8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyelőre tanácstalanság jellemzi a piacokat, másként fogalmazva, billegnek az árfolyamok világszerte. Sok befektető a Fed jegyzőkönyvétől várt iránymutatást, de csak ködös utalásokra futotta az amerikai jegybankároktól. 

Erősödéssel kezdte a csütörtöki kereskedést a magyar deviza: az euró árfolyama kora délelőtt a 380 forintos határ alá került, ez az év elején látott szintekhez képest 1 százalékos erősödésnek felel meg.

Árfolyamok és grafikonok

A dollár és a forint csatájában más a helyzet, mert az amerikai deviza az utóbbi napokat meghatározó bizonytalan nemzetközi hangulatban egyfajta menekülési célpontként szolgált, így erősödött. A dollárért 347 forintnál kevesebbet kellett adni csütörtökön a piacnyitás után, ami az évkezdethez képest nem jelent számottevő elmozdulást.

A forint azonban ebben a környezetben is meggyőző teljesítményt tud mutatni egyelőre, így az euró árfolyama a 380 forintos szintig is lejött, csütörtök reggel pedig már az alatt mozog a devizapár. Kedvező hír a forintnak, hogy a magyar dollárkötvények iránt nagy kereslet mutatkozott szerdán  írták piaci kommentárjukban a KBC Equitas elemzői.

Az ingadozó befektetési hangulatot az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed legutóbbi kamatdöntő üléséről szóló jegyzőkönyvében szereplő – magyar idő szerint szerda délután megjelent – helyzetértékelés és előrejelzés sem tudta enyhíteni.

Vacillálnak a jegybankárok

Bár a feljegyzés megerősítette, hogy az amerikai jegybankárok 2024-ben enyhíteni akarnak a monetáris feltételeken, ám, hogy ezt mikor és milyen lépésekkel teszik, arra csak ködös célzásokat tartalmaz. Például azt, hogy folytatni kell a gazdasági adatok alapos elemzését. Ennek alapján kell dönteni a további teendőkről.

Nem jött egyértelmű jelzés a jövőre nézve a világgazdaság alakulását meghatározó amerikai jegybank szerepét betöltő Fedtől. Fotó: Britt Leckman  / Official Federal Reserve Photo
Nem jött egyértelmű jelzés a jövőre nézve a világgazdaság alakulását meghatározó amerikai jegybank szerepét betöltő Fedtől. Fotó: Britt Leckman / Official Federal Reserve Photo

A mostani kamatszint „egy ideig” megmaradhat, pontosabban addig, amíg az infláció egyértelműen és fenntarthatóan elindul lefelé. Ha ez megtörténik, akkor akár háromnegyed százalékponttal is csökkenhet az alapkamat 2024-ben. A tőzsdei kereskedők ennek alapján már úgy látják, korántsem biztos, hogy a Fed márciusi kamatdöntő ülésén negyed százalékponttal mérsékli a hitelköltségeket. A Fed politikája kulcsfontosságú a világgazdaság és a globális kamatkörnyezet alakulása szempontjából. A Magyar Nemzeti Bank a kamatdöntő üléseiről szóló kommentárjaiban rendre utal arra, hogy a monetáris lépéseknél fontos tényező, hogy milyen intézkedésekre készül a Fed és az Európai Központi Bank. 

Veszteségek a tengerentúlon

Az amerikai tőzsdéket főként a Fed jegyzőkönyvében foglaltak mozgatták. Az S&P-500 és a Dow Jones 0,8 és 0,76 százalékkal morzsolódott le. A Nasdaq Composite 1,18 százalékot veszített értékéből főként a Barclays leminősítése óta gyengélkedő Apple négyszázalékos esése nyomán. A bank szerint nem érdemes vásárolni a cég részvényeit, mert az iPhone-okból idén viszonylag keveset fognak eladni. Miután más technológiai cégek (a Nvidia, a Tesla és a Meta) is rosszul muzsikáltak, az elemzők úgy látják, hogy a befektetők eladogatnak a tech cégek papírjaiból, amelyek 2023-ban nagyot mentek.

„Hosszabb távon továbbra is bizakodó vagyok, de rövid távon aggaszt, hogy mindenki túl optimistán várta 2024-et” – mondta Steve Eisman, a Neuberger Berman befektetési vállalat vezető portfóliómenedzsere. Az előbbin hat-tizenkét hónapos időtávot ért.

A Fed homályos iránymutatása miatt az ázsiai részvénypiacokon is az eladók voltak többen. A csütörtöki csökkenést a kínai tőzsdék vezették – derült ki a CNBC összefoglalójából. Kínában az a jelentés is rontotta a hangulatot, amelyből kiderült, hogy az ország nagyvárosaiban soha nem látott mértékben csökkentek a bérek. Ezt az sem tudta ellensúlyozni, hogy a szolgáltatási szektor élénkülő aktivitásáról érkezett hír. A kínai állampapírok hozama hároméves mélypontra esett. A pekingi jegybank enyhített a monetáris politikáján, a pénzügyminiszter azt nyilatkozta, hogy a kormány növelni fogja a költekezését idén.

A kínai részvények keresik a visszaesés alját, ezért januárban vélhetően gyengén fognak muzsikálni – véli Redmond Wong, a Saxo Capital Markets stratégája. Ebben nem annyira biztos, hogy shortolná a papírokat, ám egyelőre nem látja a jelét tartós emelkedésnek. 

A kínai börzék nyomában a japánok következtek, amelyek először nyitottak ki 2024-ben. Erre árnyékot vetett, hogy a szigetországot földrengés rázta meg és a Japan Airlines egyik utasszállító repülőgépe összeütközött egy másik géppel a tokiói Haneda repülőtéren. A gép leéget és öten meghaltak a balesetben.

A nagy kockázatvállalásokat felfüggesztették a befektetők – értékelte a helyzetet Jun Rong Yeap, az IG Asia Pte befektetési cég elemzője. A kamatcsökkentéssel kapcsolatos Wall Street-i hurráoptimizmus lehűlése, az erősebb dollár és a közel-keleti biztonsági helyzet romlása miatt dráguló olaj akadályozza az ázsiai befektetési eszközök erősödését.

A legfontosabb ázsiai tőzsdeindexek napon belül komolyabb esésben is voltak, ám a kereskedés végefelé javult a hangulat, ez pedig mérsékelte a veszteségeket. Végül a Shanghai Composite Index 0,4, a tokiói Nikkei 0,5 százalékkal került lejjebb, a hongkongi mutató pedig stagnált. 

Az európai tőzsdék némi emelkedéssel nyitottak, ráülve az ázsiai kereskedés végén elindult erősödési hullámra. Az utóbbi némileg ellensúlyozta a Fed jegyzőkönyvének megjelenése keltette bizonytalanságot. A londoni FTSE 0,2, a frankfurti DAX és a párizsi CAC 0,3-0,3 százalékos pluszban volt kora délelőtt. 

Hasonló volt a forgatókönyv Budapesten is: a BUX 11 óra előtt minimális, 0,1 százalékos emelkedést mutatott. A vezető papírok felemás produkciót nyújtottak: az OTP 0,4, a Richter 0,3 százalékos emelkedésével párhuzamosan a Mol 0,9, a Magyar Telekom 0,1 százalékot veszített az értékéből. 

Ugrott egyet az olajár

Az olaj 3 százalékkal drágult azt követően, hogy az Egyesült Államok figyelmeztette a jemeni húti
lázadókat, fejezzék be a Vörös-tengeren haladó kereskedelmi hatók támadását. A dörgedelem szerint a hútik fogják viselni a felelősséget kulturálatlan viselkedésük minden következményéért, ha tovább veszélyeztetik az emberek életét és a világgazdaság zavartalan működését.

Az olajdrágulás miatt megvan a veszélye, hogy árat emelnek a finomítók is. Fotó: Pixabay
Az olajdrágulás miatt megvan a veszélye, hogy árat emelnek a finomítók is. Fotó: Pixabay

Eközben az OPEC elérkezettnek látta az időt, hogy rátegyen egy lapáttal a rossz hangulatra. A kartell elismételte, hogy tagországai elkötelezettek az áremelkedés megtámasztásában a kitermelésük korlátozásával. Az OPEC számos tagállama együtt összesen napi 2,2 millió hordós kínálatcsökkentésben állapodott meg novemberben.

Líbiában tüntetők lezárták az egyik olajmezőt, amelyen normális esetben naponta 300 ezer hordó olajat hoznak a felszínre – árulta el két mérnök a Reutersnek.

Így a Brent jegyzése 78 dollár/hordó fölé emelkedett, a WTI ára közelebb került a hordónként 73
dollárhoz. A földgáz ára a január közepére várt lehűlés miatt várhatóan erősödő fűtési igények nyomán nyolc százalékkal, 33 euró/MWh fölé ment az új év harmadik napján. A drágulás január negyedikén már 34 euró felett folytatódott.

A kriptós porondon a bitcoin szereplése emelkedett ki a mezőnyből: repülőrajttal indította az évet, de egy nap alatt elvesztette az előző kettőn szerzett szinte teljes nyereségét, így az árfolyam 43 ezer dollár alá süllyedt. 

Az arany picit drágulva közelebb került az unciánként (1 uncia=31,1035 gramm) 2048 dolláros árhoz.

Kiemelkedő hírek a tőzsdei cégekről

Az Equilor brókercég szakértői csokorba gyűjtötték a vállalatokat érintő legérdekesebb híreket. 

  • A General Motors (GM) maradt 2023-ban az amerikaiak kedvenc autógyárjója. A GM 2023 során 2,6 millió gépjárművet értékesített az Egyesült Államokban, szemben a rivális Toyota 2,5 milliós eladásával, az autóipari sztrájkok ellenére is. Összességében az amerikaiak 15,5 millió autót vásároltak 2023-ban. Az éves forgalom 17 százaléka elektromos vagy hibrid meghajtású volt. A járműeladások folyamatos fellendülése megerősítette azokat az egyéb jeleket, amelyek arra utalnak, hogy az amerikai gazdaság a gyors kamatemelkedés okozta sokkot recesszióba csúszás nélkül elviseli, bár egyes elemzők arra figyelmeztettek, hogy a magasabb hitelfelvételi költségek idén megviselhetik a keresletet.
  • Új, széles testű repülőgépeket vásárol a Cathay Pacific. A Cathay az Airbusnál és a Boeingnél is érdeklődött új repülőgépekre vonatkozóan, hogy néhány régebbi, közepes méretű, széles törzsű repülőgépét leváltsa. A repülőgépek újabb generációs cseréjére jellemzően az Airbus A330neo és A350-es, valamint a Boeing 787-es típusok állnak rendelkezésre. A Cathay a múlt hónapban megrendelést adott le hat A350-es teherszállító repülőgép megvásárlására, további 20 darab megvásárlására szóló joggal, ezzel leváltva elöregedő Boeing 747-es teherszállító repülőgépeit. A Cathay több mint 70 repülőgépet számláló rendelésállományában 21 Boeing 777-9 típusú utasszállító repülőgép is szerepel, amelyeket 2025-től terveznek leszállítani. A Cathay augusztusi közlése szerint 2024 végére a járvány előtti szintre kívánja visszaállítani kapacitását. 

Források: CNBC, KBC Equitas, Marketwatch, Yahoo Finance

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21700 21530 21750 +0,46% 21660 21700 1 421 440 470 HUF 2024-11-22 10:07:47
MOL 2684 2682 2690 +0,30% 2684 2688 104 321 148 HUF 2024-11-22 10:07:33
MTELEKOM 1240 1234 1254 +0,98% 1240 1244 628 247 780 HUF 2024-11-22 10:05:45
RICHTER 10880 10820 10900 +0,65% 10830 10870 78 536 110 HUF 2024-11-22 10:04:42
OPUS 510 508 513 0,00% 509 510 12 745 304 HUF 2024-11-22 10:07:21
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG