Májusban az arany ára 2062 dollárnál éppen csak elmaradt egy kicsivel a történelmi rekordtól. Augusztus közepén viszont fél éves mélypont közelében tartózkodott. Szakértők ez utóbbit az amerikai kamatlábak további emelkedésével kapcsolatos félelmekkel magyarázzák.
A Fed legutóbbi ülésének múlt héten közzétett jegyzőkönyvéből kiderült, hogy az amerikai jegybankárok az infláció elleni küzdelem érdekében nyitottak a további kamatemelésekre. A kamatok növekedése pedig az aranyat hagyományosan kevésbé vonzóvá teszi.
Emellett a dollár erősödése is (szintén a kamatspekulációk nyomán) eladási nyomást okoz az aranynál. Mivel az arannyal dollárban kereskednek a világpiacon, az erős amerikai valuta drágítja a nemesfémet és így mérsékli a keresletet – magyarázza az N-Tv.de.
A jegybankok aranyvásárlásai is csökkentek
Az arany viszonylag stabil teljesítményt mutatott a második negyedévben. Az arany iránti kereslet – amely a központi bankok, az ékszeripar, a technológiai és a befektetési szektor vásárlásaiból áll – az előző évhez képest enyhén, két százalékkal mintegy 921 tonnára csökkent. A tőzsdén kívüli (OTC) kereskedéssel együtt azonban a kereslet valójában hét százalékkal nőtt 2022-hez képest a WGC (Arany Világtanács) jelentése szerint.
A központi banki vásárlások mintegy 35 százalékkal csökkentek április és június között az előző negyedévhez képest. De így is ezek hajtották végre a legnagyobb vásárlásokat idén június végéig.
387 tonna aranyat helyeztek el páncéltermeikben, többet, mint valaha.
Ugyanis egyre több ország akarja csökkenteni a nyugati tartalékvalutáktól való függőségét.
Hátat fordítottak a németek
A magánbefektetők viselkedése eltért, közülük a törökök a galoppozó infláció miatt nagy aranykészleteket halmoztak fel. A német befektetők érdeklődése viszont összeomlott, 78 százalékkal kevesebb rudat és érmét vásároltak, mint az előző év azonos negyedévében.
Főleg azért, mert végre ismét kapnak kamatot pénzükre a bankokban. Az arany nem hoz folyamatos jövedelmet, ezért kevésbé vonzó, amikor a takarékbetétek kamatai emelkednek.
Egy grammért egy tonnát
Hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben az arany jó befektetés-e vagy sem, viták tárgya. Amiről viszont alig esik szó a szakmai jelentésekben, az a nemesfémbányászat még mindig katasztrofális társadalmi és ökológiai hatása. Átlagosan nem több mint egy-két gramm arany jut egy tonna kőzetre, a bányaterülettől függően – írta az N-Tv.de.
Az arany bányászata hatalmas beavatkozásokkal jár a földkéregben. Ennek során a bányaüzemeltetők gyakran használnak rendkívül mérgező vegyi anyagokat, például arzént, higanyt és ciánt. A WWF (World Wide Fund For Nature) környezetvédelmi szervezet szerint az aranybányászat erősen szennyezi a vizeket, és az erdőirtás miatt a biológiai sokféleség csökkenéséhez vezet.
Legyen az arany is fair
Ezenkívül az aranybányákban, különösen a feltörekvő, déli országokban néha szélsőséges munkakörülmények uralkodnak. A bányászokat kizsákmányolják, sőt, az UNICEF életveszélyes gyermekmunkáról számolt be.
A tisztességes kereskedelemből, fenntartható forrásokból származó arany iránti kereslet növekszik. Ez azonban elsősorban az ékszeripart érinti. A befektetési célú “zöld aranyrudak” és érmék még mindig ritka terméknek számítanak.
Keresd a minőségi pecsétet
A világ aranyának kevesebb mint egy százaléka származik “tisztességes kereskedelemből” (fair trade). Sok befektető számára az etikai és fenntarthatósági szempontok viszonylag kis jelentőséggel bírnak. Akik mégis a kisebbséghez tartoznak, elismert minőségi tanúsítványokkal ellátott termékeket keresnek, mint például
- Fairmined Gold
- Fairtrade Gold
- Initiative for Responsible Mining Assurance (IRMA).
A Fairtrade arany vásárlásával a befektetők például az aranybányászok jobb élet- és munkakörülményeit finanszírozzák. A tanúsítvánnyal rendelkező bányákban tilos a gyermekmunka, továbbá az inne kitermelt aran, nem származhat válságövezetekből vagy kiirtott esőerdők területéről.
Arany, réz és nikkel a fiókokban
A “városi bányászat” hatalmas nyersanyagkincset rejt, az ékszer- és elektronikai hulladékból származó újrahasznosított arany alternatívát kínál a bányászati arany helyett – írja egy másik cikk. Az újrahasznosított arany a világ aranykészletének csak mintegy negyedét teszi ki, az újrahasznosításban még óriási potenciál rejlik. A mai aranybányászat nagy része egyszerűen feleslegessé válhat, de ehhez a vásárlók körében nagyobb felelősségtudatra lenne szükség.
Becslések szerint csak Németországban a fel nem használt mobiltelefonokból származó arany értéke mintegy 240 millió euró. A nyersanyag hasznosítására most új stratégiát kívánnak kidolgozni.
A Bitkom adatai szerint tavaly Németországban mintegy 210 millió régi mobiltelefont tároltak a háztartásokban, a lakosok 87 százalékának volt legalább egy félretett mobiltelefonja. Egy 2020-as tanulmány szerint a német fiókokban lévő mintegy 200 millió okostelefon többek között mintegy 3,4 tonna aranyat, 1300 tonna rezet és 520 tonna nikkelt tartalmaz.
Új bányákat egyre nehezebb találni
A globális aranytermelés talán már túljutott a csúcspontján, részben azért, mert Kínában szigorúbb biztonsági előírások érvényesek. De ez nem vezet automatikusan magasabb árakhoz.
Az évi 3600 tonna körüli mennyiség lehet vagy lehetett a csúcs – mondja John Reade, a WGC stratégája a Capitalnak adott interjúban. Tavaly ugyanis a WGC adatai szerint a bányák majdnem pont ennyit, 3626,6 tonna aranyat termeltek ki.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.