Második napja rossz a részvénypiacok hangulata az után, hogy leminősítették az amerikai államadósságot, az európai tőzsdeindexek megint egy százalék körüli mínuszban vannak. Az USA határidős mutatói is további 0,3-0,5 százalékkal esnek. Szerdán a Nasdaq technológiai index 2,2, az S&P 500 1,4 százalékos mínuszban zárt.
Sok hír érkezik, a júniusi német export értéke például csalódást okozott. Szerdán nagyon erős munkaerőpiaci adat jött az USA-ból, ami a részvénypiacoknak nem feltétlenül jó hír, mert növeli a kamatemelés valószínűségét. A pénteki NFP-adat (a bérekről) szintén nagyon fontos lehet.
392 forint is volt az euró
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal esik, ekörül van az OTP, a Mol és a Richter süllyedése is. Az AutoWallis 2,9 százalékkal drágul egy bejelentés után. A Zwack viszont 2,7-tel lejjebb van a gyorsjelentése után nem sokkal.
Az euró drágul, már 392 forintot is kellett adni érte délelőtt, jelenleg 391 az ára. Négy százalékkal drágább lett a földgáz, az olaj stagnál, a dollár kissé erősödik.
Drága-e a forint?
Nem – mondja Zsiday Viktor alapkezelő az összehasonlító fogyasztóiár-adatok alapján.
A nálunk fejletlenebb Szófia és Belgrád nem meglepő módon olcsóbb, a nálunk fejlettebb Prága jelentősen drágább, az átlagos érték pedig mínusz három százalék.
A vásárlóerőparitás-alapon számított reális árfolyam így szerinte 378 forint/euró. Befektetési szempontból azonban akkor szokott izgalmas lenni a helyzet, ha egy adott deviza valamiért 10-20 százalékkal kilóg a többiek közül, de ez most nem áll fenn.
Ilyen helyzet nincs, a forint a helyén van; a kamatok vonzóak, de már korántsem annyira, mint voltak – teszi hozzá.
Holnap rajtol a hazai gyorsjelentési szezon
Holnap itthon is elstartol a gyorsjelentési szezon – emlékeztet rá az Erste Befektetési Zrt.
A négy nagy blue-chip vállalat, amelyek együtt a BUX 94 százalékát fedik le, összesen 385 milliárd forintos profitról számolhat be előrejelzésünk alapján.
Ez hét százalékos visszaesést jelentene a tavalyi év azonos időszakához képest. Ezzel a magyar piac beleillik az S&P 500, valamint az európai STOXX Europe 600 index céges eredményeinek 8-8 százalékos csökkenő trendjébe.
A lényeg a részletekben lesz?
A részletek szintjén azonban számos sajátosságot mutat a magyar szezon a brókercég szerint. Az egyik a profitok brutális mértékű koncentrációja, az össznyereség mintegy háromnegyedét az OTP termelhette meg. A másik sajátosság a különadók torzító hatása, mind a négy vállalatnál változik azok összege.
Rengeteg gyorsjelentés érkezik
Az Apple és az Amazon ma este jelent. Európában többek között a Rolls-Royce, a Societe Generale, az Adidas és a BMW tette közzé a számait, de többségükben inkább lefelé indultak a tőzsdén.
Ezen kívül is sok cég jelent még, a listát többek között az Investing.com keresőjében lehet megnézni.
Nem túl fényes a hazai ingatlanpiac
Nem alakult túl fényesen a július a magyar ingatlanpiac, a Duna House becslése szerint 6107 tranzakció zajlott le. Ez éves szinten 32 százalékos csökkenés, de havi alapon is 15 százalékos mérséklődést jelent – foglalta össze a KBC Equitas.
A nemrég bejelentett otthonteremtési változások miatt azonban az érdeklődés növekedést mutat, így a tranzakciószámok emelkedhetnek a következő hónapok során.
Nyugisabb a bitcoin, mint a részvénytőzsde
A bitcoin árfolyama most kevésbé volatilis, mint a Nasdaq, az S&P 500 részvényindexek vagy az arany. A 30 napos volatilitás (áringadozás) ötéves mélypontok közelében van, ez a szokatlanul alacsony érték azt sugallja, hogy az áringadozás megugrása várható.
A kitörés közel van
– idézik a K33 Research elemző céget a kriptós sajtóban. A múltban ugyanis a bitcoin-volatilitás csökkenését magas volatilitású időszakok követték. (Kitörés felfelé, vagy lefelé? – a szerk.)
Jön végre a bitcoin ETF?
A piacot foglalkoztató egyik fontos kérdés, hogy mikor lesz bitcoin ETF az USA-ban. Jóváhagyásának esélyei most javultak a Bloomberg elemzői szerint, akik már 65 százalékos esélyt látnak arra, hogy egy amerikai spot bitcoin ETF még idén elindul. Ezt felfelé módosították a korábbi 50 százalékról.
Az AutoWallisnál a Share Now
Az AutoWallis Csoport tulajdonába megy át a Share Now-t a magyar piacon működtető Wallis Autómegosztó Zrt. A Share Now-nak mintegy százezer regisztrált ügyfele van itthon és közel 500 járműből álló flottával rendelkezik. A 2,2 milliárd forintos árbevétele alapján pedig piacvezető a szektorban – állítja a tőzsdei cég.
Felvásárolt a Gloster
A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett, ősszel a Standard kategóriába készülő Gloster Infokommunikációs Nyrt. tizedik akvizíciójával 51 százalékos tulajdonrészt szerzett a P92 IT Solutions Kft.-ben, ami 2025-ben 94 százalékra fog növekedni. A tranzakciót követően a P92 a Gloster leányvállalataként, Gloster – P92 IT Solutions Kft. néven működik tovább.
A P92 ügyfélkörébe olyan óriáscégek tartoznak, mint a Sony Music vagy a Blackhawk Network. A társaság elsősorban a média, a telekommunikáció, a pénzügyi szolgáltatások, illetve az autóipar számára fejleszt szoftvereket. A felvásárlással a Gloster Csoport létszáma a jelenlegi 208 főről 340 főre emelkedik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.