(Fotó: Wikimedia Commons) |
Megint elsősorban az olaj árának esésével magyarázzák a részvénypiacok rossz hangulatát, a fekete nyersanyag kezdetben csak egy százalék körüli mínuszban volt. Később azonban négy-öt százalékos zuhanásra váltott, miután a szaúdi és az iráni olajminiszterek is nyilatkoztak a nyilvánosság előtt, de az ég világon semmi olyat nem mondtak, ami termeléskorlátozásra vagy áremelkedésre utalt volna.
Az Ifo német üzleti bizalmi index ismét esett februárban, ugyanakkor reggel jó adat jött a német gazdasági növekedésről. A stabil gazdasági növekedésnek és a bővülő munkaerőpiacnak köszönhetően Németország a német újraegyesítés óta a legnagyobb költségvetési többletet érte el. A gazdaság növekszik, de a vállalatvezetők mégis aggódnak, főleg az iparban, főleg a feltörekvő országok lassulása miatt.
Változatlan kamat, enyhén gyengülő forint
Az index már harmadszor esett egymás után, ami eléggé nagy valószínűséggel a gazdaság visszaesésére enged következtetni. Az N-Tv.de szerint 2008 ősze óta nem volt ilyen rossz az Ifo-index alakulása.
Itthon a kamatdöntő MNB-ülés után nem változott az alapkamat, de ez nem meglepetés. Nem várható ugyanis, hogy az MNB az EKB március 10-i, valószínűleg igen fontos ülése előtt lépne. (Az EKB növelheti az értékpapír-vásárlásra fordított keretösszeget, de más könnyítések is elképzelhetőek tőle.)
Erősödik a dollár, gyengül a forint
A forint kezdetben alig változott, azután minimális gyengülést mutatott a hétfő estéhez képest. Az euró árfolyama 307,20 forintról 307,70-re ment fel. A dollár egyébként ismét erősödött kissé, délben 1,1 alatt is volt az euróhoz képest. Gyengült viszont a japán jennel szemben, a dollár/jen 113-ról majdnem 112-re süllyedt.
A BUX index 0,9 százalékkal esett, szinte kizárólag az OTP miatt, amely 2,4 százalékkal zuhant és ismét 6000 forint alá hanyatlott. A Mol és a Richter minimális mértékben, pár forinttal tudott emelkedni, a Magyar Telekom 1,2 százalékkal ment fel. Várhatóan holnap, azaz szerdán reggel teszi közzé gyorsjelentését a Mol, este pedig a Magyar Telekom.
Nem csak az OTP-t adták ma
Az európai tőzsdék átlagosan 1,5 százalékkal estek, ennyi volt az EuroStoxx 50 változása. Az E.On német energiaóriás és a francia Engie vitték a pálmát, de a vesztes oldalon állt számos bank is (például Deutsche Bank, Socgen), valamint autógyárak (Volkswagen, BWM) és más nyersanyagcégek (Total, Enel). Az USA tőzsdéi hat óra után egy százalék körüli mínuszban jártak.
A frankfurti tőzsde, a Deutsche Börse árfolyama 3,2 százalékkal emelkedett, miután felmerült, hogy egyesülne a londoni tőzsdével. Az ötlet egyébként távolról sem új, 2000-ben és 2004-2005-ben is meghiúsult már a két tőzsde összeolvadása.
Jelentés után esett a CIG
A CIG Pannónia gyorsjelentést tett közzé, ami után 1,9 százalékkal esett a részvény. A KBC Equitas szerint vegyes eredményekről számolt be. „A bruttó díjbevételek tovább csökkentek éves alapon, viszont az alapműködésről képet adó biztosítástechnikai eredmény jelentősen emelkedett. Összességében pedig az eddigi legnagyobb profitot érte el a társaság a teljes 2015-ös évben, igaz tavaly egyszeri negatív tételek is nehezítették a működést” – írja a cég hírlevele.