6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az aszteroidák, kisbolygók a tudósok szerint értékes és ritka fémeket rejtenek, amelyeket érdemes lehet a Földre juttatni vagy az űrben felhasználni. De rengeteg kérdés és probléma merül fel, nem világos, mikor lesz ez rentábilis. Nagy előny, hogy a hasznosításuk nem rombolná bolygónk élővilágát sem. Az ágazatba már ma is be lehet fektetni.

Erről lesz szó a cikkben:

  • Miért nyerő az aszteroida-eső?

  • Miért jobb az űrbányászat mint a földi?

  • Gyerekmunka ellen űrmunka?

  • Mi a csoda az az űrrészvény?

Miközben az arany ára új történelmi csúcsokat ért el az idén dollárban, az aranybefektetőknek van egy ritkán említett rémálmuk: az aszteroidabányászat. Attól tartanak, hogy emiatt egy szép napon akkora lesz a kínálat a nemesfémekből, hogy elveszítik az értéküket, vagy legalábbis annak nagy részét.

Világűr. Fotó: Depositphotos
Világűr. Fotó: Depositphotos

Horribilis költségek és kockázatok

Az aszteroidabányászat egy még nem működő, de erősen kutatott üzletág, ami azt jelenti, hogy aszteroidákból vagy kisbolygókból, köztük földközeli objektumokból nyernének ki fontos nyersanyagokat. Az, hogy még nem valósult meg, az olyan komoly kihívásoknak köszönhető, mint az űrrepülés magas költségei, a bányászatra alkalmas aszteroidák nehézkes és bizonytalan azonosítása, valamint a hasznosítható anyagok kitermelésének és szállításának problémái.

Ahogy azonban a földi erőforrások kimerülése egyre reálisabbá válik, egyre vonzóbb lesz az a gondolat, hogy értékes elemeket nyerjenek ki aszteroidákból és juttassák vissza a Földre írja a Wikipedia.

Üzletet hozó aszteroida-eső

Az alapforgatókönyv szerint tehát ezeket az anyagokat lejuttatnák a Földre, ami igen nehéz feladat. Egy másik verzió, ha a kitermelt űrbéli anyagok nem érkeznek a Földre, de segítségükkel napenergiával működő műholdakat és “űrbeli élőhelyeket” építenek odafent. Elméletileg például jégből kinyert és feldolgozott vízből a Föld körül keringő hajtóanyagraktárakat lehetne létrehozni.

A SPDR S&P Kensho Final Frontiers ETF (ROKT) árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A SPDR S&P Kensho Final Frontiers ETF (ROKT) árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az elméletek szerint egyébként éppen aszteroida-becsapódások esője töltötte fel a Föld kérgét olyan fémekkel, mint arany, kobalt, vas, mangán, molibdén, nikkel, ozmium, palládium, platina, rénium, ródium, ruténium és volfrám. Ezek a fémek pedig nélkülözhetetlenek a gazdasági és technológiai fejlődéshez.

Javulnak az esélyek?

De hol tart ez a reménybeli üzletág egyáltalán? A Wired korábbi cikke szerint “az aszteroidabányászat felfelé ível”, esélyei javulnak, mivel az aszteroidák gazdagok a tiszta energiával kapcsolatos technológiákban használt fémekben, és ezek iránt a kereslet egyre nő.

Manapság mindenki az aszteroidákat keresi.

Japán és az Egyesült Államok űrügynökségei az utóbbi években űrhajókat küldtek, hogy megvizsgálják és mintákat hozzanak vissza a “száguldó űrsziklákról”. Olyan magánvállalatok pedig, mint az AstroForge, a Trans Astronautica Corporation és a Karman+ arra készülnek, hogy teszteljék technológiájukat az űrben.

A versenytárs a tengerben lapul

Az elektronikában, a nap- és szélenergia-termelésben, valamint az elektromos autók alkatrészeiben, különösen az akkumulátorokban használt kritikus fémek iránti kereslet azonban más irányba is hajtja a kutatókat. Más vállalatok a kobalt, a nikkel és a platina tengerfenékről való kiemelésének ellentmondásos ötletét vizsgálják. Ám egyes aszteroidák ugyanezeket az ásványi anyagokat bőséges mennyiségben rejthetik, és az űrben nincs olyan élővilág, amelyben a kitermelés során kárt tennének.

Egy tanulmány, amelyet a Colorado School of Mines munkatársa, Ian Lange és a Nemzetközi Valutaalap kutatója közösen írtak, modellezi az űrbányászat növekedését a földi bányászathoz képest. Megállapították, hogy 30-40 éven belül egyes fémek űrbéli kitermelése megelőzheti a földi kitermelést is. Becslésük szerint a fémes aszteroidák több mint ezerszer annyi nikkelt tartalmaznak, mint a földkéreg, gramm/tonnában kifejezve.

Egyre olcsóbb lesz az űrkutatás

A SpaceX, a Rocket Lab és más vállalatok által kifejlesztett újrafelhasználható rakétáknak köszönhetően pedig 2005 óta a hasznos teher kilogrammonkénti indítási költségei mintegy huszadrészükre csökkentek, és még tovább apadhatnak.

A Procure Space ETF (NASDAQ:UFO) űrtechnológiai tőzsdén kereskedett alap. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Procure Space ETF (NASDAQ:UFO) űrtechnológiai tőzsdén kereskedett alap. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A kritikus fémeket a piacok naponta értékelik. A kobalt, a nikkel tonnánként több tízezer dollárt érhet. Az elektromos járművek és akkumulátoraik körülbelül hatszor annyi ásványi anyagot igényelnek, mint a hagyományos autók, és ezekhez mind a nikkelre, mind a kobaltra jelentős mennyiségben van szükség.

A nikkel árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A nikkel árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Sokat estek egyes űrfémek árai

A nikkel a napelemekhez is szükséges, a kobalt pedig a szélturbinákhoz. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a kobalt iránti kereslet 2050-re hatszorosára nőhet, és végül elérheti az évi egymillió tonnát, míg a nikkel iránti kereslet a négyszeresére. Attól is függően, hogy a kormányok és az iparágak mennyire komolyan próbálják megvalósítani a tiszta energiára való átállást. (A grafikonok szerint a nikkel és a kobalt ára azonban sokat esett az utóbbi időben, ami nyilván nem kedvez a kísérleti bányászati módszereknek.)

A platinacsoportba tartozó fémek iránti kereslet várhatóan szintén növekedni fog, mind a katalizátorok, mind az üzemanyagcellák területén.

Gyerekmunka ellen űrmunka?

A tanulmány rávilágít a bányászat társadalmi és környezeti költségeire is. A Kongói Demokratikus Köztársaság adja például a kobalttermelés 70 százalékát, míg a nikkel elsősorban Indonéziából és a Fülöp-szigetekről származik. A platina-csoportba tartozó fémek globális kínálatának nagy része pedig Oroszországban és Dél-Afrikában található.

A kobalt árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A kobalt árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint ezekben az országokban számos bányatelepről jelentették, hogy rendszeresen gyermekmunkát vagy kényszermunkát alkalmaznak és emberi jogi visszaéléseket követnek el, különösen a kobaltellátási láncban. Az indonéziai nikkelbányászatot az erdők kivágásával és a vízkészletek szennyezésével is vádolják. A mélytengeri bányászat pedig szintén súlyos környezeti kockázatokkal jár.

Hogyan lehet aszteroidabányászatba fektetni?

Állítólag legalább két tucatnyi cég foglalkozik az űrbányászattal, pontosabban inkább annak kutatásával és előkészítésével. De nem feltétlenül van mindegyik tőzsdén, vagy ha igen, nem biztos, hogy likvid (nem mindig van belőle kínálat). De vannak hasonló tárgyú ETF-ek, azaz tőzsdén kereskedett részvényalapok. Ezek összetételének tanulmányozása is segíthet, hogy felmérjük a részvénykínálatot.

Ilyen ETF a Procure Space ETF (UFO) és az SPDR S&P Kensho Final Frontiers ETF (ROKT). Az előbbi inkább általában az űrkutatással, a második főleg magával az űrbányászattal foglalkozik. Árfolyamukat feljebb, grafikonokon mutattuk be.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG