Kilőttek az európai tőzsdék a hétfői nyitást követően, a frankfurti DAX egyenesen 0,7 százalékos pluszban állt, míg a londoni FTSE 0,4 százalékosban, mielőtt enyhe negatív korrekciót hajtottak végre. De a korábban kezdett ázsiai tőzsdék is mind zöldelltek, s a BUX is a pozitív tartományban tartózkodott. A befektetői hangulat javulását tükrözi az is, hogy a problémák esetén menedékeszköznek számító arany valamelyest gyengült. Az olajárak közül a Brent típusúé jobban, az észak-amerikaié kevésbé emelkedett. A forint az euróval szemben a 330-331-es sáv közepén kezdte a hetet, amely több érdekes mozzanatot is tartogat a befektetők számára.
1. Brexit: döntési kényszerben az EU
Miután szombaton a brit parlament nem szavazott a Brexi-megállapodásról, s Boris Johnson azt tudatta az Európai Tanács elnökével, Donald Tuskkal, hogy kormánya nem szeretné az október 31-ei kilépési határidő kitolását, most az EU térfelén pattog a labda. Brüsszeli értesülések szerint még nincs egységes álláspont, de jó esély van arra, hogy kivárásra játszanak, miután még tíz nap van a határidőig. Márpedig addig még meg is oldódhat a kérdés, hiszen például Dominic Raab brit külügyminiszter szerint megvan a kellő többség az alsóházban Johnson megállapodásának támogatására. A brit kormányfő hétfőre szeretné kiíratni a szavazást a megállapodásáról, ahol mindössze két opció lenne: támogatás vagy elutasítás, ám John Bercow, az alsóház elnöke még nem engedélyezte a kormánynak a szavazás kiírását. Ha viszont az a szavazás is elbukna, akkor nehéz helyzetbe kerülhet a kormány. Október végéig még kezdeményezhet egy újabb szavazást a parlamentben, ám várhatóan elfogyhat a tér Johnson körül. Az EU abban az esetben elfogadhatja a 2020. január 31-éig szóló hosszabbítási kérelmet, a miniszterelnök lemondhat és akár új választás kiírására is lenne idő az Egyesült Királyságban.
2. EKB: Draghi búcsúülése
A csütörtök kora délutáni lesz ugyanis az Európai Központi Bank utolsó olyan kamatdöntése, amelyen Mario Draghi az elnök, mivel a helyét november 1-jén Christine Lagarde veszi át. A szeptemberi után egyébként a piac nem vár újabb kamatcsökkentést.
3. MNB-kamatdöntés: semmi különös?
Igazából nem is annak kapcsán hozhat izgalmat a hazai monetáris tanács keddi ülése, hogy vágnak-e kamatot, mivel szinte biztosra vehető, hogy marad a 0,9 százalékos szint. Az viszont érdekes lehet, vajon tesz-e utalást a jegybank a későbbi esetleges lépéseire, hiszen a korábban még viszonylag egységes elemzői kar mostanra már megosztott atekintetben, jön-e még lazítás. Némi fogódzót nyújt azonban Nagy Márton MNB-alelnök Budapest Economic Forumon tett kijelentése, miszerint a következő 5-10 évben fel kell készülni a tartósan alacsony kamatokra, miközben az infláció sem fog sokkal magasabb pályán alakulni, a magyar gazdaság helyzete pedig kifejezetten kedvező.
4. Dübörög tovább a gyorsjelentési szezon
A múlt heti nagyüzem megkezdését követően is több érdekes tőzsdei céges adatsor láthat napvilágot. Ilyen lehet Európában az SAP, a Daimler, a BASF vagy a Nokia negyedéves gyorsjelentése, míg az Egyesült Államokban az Amazon, az AMD, a Boeing, a Ford, a Facebook, a Tesla, a Microsoft és a Twitter is közzéteszi az eredményeit.
5. Profit warningot tett közzé a Renault
A francia autógyártó a kedvezőtlenebb gazdasági környezetre való hivatkozással csökkentette mind az idei bevételeire, mind a nyereségére vonatkozó várakozásait. Ennek hatására a Renault részvényeinek árfolyama 13 százalékkal zuhant, aminek levét a többi autóipari papír is megitta.