A nap szerény emelkedéssel indult a részvénypiacokon, de azután alaposan elromlott a hangulat. Ma délután kevéssel négy óra előtt az amerikai tíz éves államkötvény hozama áttörte a 3,0 százalékos határt, igaz, csak 3,003 százalékig ment, és már előző nap is majdnem itt volt.
Ennek ellenére egyértelműen megijedtek a piacok az eseménytől, annyira, hogy Budapestig ért a durranás: a BUX index is, ahogy a DAX vagy az S&P 500, nagyjából ugyanakkor kezdett el esni, amikor a kötvényhozam kitört. A Marketwatch bokszolókkal ábrázolta az eseményt, és azt írta, hogy a részvénypiaci álmodozók most kaptak egy nagy horogütést az állukra.
Korábban egyébként jött egy német Ifo hangulatindex is, amely megint, már többször egymás után esett. Ezt azonban még nem fogadták annyira rosszul, talán mert ezzel együtt is viszonylag magasan áll.
Kilőtt az Opus
Este az amerikai S&P 500 index 0,7, a Nasdaq indexe 1,3, a Dow Jones ipari átlag 1,1 százalékos mínuszban van. A német DAX 0,2 százalékos eséssel zárt, a francia CAC viszont 0,1, a brit mutató 0,4 százalékos pluszban végzett.
A BUX index nulla körül járt, amikor az említett hangulatváltozás bekövetkezett a tőzsdéken, innét végül 0,6 százalékos mínuszba ment le. A Mol másfél, az OTP fél százalékkal, a Richter 0,7, a Telekom 1,2 százalékkal esett (2924, 11 340, 5211, 451 forintra). Tíz százalékkal emelkedett az Opus.
További árfolyamok itt láthatók
Sávozhat a forint
Az euró/forint alig változott, 312,70 volt az árfolyam kora este, csak húsz fillérrel feljebb. Az MNB pedig ma kamatdöntő ülést tartott, ahol nem változtatott a kondíciókon. Ezt most nem is igen várta tőle senki, de ez jó alkalom volt arra, hogy sok elemző leírja, mi várható a hazai kamatokkal és a forinttal.
Például az Equilor azt írja, “Az euró-forint árfolyamában továbbra sem számítunk túlzott izgalmakra, a korábban kijelölt kereskedési sávban (303-318) maradhat a jegyzés hosszabb távon is”, mégpedig azért, mert a jegybanknak továbbra is szinte korlátlan lehetőségei vannak. A Takarékbanknál pedig a jövő év közepéig nem számítanak a monetáris kondíciók szigorítására.
Zuhan az Alphabet
A török líra ma 0,4 százalékkal erősödött, az euró/líra az 5,0-ás szintet ostromolja, ezúttal felülről. A líra kilátásairól az előrehozott török választások fényében itt írtunk.
Jelentése után a Google anyavállalata, az Alphabet öt százalékkal esik. Vajon eljött-e az idő, hogy gyorsan növekedőből a fejőstehén korszakba lépjen az óriásvállalat? – írtunk erről délután.
A Deutsche Bank még gyorsjelentés előtt áll, mégis négy százalékkal drágult ma. A befektetők abban reménykednek, hogy a bank rendbe akarja tenni gyengélkedő befektetési banki üzletágát.
Málta várja a kriptodevizákat
A bitcoin ma is négy-öt százalékos pluszban van 9300 dollár körül. A szektornak pozitív hír volt, hogy Málta nagyon kedvező környezetet alakít ki az ilyen területen működő vállalkozások számára, még a Binance nevű kriptotőzsde is át akarja tenni oda székhelyét Hong Kongból.
A Thomson Reuters körkérdése pedig arra mutatott rá, hogy ötből egy pénzügyi intézmény, pénzügyi csoport tervezi kriptodeviza-kereskedés megkezdését mintegy egy év múlva. Ami még meglepőbb, a 400 válaszadó 70 százaléka, vagyonkezelők, hedge fund-ok, pénzintézetek kereskedési osztályai kezdenének kriptodevizákkal kereskedni a következő 3-6 hónapban.
Ügyes reklámfogással manipuláltak
A bitcoin-alternatívák közül többen ma is jobban emelkednek, az ether például 9, a litecoin 7, az eos 17 százalékkal. A bitcoin cash nevű, a bitcoinról augusztusban levált (”fork”) kriptodeviza egyetlen hét alatt majdnem megkétszerezte értékét, ma is ment még 4,5 százalékkal (1480 dollárra).
Ennek oka az lehet, hogy bejelentették, az Antpool nevű csoport a bitcoin cash hozzá befolyó tranzakciós díjainak 15 százalékát megsemmisíti a jövőben, hogy a kínálat csökkenjen. Ez azonban sokak szerint csak olcsó reklámfogás, nincs szinte semmi jelentősége, az első nap csak 12 dollárnyi bitcoin cash tűnt el így.