Miután szerdán az amerikai tőzsdék szép emelkedéssel zártak, és az S&P 500 index új történelmi csúcsra futott, csütörtökön Európa ugyanitt folytatja. Kontinensünkön is tovább dőlnek a rekordok, a német DAX például zsinórban hatodik napja ér el új és új mindenkori maximumokat, még ha az emelkedés minden nap viszonylag szerény is. (Csütörtökön plusz 1-5 ezrelék a jellemző Európában.) Az amerikai határidős indexek minimális mínuszban állnak.
Csütörtökön jönnek Amerikából a heti munkanélküliségi kérelmek, a negyedik negyedéves bruttó hazai termék adatai és a michigani fogyasztói hangulatindex. A fő hangsúly azonban a Fed kedvenc inflációs mutatójának, a személyi fogyasztási kiadások árindexének pénteki közzétételén lesz, amikor azonban a piacok a nagypéntek miatt zárva tartanak. Az amerikai RH (RH) részvénye több mint kilenc százalékkal emelkedik kereskedési időn kívül, miután a lakberendezési vállalat kiugró keresletről számolt be.
Megmozdult végre a BUX
Itthon a BUX index pár gyengébb nap után 1,1 százalékkal emelkedik, a Mol 1,6 százalékos drágulása a húzóerő (amit egy céláremelés fűthet, erre még visszatérünk). Az OTP 0,5, a Richter 0,9, a Telekom 1,1 százalékkal javított. A Waberer’s egy hír nyomán 2,6 százalékkal ugrott meg.
Az euró 395,50, mintegy 70 fillérrel van a szerda esti érték felett. Az arany a dollár erősödése ellenére új csúcsra tudott futni 2228,2 dolláron. A Brent típusú olaj ára 0,7 százalékkal emelkedik, a hollandiai földgáz viszont 1,4 százalékkal süllyed.
Komoly céláremelés érkezett a Molra
Az Erste Befektetési Zrt. tartásról felhalmozásra minõsítette fel a Mol-részvényeket, a célárat pedig a korábbi 2870 forintról 3450 forintra emelte.
A felminősítés a korábbi várakozáshoz képest erősebb iparági környezetnek és a becsült osztalékfizetésnek köszönhető.
Az olajcég nyereségére kedvezően hathat, hogy az elemzőház szerint magasabb finomítói marzsokra van kilátás. Az olajár esetében idén 90, jövőre 100 dolláros hordónkénti ár elérését tartja reálisnak. A finomítói marzs pedig a kivételesen magas 2022-es és 2023-as évek után kismértékben csökkenni fog a becslésük szerint, de így is jóval magasabb lehet a 2022 előtti időszak árréseinél. Az európai TTF földgáznál 35 euró/MWh idei és 30 euró/MWh jövő évi árakkal kalkulálnak. (Jelenleg 27,3 euró körül van.)
Szép osztalék jöhet a Moltól jövőre is
Az Erste elképzelhetőnek tartja a Mol által becsültnél magasabb, sőt akár emellett a rendkívüli osztalék kifizetését is. A cég a tavalyi eredmény után, várhatóan június elején 250 forintot fizet részvényenként, ebből 150 forint a normál és 100 forint a rendkívüli osztalék. Az Erste becslése szerint 2025-ben 300 forintra nőhet az osztalék részvényenként.
Durván shortolják a Redditet
A shortosok célkeresztjébe került a Reddit az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Az Ortex előzetes becslése szerint, a 2,15 millió kölcsönadott Reddit-részvény alapján a vállalat szabad részvényállományának legalább 7,1 százalékát shortolják.
Ez nagyon magas egy olyan részvény esetében, amely csak most kezdte meg a kereskedést, és azt jelzi, hogy egyes piaci szereplők negatívan ítélik meg a Reddit jövőbeli árfolyamát.
Szerdán a Reddit részvényei 12 százalékkal 56,91 dollárra estek, megszakítva ezzel egy kétnapos nyereségsorozatot. A Reddit a március 21-i piaci debütáláskor 50,44 dolláron zárt, 48 százalékkal a kibocsátási ár felett.
Szuperintelligencia-óriást építenének a blokkláncon
A SingularityNet, a Fetch.AI és az Ocean Protocol nevű, blokklánc-alapú mesterségesintelligencia-rendszerek állítólag egyesülésről tárgyalnak, legalábbis ami a kriptoérméiket (token) illeti. Az új token, az AltSignals (ASI) teljesen hígított (fully diluted) kapitalizációja ezzel 7,5 milliárd dollár lenne – írja a sajtó. Bár a három platform továbbra is különálló egységként működne, az új üzlet elősegítené az együttműködésüket egy újonnan létrehozott Superintelligence Collective (“szuperintelligencia-kollektíva”) keretében.
A közös cél, hogy blokklánc-alapú, decentralizált AI-protokollokat fejlesszenek ki, amelyeket nem ellenőrizhetnek központosított szereplők, szervezetek. Összehasonlításképp, a Microsoft több befektetésen keresztül 13 milliárd dollárt pumpált a ChatGPT-t létrehozó OpenAI-ba.
- A Fetch.ai (FET) tokenjének jelenleg 2,72 milliárd dolláros a piaci kapitalizációja.
- A SingularityNet (AGIX) tokenje 1,7 milliárd dollárt ér.
- Az Ocean Protocol (OCEAN) tokenje pedig 927 millió dolláros kapitalizációval rendelkezik a CoinMarketCap adatai szerint.
Jön a kamatozó Ethereum ETF?
A nagy nemzetközi vagyonkezelő vállalatok közé tartozó Fidelity még novemberben nyújtotta be egy Ethereum tőzsdén kereskedett alap (ETF) indításának kérelmét. Most kiegészítést adott be a tőzsdefelügyelethez (SEC), amely szerint a leendő Fidelity Ethereum Fund vásárlóinak lehetőséget kíván adni arra, hogy az etherjeik egy részét lekössék az Ethereum rendszerben (staking).
A további potenciális Ethereum ETF-pályázók közé tartozik a BlackRock, az Ark Invest és a 21Shares, valamint a Grayscale is. Az ETF-ek engedélyezése azonban – a bitcoin-ETF-ek januári engedélyezése ellenére is – nagyon bizonytalan. A Fidelity 4,5 billió dollárnyi vagyont kezel.
Az ether-érmék lekötése az Ethereum rendszer lényegéhez tartozik, és évi négy százalék körüli hozamot lehet vele elérni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.