés
Ma, szerdán este esedékes a Magyar Telekom gyorsjelentése, amelyből az elemzők valószínűleg főleg a várható osztalékra igyekeznek majd leginkább következtetni. A KBC Equitas erős negyedéves számokat vár.
A piac feltehetően emelkedő osztalékkal számol, ráadásul a részvény is relatíve jól tartotta magát az elmúlt hetek turbulens piaci környezete során, ami enyhe optimizmusra adhat okot – írták.
Még tovább romlott a pénzünk
A forint tegnap gyengült, 358 felett is volt az euró, aminek a külpolitikai feszültségen kívül egy jegybanki nyilatkozat is oka lehetett. A januári 7,9 százalék után akár 8,5 százalék is lehet februárban az infláció – mondta ugyanis a Magyar Nemzeti Bank alelnöke sajtótájékoztatóján. Ugyanakkor arra is utalt, hogy a csütörtöki egyhetes aukciókon – amelyekkel mostanában a forint árfolyamát stabilizálták – fokozatosan tovább emelkedhet kamat. Holnapra 0,3 százalékos emelést várnak a piacon.
Alakul a magyar ár-bér spirál
Decemberben év/év alapon 9,7, 2021 egészében 8,7 százalékkal nőttek a bruttó és nettó bérek Magyarországon. A bérek növekedését az alacsony munkanélküliség, a strukturális munkaerőhiány és az infláció tartós megemelkedése befolyásolja. De a bérdinamika és az infláció közötti kapcsolat kétirányú is lehet: a növekvő bérek tovább nyomhatják felfelé az inflációt – írja Kiss Péter, az Amundi alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója. Ilyenkor:
- A megugró költségek miatt a vállalkozások emelhetik a termékek és szolgáltatások árát.
- A fogyasztók a megemelkedett jövedelmüket szívesebben költhetik el.
Ez a visszacsatolási mechanizmus az ár-bér spirál, amit minden jegybank, illetve anticiklikus gazdaságpolitikát folytató kormány igyekszik elkerülni – teszi hozzá az elemző.
Sok izgalmas vállalati hír érkezett
A gyorsjelentésekre és más vállalati hírekre kevésbé tudnak most figyelni a befektetők a politikai válság mellett, pedig hírek vannak bőven. Az Investing.com szerint a mai jó hangulathoz a jelentések is hozzájárultak, így a Barclays, a Stellantis, a Ted Baker vagy a Danone.
Az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint:
- Előrehaladott tárgyalásokat folytat a Volkswagen a Porsche tőzsdei bevezetéséről.
- A Home Depot 15 százalékos osztalékemelést jelentett be.
- Erős negyedév mellett erős előrejelzést tett közzé a Macy’s.
- A beszállítók etikusabb állattartásáért indított harcot Carl Icahn.
- Újabb kínai ingatlanfejlesztő van bajban, a Shimao csoport.
Életjelek a kriptopiacon
A kriptodevizák a részvénypiaccal párhuzamosan szintén felfelé indultak el ma, a bitcoin négy, az eher hat százalékkal drágul (38 700, illetve 2700 dollár körüli szintre). Egy hét leforgása alatt azonban így is 12-14 százalék a mínusz. Ezt a piacot is főleg a geopolitikai és makrogazdasági kilátások mozgatják, újra erős az együtt mozgás a hagyományos tőkepiacokkal.
A piacon sok a pesszimista, rendszeresen a “kriptó-tél” kialakulásának esélyeit latolgatják (ez volt a 2018-2019-es hosszú lejtmenetet). Ugyanakkor kevés a lényeges bejelentés, fejlesztés.
Nem merészkednek ki a viharba a fejlesztők
A kommentátorok szerint a kriptodeviza-projektek fejlesztői most inkább kivárnak, az újdonságokat nem akarják rossz piaci hangulatban nyilvánosságra hozni. Ilyenkor ugyanis nem számíthatnak túl lelkes fogadtatásra.
“Senki sem akar viharban próbaútra indulni az új hajójával” – foglalta össze egy fejlesztő a CryptoBriefing szerint.
Viszont ha újra határozott emelkedő trend alakulna ki, akkor a frissen bejelentett projektek száma is robbanásszerűen megnőhet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.