Ma is szerény pluszban járnak a nemzetközi tőzsdék, Európában fél százalék körüli erősödéssel végeztek az indexek. Az USA-ban 0,2-0,4 százalékkal mennek fel, a technológiai papírok enyhe túlteljesítése mellett. Itthon a BUX-index viszont elszállt, 2,4 százalékos pluszban búcsúzott. Csak a török részvények mentek ma jobban.
Az emelkedés ráadásul általános, az OTP 2,8, a Richter 2,7, a Mol 1,9, a Telekom 1 százalékkal drágult. A forint is erősödött, 70 fillérrel olcsóbb lett az euró, 360,50 most, este. Másfél százalékos pluszban az olaj, de erőtlen az arany és az ezüst.
Táplálják az oltóanyag-optimizmust
Folyik a csata a tovább romló vírusstatisztikák, lezárások és a kedvező oltáshírek között – írják a tőzsdei sajtóban. Egy sor amerikai államban és nagyvárosban újabb intézkedéseket vezetnek be.
A Pfizer-BioNTech oltás viszont újabb mérföldkőhöz érkezik, napokon belül engedélyért folyamodhatnak az illetékes amerikai hatósághoz. Bejelentették azt is, hogy a szer hatékonysága a legújabb adatokban már 95 százalékosra kúszott fel. Hétfőn a Moderna közölt hasonló számokat, a hasonló oltóanyag-hírek már kilenc napja húzzák a tőzsdéket felfelé.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Szövetkezik a Tesla, az Uber
Némileg meglepő módon a ZETA nevet kapta az elektromos járművekkel kapcsolatos vállalatok frissen alakult érdekvédelmi szervezete (Zero Emission Transportation Association). Ez ugyanis a görög ábécé egyik betűjén kívül egy hatalmas mexikói drogkartell neve is. Az apropót a klímaváltozási válság adja.
A szervezet célja, hogy 2030-ig az e-autók az eladott autók 100 százalékát adják, vagyis az elektromobilitásra való teljes átállás. A kibocsátásmentes autókhoz pénzügyi ösztönzőket szorgalmaznak, de a benzinüzemű járművek leselejtezését, a szigorúbb kibocsátási előírásokat is sürgetik. Joe Biden megválasztott elnök hétfői ígéretei szerint ösztönzi majd a befektetéseket a tiszta energiába, adókedvezményeket biztosít, és az akkumulátorral üzemelő járművek töltőállomásainak bővítését is segíti. Összesen 550 000 töltőállomást építene és több mint egymillió munkahelyet teremtene – írta a német Finanzen.net.
A tagok között szerepel a Tesla, az Uber autómegosztó, a világ legnagyobb akkumulátor-lítiumgyártója, a Piedmont Lithium, valamint a Siemens, a ConEdison, a Duke Energy, az Albemarle, a PG&E és még mások is.
- További autóipari híreket délelőtti tőzsdei összefoglalónkban olvashatnak.
- A Continental eredményeiről itt írtunk.
A hülyének is megéri brit részvényt venni?
Generációnként csak egy ilyen kedvező alkalom van, mint most, nagyon megéri brit részvényekbe fektetni – állítja a Schroders bankház. Ezért befektetési alapot kíván létrehozni, amely Nagy-Britanniára szakosodik. Pedig a közelmúltban néhány hasonló próbálkozás nem tudott elegendő keresletet megmozgatni – írja a Bloomberg.
A Schroder British Opportunities Trust Plc 250 millió fontot (330 millió dollárt) kíván összegyűjteni, hogy kihasználja az Egyesült Királyság vállalatainak alkuértékeltségét, amit a hosszan tartó Brexit-bizonytalanság és a koronavírus-válság súlyosbított. “Elképesztő, mennyi érték van az Egyesült Királyság részvénypiacán” – mondta Rory Bateman, a Schroders részvényekért felelős vezetője. Néhány olyan társaság, amelyet befektetési célpontnak tekintenek, több mint 60 százalékkal valós értéke alatt forog.
A Citigroup stratégái vasárnapi feljegyzésükben szintén az olcsóbb brit részvények mellett tették le a voksukat az amerikai papírokkal szemben. Az FTSE 100 brit index a Brexit-népszavazás óta alulteljesíti társait. Idén 15 százalékot esett, szemben a Stoxx Europe 600 index 6,3 százalékos csökkenésével – írja a Bloomberg. (Sőt, az FTSE-100 teljesítménye euróban számolva mínusz 20 százalék volt, lásd a grafikont.)
A tőzsde Robin Hoodja tőzsdére készül
Tanácsadókat keres a jövő évi tőzsdei részvénykibocsátáshoz (IPO-hoz) a Robinhood Markets cég, a brókercégek fenegyereke, amely nulla jutalékos kereskedési modelljével alaposan felforgatta az ágazatot – derül ki a Bloomberg tudósításából. A cég nem nyilatkozott az értesüléssel kapcsolatban.
Szeptemberben a Robinhood zárt körben 460 millió dollárnyi tőkét emelt, annak árfolyama a társaságot 11,7 milliárd dollárra értékelte. A Robinhood nagyon kedvelt a fiatalabb generációk (Y és Z) körében, és mintegy 13 millió felhasználója lehet. A karanténban töltött időben kereskedő milliók miatt óriásira ugrott forgalom következtében lehet szükségük tőkére, fejlesztésekre. A platformon részvényeken és befektetési alapokon kívül aranyat, kriptodevizákat és opciókat is lehet adni-venni.
A bitcoin-kapitalizáció már csúcson van
Apropó kriptodevizák, a bitcoin ma is ugrott, 18 450 dolláron is járt, most 17 800. Piaci kapitalizációja azonban ma magasabb, mint amikor 2017 végén 19 500 dollár felett történelmi csúcsán volt. Azóta ugyanis további bitcoin-érmék kerültek forgalomba. (Hozzávetőleg évi négy százalékkal nőtt a mennyiség idén májusig. Az akkor történt “feleződés” után az “inflációnak” is nevezett éves kibocsátás azonban már csak fele, jelenleg évi 1,86 százalék.)
Mindenütt azt találgatják a sajtóban, mikor jön újabb történelmi rekord, és utána meddig szaladhat el az árfolyam.