Alacsony forgalom és alig mozduló árfolyamok jellemzik a tőzsdéket, mivel az USA-ban csütörtökön szünnap volt (hálaadás), pénteken pedig rövidített kereskedés lesz (fekete péntek). A német, francia indexek egy ezrelékkel emelkednek, a brit ugyanennyivel esik. Az amerikai indexhatáridők is minimális pluszban vannak.
Csúnya viták alakultak ki Németországban az államadósság és a költségvetés körül, felfüggesztenék az adósságszabályt, amely nem enged 0,35 százaléknál nagyobb költségvetési hiányt. A pénteki német Ifo üzleti bizalmi index kissé rosszabb lett a várnál (87,5 helyett 87,3 pont), viszont csütörtökön a becsléseknél valamivel jobb novemberi beszerzésimenedzser-indexek érkeztek.
A gázai tűzszünet pedig végre életbe lépett, ami mindenképpen pozitív hír a piacoknak. PMI-adatok jönnek ma az USA-ban is.
Nem tud elszakadni a 380-tól az euró
A BUX index fél százalékkal esik, a Mol, az OTP és a Telekom egyaránt 0,7 százalékot veszített értékéből. A Richter viszont 0,1 százalékkal javítani tud.
Az euró 379,90, kissé magasabban van a csütörtök estinél, de ugyanott, mint egy héttel ezelőtt. A pár nappal ezelőtti forintgyengülés tehát, 382-ig, már a múlté, átmenetinek bizonyult.
A földgáz kontinensünkön egy százalékkal esik, az olajpiac pedig az OPEC+ ülését várja, amelyet november 30-ra halasztottak.
Jó hírt kapott a forint
Csütörtökön az Európai Bizottság bejelentette, hogy – elvileg – közel egymilliárd eurónyi előleget kaphat meg majd Magyarország a REPowerEU program kapcsán. A helyreállítási program teljes keretének lehívásához azonban további feltételeket kellene még teljesítenie a kormánynak. A forint némi erősödéssel reagált a hírekre – foglalta össze a KBC Equitas.
Céláremelések az OTP-re
Az mBank 17 936 forintról 20 387 forintra, az Autonomous Research 17 846 forintról 20 500 forintra emelte az OTP Bankra vonatkozó célárfolyamát. Az ajánlás változatlanul vétel, illetve felülteljesítés – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Hatalmas emelés Törökországban
A várt 250 bázispont (2,5 százalékpont) kétszeresével, 500 bázisponttal emelte az irányadó kamatot a török jegybank. Ezzel 40 százalék lett az alapkamat (a legutóbbi – múltbeli – inflációs adat azonban valamivel 60 százalék felett volt.) Ugyanakkor a jegybankelnök már jelezte, hogy lassítani fognak a kamatemelés ütemén, és az év végére pozitív reálkamat várható az országban.
Hálaadás és sport, dupla öröm
A hálaadás ünnepi hosszú hétvégéjén rekordokat érhetnek el a sportfogadások. A csütörtöktől vasárnapig tartó négynapos időszakban több fontos sportesemény lesz az USA-ban, beleértve a pénteki NFL-meccset és az egyetemi klasszikus mérkőzéseket – írta az Equilor.
Az Amerikai Szerencsejáték Szövetség adatai szerint az amerikaiak 23 milliárd dollárral fogadtak sporteseményekre a harmadik negyedévben, ami 32,7 százalékkal több a tavalyihoz képest. A sportfogadási részvények, mint a DraftKings, az MGM Resorts International és a Caesars Entertainment szintén emelkedést mutattak.
Hiába keresnek egymillió uncia platinát
Az éves kereslet 13 százalékát kitevő kínálati hiánnyal zárhatja a 2023-as évet a platina a Conclude Befektetési Zrt. blogja szerint. Az idén ugyanis mintegy húsz százalékkal bővül a kereslet, miközben stagnál a kínálat. Ez azonban furcsa módon egyáltalán nem látszik a platina árfolyamában.
A World Platinum Investment Council (WPIC) 2023. harmadik negyedéves jelentése 2024-re további deficitet jelez előre.
Arra, hogy mindez miért nem okozott még platinaárfolyam-robbanást, az ad magyarázatot a WPIC szerint, hogy az autógyártók 2020-2021-ben a Covid és a félvezetőhiány ellenére jelentős, egymillió unciát meghaladó készletet halmoztak fel a katalizátorokban használatos nemesfémből. Amit aztán a 2022 vége felé felpörgő gyártás során, javarészt idén használtak fel.
A vélhetően recessziót és ezáltal csökkenő autókeresletet vizionáló autógyárak azonban „elfelejthették” újratölteni a készleteket.
Jól fogadták a nagy paktumot
Emészti a kriptópiac a Binance eheti, 4,3 milliárd dolláros megállapodását az amerikai igazságszolgáltatással. A hír pozitív a szektor számára például a JPMorgan szerint is.
A peren kívüli egyezség megszüntette “a Binance hipotetikus összeomlásának rendszerszintű kockázatát”
A DeFiLlama adatai változatlanul a Binance kiugró piaci dominanciáját mutatják. Több mint 60 milliárd dollárnyi eszköz van nála, annyi, mint a tíz másik legnagyobb kriptotőzsdénél együttvéve. A JPMorgan most pozitív kilátásokkal tekint a Binance-ra és annak ökoszisztémájára. Most a Binance Coin (BNB) és a BSC blokklánc körüli bizonytalanságok is megszűntek.
A Binance simán kipengeti a 4,3 milliárdot?
A hírek nyomán a Binance-ról egyébként mintegy egymilliárd dollárnyi értéket vontak ki az ügyfelek, de ezzel együtt sem beszélhetünk igazi befektetői rohamról. A Binance valószínűleg ki tudja fizetni a 4,3 milliárd dolláros bírságot a tartalékaiból anélkül, hogy nagy mennyiségű kriptovalutát adna el.
Úgy tűnik, hogy a cég rendelkezik ugyanis elegendő stabilérmével, amelyet könnyen amerikai dollárra lehet váltani. (Ezek a számítások a versenytárs Coinbase-től származnak.)
Jelenleg sok jel utal arra, hogy a Binance simán túljut a válságán, és nem indít el a kriptós piacokon összeomlást. Nem úgy, mint amikor egy évvel ezelőtt bedőlt az FTX tőzsde.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.