Fél százalék körüli mértékben emelkednek ma az európai tőzsdeindexek, az amerikai határidős mutatók pedig – a tegnapi csúnya esés másnapján – szerény pluszban állnak. A befektetők nagyon várják Jerome Powell délutáni beszédét, hogy támpontokat kapjanak a kamatkilátásokról.
A német Ifo hangulatindex augusztusban a vártnál jobban esett. A német statisztikai hivatal pedig megerősítette a korábbi becslést, amely szerint a német gazdaság a második negyedévben stagnált.
A BUX index mínuszok és a pluszok között ingadozik, most éppen szerény pluszban áll. Az OTP fél százalékos esését a Mol 1,2 és a Richter 0,2 százalékos emelkedése ellensúlyozza. Az Opus megint felfelé tart, éppen öt százalékkal megy.
Ennyi minden mozgathatja a forintot
A forint mozgásai mostanában szelídek, ma 382,90 az euró, ami majdnem egy forintos csökkenés csütörtök estéhez képest. Pedig az olaj egy, a hollandiai földgáz hét százalékkal emelkedik.
A piac fél szeme már az MNB-n lehet – írta az Erste Befektetési Zrt. a jövő keddi ülésre utalva.
Tegnap még gyengült a forint, a ma délutáni Powell-beszéd itt is nagyobb mozgást hozhat az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Pénteken és szombaton egy rendezvényen Orbán Viktor miniszterelnök, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és Varga Mihály pénzügyminiszter is beszédet tart – írta a brókercég.
Minden Powelltől függ?
A befektetők világszerte a Fed-elnök, Jerome Powell beszédére várnak, ami délután esedékes. Támpontokat remélnek az amerikai kamatlábkilátásokról. Powell a tervek alapján pénteken washingtoni idő szerint 10:05-kor tartja beszédét, ami nálunk 16:05.
A Federal Reserve két tisztviselője is jelezte, a döntéshozók talán már közel járnak ahhoz, hogy befejezzék a kamatemeléseket. De egyikük még nem merte teljesen kizárni a további emeléseket sem. A határidős piacok árazásai azt a várakozást tükrözik, hogy a szeptember 19-20-i Fed-ülésen stabilan tartják a kamatlábakat. Majd pedig egy a háromhoz az esélye annak, hogy novemberben negyedpontos emelést hajtsanak végre – írta a Bloomberg.
Fenyegeti-e valutaválság a forintot?
Egyes feltörekvő országokban valutaválság fenyeget a Nomura Bank szerint, és három európai uniós ország is a veszélyeztetettek listájának elején van. Különösen Törökország, a Cseh Köztársaság, Srí Lanka és Románia esetében állnak fenn magas kockázatok.
Véleményünk szerint a három sokk – világjárvány, háború és magas infláció – tovább növelte a gazdasági fundamentumok közötti különbségeket a feltörekvő piacokon – mondta a Nomura.
A cég egy úgynevezett Damoklész-mutatót számol, amely gazdasági fundamentumok alapján azonosítja azokat az országokat, amelyeket a következő tizenkét hónapban devizaválság veszélye fenyeget. A felsorolt négy országon kívül szerintük még Chile, Magyarország és Brazília is az akut kockázati küszöbhöz közeli adatokat mutat fel.
Miért pont a csehek?
Csehország előkelő helye a vészlistán meglepő lehet. Bár a korona viszonylag stabilan tartja magát az euróval szemben, a következő évben leértékelődés fenyegeti – figyelmeztet a Commerzbank is.
A fő kockázatot az jelenti, hogy az infláció nem áll vissza a célszintre, ami ismét a központi bank hitelességét fogja érinteni. Ráadásul vita lángolt fel a kormány és a jegybank között – írta a bankház.
Törökország nagyot lépett
Szokatlan módon egyszerre 750 bázisponttal emelte meg az egyhetes repókamat szintjét a török jegybank tegnap, ezzel 25 százalékra emelkedett az irányadó mutató. A KBC Equitas szerint elemzők ennél jóval kisebb, 250 bázispontos emelést vártak.
A 25 százalékos alapkamat így is jelentősen elmarad az 50 százalék körüli inflációtól. A jegybank azonban öles léptekkel halad a monetáris politika normalizálása irányába – írta az Erste Befektetési Zrt.
A meglepő döntésre reagálva a líra a dollárral szemben öt-hat százalékot erősödött tegnap. Ma viszont korrekció, 2-3 százalékos líragyengülés látható.
Pilótajáték-e a Friend.tech?
A közösségi médiát és a kriptóvilágot egy Friend.tech nevű új, decentralizáltnak nevezett, a Base blokkláncra épülő alkalmazás tartja lázban. Ez lehetővé teszi az alkotók, tartalomgyártók számára, hogy népszerűségüket készpénzre váltsák. A felhasználók különböző előnyökért cserébe (például privát chatszoba) megvásárolhatják az alkotók “részesedéseit” (“keys”, korábban “shares”).
Úgy szerezhetnek jogot valaki más figyelmére, hogy megvásárolják a tokenjeit, amelyek árát a keresleti és kínálati viszonyok alakítják – írja a Coingecko.
Mások felhívták a figyelmet arra, hogy a rendszer pilótajáték-szerű jegyeket mutat és alapvető biztonsági garanciák hiányoznak belőle. Így nagyon veszélyes pénzt befektetni itt.
Egyre óvatosabbak Kínával kapcsolatban
A Morgan Stanley három hónapon belül másodszor csökkentette a főbb kínai és hongkongi részvényindexekre vonatkozó árfolyamcéljait. A Wall Street egyre óvatosabb a világ második legnagyobb gazdaságával kapcsolatban – írta a Bloomberg.
A bank az MSCI China indexre vonatkozó 2024. júniusi alapszcenárió célárát 60-ra csökkentette, ami 14 százalékos mérséklést jelent. Sőt a pesszimista forgatókönyv szerint az index 40-re, a jelenlegi 60 körüli szintről harmadával is visszaeshet. Ráadásul figyelmeztettek, hogy a kínai ingatlanpiaci válság Ázsia többi részére is átterjedhet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.