A német, francia tőzsdeindexek minimális pluszban állnak szerdán, a brit pedig fél százalékkal van feljebb. Folytatódott a kínai részvénypiacok gyengélkedése, a CSI 300 index hét százalékot esett, de a hongkongi Hang Seng csak másfelet. A piaci szereplők Kínában a további állami stimulusokra várhatnak.
Az amerikai részvények határidős árai jobbára lefelé csorognak szerdán, miután kedden a tech-szektor vezetésével emelkedés volt. Az amerikai igazságügyi minisztérium mérlegeli a Google esetleges feldarabolását. A Boeing visszavonta a mintegy 33 ezer sztrájkoló dolgozónak tett ajánlatát, és felfüggesztette a tárgyalásokat az őket képviselő szakszervezettel. Este az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed legutóbbi ülésének aktája érkezik.
A BUX index 0,1 százalékkal javít, eközben az OTP Bank 0,2, a Richter 1,0 százalékkal megy fel. A Mol viszont 0,8, a Telekom 0,6 százalékkal süllyed. A Richter Gedeon és a Bio-Thera kizárólagos kereskedelmi megállapodást kötött “a BAT2206, Stelara bioszimiláris készítményre vonatkozóan” az EU-ban és más országokban.
Az euró/forint 399,50, nem változott a kedd esti állapothoz képest. Az olaj továbbra is nagyokat ingadozik, kedden még 4,5 százalékkal zuhant (a Brent ismét mélyen 80 dollár alá), szerdán viszont 0,7 százalékkal emelkedik. Az európai földgáz 0,4 százalékkal lett olcsóbb.
Sávváltásra készül a forint?
Az EURHUF árfolyam már a 400-as szint alá is visszaesett, de a 399-es szintet egyelőre nem tudta tartósan letörni, szerda reggel is ennek a környékén mozog – írja a K&H Értékpapír. Segítheti a régiós devizákat és így a forintot is, hogy a kockázatvállalói kedv “mintha visszatért volna a globális piacokra”, mivel egyelőre “a közel-keleti helyzet sem mutat további eszkalációt”.
A forint szempontjából technikailag nem kedvező a 400 feletti EURHUF, hosszabb távon akár sávváltáshoz is vezethet a devizapár grafikonján – így a brókercég.
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint pedig az olaj az egyik fontos mozgatórugója most a forintnak. (A drága olaj nyilván nem tesz jót a gazdaságunknak.)
Nincs is semmi látnivaló a forintnál?
Jó napja volt kedden a forintnak, hiszen az euró ára 402-ről egészen 399-ig csökkent. Hasonló mértékű egynapos erősödés pedig még a volatilis forintpiacon is ritkának számít – írta az Erste Befektetési Zrt.
Mégis azt kell mondanunk, hogy nincs itt semmi látnivaló, a forint csak együtt mozgott a többi régiós devizával.
Csak szokásához híven nagyobb amplitúdóval, mint a többiek. “Szerencsére nemcsak rossz, hanem jó időkben is” – tették hozzá.
Külföldi és belföldi hátszél
A nemzetközi befektetői hangulatot támogatta, hogy a közel-keleti feszültség egyelőre nem eszkalálódott tovább, és egyre biztosabbnak tűnik az Európai Központi Bank jövő heti 25 bázispontos kamatvágása. (Ezzel pedig emelkedhet a régiós devizák kamatelőnye.)
Valamint kedd kora este nyilatkozott Virág Barnabás alelnök arról, hogy a geopolitikai kockázatok miatt csökkent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mozgástere. (Ami azt jelentheti, hogy az MNB valószínűleg a kamatok tartása mellett dönt az október 22-i ülésen.)
Jó hír a chipszektorból
Felülmúlta a várakozásokat a Taiwan Semiconductor negyedéves bevétele, és 39 százalékkal emelkedett – írta a K&H Értékpapír. Lassulásnak tehát nincs nyoma, az Apple és az Nvidia, valamint a nagy tech-cégek fő beszállítója tovább tud növekedni. Az AI-chipekre így valószínűsíthetően a vártnál is nagyobb lehet a kereslet, ami más gyártókra nézve is pozitív hír.
A TSMC eredményei is azt mutatják, hogy a legnagyobb cégek sem fogják egyelőre vissza az IT-beruházásaikat.
Nem mindenki írta le az elektromos autókat
A Rio Tinto bányavállalat megegyezett az amerikai, pennsylvaniai Arcadium Lithium felvásárlásáról 6,7 milliárd dollár értékben, ezzel igyekszik erősíteni pozícióját az elektromos járművek iránti kereslet várható megugrása előtt – írta az Investing.com. Az üzlet teljes egészében készpénzben bonyolódik majd a hivatalos közlemény szerint. A tranzakciót mind a Rio Tinto, mind az Arcadium igazgatótanácsa jóváhagyta, így az várhatóan 2025 közepén zárul le.
A vételár részvényenként 5,85 dollár, ami 90 százalékos prémiumot jelent az Arcadium október 4-i záróárához képest. Lítiumot a Rio Tinto jelenleg nem állít elő, pedig kulcsszerepet játszik az elektromos járművek gyártásában. A Rio egyébként vezető termelő az alumínium- és rézüzletágban.
De mégis, ki volt Satoshi Nakamoto?
Kedden mutatták be a „Money Electric: The Bitcoin Mystery” (Pénz elektronikusan: A Bitcoin-rejtély) című dokumentumfilmet, amelyben az HBO azt állítja, hogy a Bitcoin rejtőzködő feltalálója, Satoshi Nakamoto valójában Peter Todd blokkláncprogramozó. Todd maga viszont abszurdnak nevezte az állítást.
Kinek az érdeke a Bitcoin?
A film egyik fő érve a Bitcoin bölcsőjeként működött internetes fórum részletét idézi, ahol Todd állítólag véletlenül Nakamoto egyik gondolatát a saját, valós identitással használt fiókját használva folytatta. Bár a film számos egyéb érvet szed össze – többek között egybeeséseket Todd hozzászólásainak és a fórumokon folytatott tevékenységének idővonalán –, sok kriptós szakértő továbbra is szkeptikus az elmélettel kapcsolatban – írja az Atoms Research a Telegramon.
A dokumentumfilm foglalkozik a kriptovalutáknak a globális pénzügyi rendszerben rejlő lehetőségeivel is, illetve azzal, ki juthat óriási hatalomhoz, ha általánosan elterjednek – írja a film ajánlója.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.