Ma az európai tőzsdéknek szerény pluszra is futotta a nap elején, most azonban a német DAX 0,3, a francia CAC 0,6, a brit FTSE pedig 0,1 százalékos mínuszban van. Az amerikai határidős indexek viszont közel egy százalékkal emelkednek. Mindenki a szerda esti Fed-kamatdöntésre vár, attól tartanak, hogy szigorúnak bizonyul a jegybank.
A múlt pénteki, vártnál magasabb amerikai inflációs adat hétfőn is csúnya zuhanásokat okozott a tőzsdéken, négy napon keresztül tartott eddig a meredek lejtmenet. Tegnap 4,6 százalékkal esett a Nasdaq indexe és 3,9 százalékkal az S&P 500, ekkora zuhanásra ritkán van példa. Üdítő kivétel volt az Oracle, amely jó negyedéves jelentésre 15 százalékot ugrott.
Az OTP bízik magában
Itthon a BUX index ma szépen felülteljesíti Európát 1,6 százalékos plusszal. Az OTP lemaradó, 0,5 százalékos emelkedéssel, a Mol és a Richter két százalék felett megy, a Telekom 0,7 százaléknál tart. Említést érdemel még a 4iG 3,7 százalékos drágulása.
Lehet, hogy ünneprontás, de a magyar papírok felülteljesítése részben abból fakadhat, hogy a forint leértékelődése miatt euróban vagy dollárban olcsóbbak lettek. Talán jó jel viszont, hogy az OTP saját részvényeket vásárolt.
Áttörte a gátat az euró/forint
Átszakadt tegnap a 400-as gát, a hétfőn beállított új euróárfolyam-rekord 402,965 volt, de ma reggel is volt még 400 felett az Investing.com rendszere szerint. A dollár új csúcsa pedig 386,53 volt.
De ma a forint is erősödött kissé és a dollár is süllyedt valamelyest a tegnapi vágta után. A forint gyengeségét az erős dollárral is összefüggésbe szokták hozni. Jelenleg egy euróért 398,60, egy dollárért 380,90 forintot kérnek a bankközi devizapiacon.
400 felett marad-e az euró?
A gyenge piaci hangulatnak köszönheti a gyengélkedését a forint, a magyar deviza mellett a régió más devizái is leértékelődtek, a befektetők próbálnak a kevésbé kockázatos eszközök irányába mozdulni – írja a KBC Equitas.
Még nem érkezett érdemi lépés az MNB-től a forint erősítése céljából, így egyelőre a korábban beígért ütemű kamatemelést folytathatja.
Nem kellenek a magyar eszközök
Ha csak a tegnapi napot nézzük, akkor a forint együtt gyengült a lengyel zlotyival. Ám ha távolabbról nézzük, akkor már látszik a tartós alulteljesítése a régiós devizákhoz képest – írja az Erste Befektetési Zrt. Ez egy hónapos időtávon, az idei évet nézve, vagy az elmúlt egy évet vizsgálva egyaránt szembetűnő. Nem csak a forintot büntették, a többi magyar eszközt is adták. Nyolc százalék fölé ugrottak a magyar államkötvényhozamok, és a részvénypiac sem muzsikál jól.
A globális pénzbőség elmúltával válogatósabbak lettek a befektetők. A rossz tanulók egyértelműen háttérbe kerültek – teszik hozzá.
Ma és holnap elsősorban verbális intervenciót várnak a forint védelmében, esetleg piaci intervenciót is. Csütörtökön pedig az egyhetes betéti kamatok emelése is felmerülhet, ha szerdán a Fed szigorúnak bizonyul.
Megrángatták az aranyat, feltartóztathatatlan az olaj
Az arany tegnap először nagyot erősödött, majd visszaesett 1820-1830 dollár közelébe. Alighanem amiatt is, hogy a dollár nagyot erősödött, a dollárindex a 105-öt is elérte. Az olaj a részvénypiaci esések ellenére tartotta magát, ma pedig megint drágul. A Brent 123,20, a WTI 121,80 dollár.
Ott van a forint, ahol lennie kell?
Kétféle kommentár jellemző a forinttal kapcsolatban Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. elnöke szerint.
- Egyesek szerint a gyenge forint nem tükrözi „az árfolyamánál jobb fundamentumokat”.
- Vannak azonban, akik szerint még ez a „gyenge” árfolyam sem tükrözi eléggé a magyar fizetőeszköz problémáit. Ez utóbbiak főleg külföldi elemzők.
A szakember szerint az igazság, mint oly sokszor, a két szélsőség között található, vagyis nagyjából ott, ahol az árfolyam.
Ebből a szempontból Nagy Mártonnal érthetünk egyet, hogy az árfolyamnak ott van a helye, ahova a piac árazza. Nyilván, ha a „fundamentumok” változnak, akkor majd a piac is változtatja a véleményét.
De azt is megjegyzi, hogy “ez az árfolyam egy gyenge gazdaságról szól”.
Durva éjszaka után enyhe javulás a bitcoinnál
A tegnapi “véres hétfő” során ezermilliárd dollár alá esett a kriptodevizapiac értéke, jelenleg 998 milliárd. A bitcoin mélypontja 20 846, az etheré 1076 dollár volt mára virradóra a Binance tőzsdén (más rendszerek valamivel eltérő árakat jeleznek). Most 22 602, illetve 1222 dollárba kerülnek, ami a tegnap délután, este jellemző szinthez van közel.
Néhány Ethereum-konkurens, mint a solana (SOL), az avalanche (AVAX), a polkadot (DOT) vagy a fantom (FTM) viszont már 10-20 százalékos pluszban van.
Mi történt a Celsius Networknél?
A Celsius Network nevű decentralizált pénzügyi (DeFi) vállalkozásnál továbbra is fel vannak függesztve a kifizetések. A sajtó szerint ennek az az oka, hogy miután viszonylag magas hozam, kamat ígéretével bevonzotta a befektetők tőkéjét, ezeket az “ügyfélpénzeket” még magasabb hozamra helyezte el másutt.
A még magasabb hozamot persze csak kockázatos konstrukciókban lehetett elérni, amik most sorban befuccsoltak a nagy zuhanásban. A mögöttes érmék értékének zuhanása miatt pedig nincs meg a megfelelő fedezet a befektetőik kifizetésére.
Pánikolnak a német kisbefektetők
A pánik érezhető a piacokon, de az ilyen eladási hullámok gyakran jó belépési lehetőségeket kínálnak – írja a Handelsblatt.com szokásos heti “DAX-szentiment” felmérésének kiértékelésében. Pánikolnak az elszabadult infláció, a recesszió, az ukrajnai hosszú háború, a kínai lezárások újbóli szigorítása miatt. A többség áresésre számít a következő három hónapban is.
Attól is tartanak, hogy a központi bankok monetáris politikai fordulata túlságosan tétova, elkésett a magas infláció kezelésében. Minél később húzzák meg a központi bankok a monetáris gyeplőt, annál keményebben kell lépniük. Egy bizonyos ponton a monetáris politika ereje esetleg már nem lesz elegendő.
De Stephan Heibel, a “hangulatszakértő” szerint az ilyen félelem és pánik idején részvényt vásárolni többnyire jó ötlet volt (pár hetes távlatban). Csak egyszer fordult elő ennek ellenkezője, a 2020 márciusi koronavírus-összeomlás közepén.
Amixa Holding lesz az EHEP-ből
Hétfői rendkívüli közgyűlésén a tőzsdén levő EHEP Nyrt. részvényesei úgy döntöttek, hogy a cég a jövőben Amixa Holding Nyrt. néven vagyonkezelőként folytatja tevékenységét – írja a vállalat sajtóközleménye. Döntöttek az alaptőke maximum ötmilliárd forintra történő felemelésének lehetőségéről, valamint a részvények névértékének felosztásáról is (split). A cég új meghatározó tulajdonosa Ádámosi György tőzsdei befektető.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.