Ma az európai indexek némi bizonytalankodás után felfelé indultak el, tizenegy órakor fél-másfél százalékos pluszokat látni, Olaszországgal, Svédországgal és Ausztriával az élen. Az USA-ban is egy-másfél százalékos emelkedést mutatnak a vezető indexek.
Itthon a BUX index is hasonlóan, egy százalékkal emelkedik, itt a Richter 2,1 százalékos drágulása tűnik ki a mezőnyből. A Mol, az OTP és a Telekom csak pár ezrelékkel drágul, az Opus két százalékkal esik. A forint enyhén gyengült, 355,30 az euró.
Több mint 30 millió munkavállaló kért állami bértámogatást Európa vezető gazdaságaiban. Félő azonban, hogy számos kis cég csődbe megy, mielőtt a dolgozók igénybe vehetnék ezt a lehetőséget. Eközben hárommillió fölé nőtt a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma globálisan. (Esti»»» és reggeli»»» nemzetközi hírösszefoglalónk a válságról.)
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Melyiket mondjuk először?
Két fontosnak látszó hír is érkezett a koronavírusról.
Egy tanulmány szerint a vírus a levegőben is képes terjedni, hosszasan lebegve, hordozó cseppek nélkül. Azt azonban még nem tudják a kutatók, hogy ez a genetikai anyag is fertőz-e.
A másik tudósítás szerint legalább az egészségügyi dolgozók és egyéb veszélyeztetett csoportok számára hozzáférhető lehet a vírus elleni oltás még az idén. Eddig 12-18 hónapot becsültek ugyanis, ami jövő év közepét, végét jelentené. A jóslatot nem akárki adta, hanem a “Coalition for Epidemic Preparedness Innovations” nevű csoport, amely kilenc különböző oltóanyag kutatását finanszírozza – derült ki a Bloomberg.com cikkéből.
Ma is szakad az olaj, a WTI húsz százalékkal lejjebb, 10,20 dollárnál jár. A Brent csak négy százalékkal lett olcsóbb. Az újabb zuhanáshoz a nyilvánvaló túlkínálaton, tárolókapacitás-hiányon kívül a hírek szerint a legnagyobb olaj-befektetési alap, az USO is hozzájárulhat, amely portfóliójának átrendezését hajtja végre a napokban. (Lásd: Sok száz olajcég mehet csődbe, visszavett az OTP.)
Már tegnap szigorított az MNB
A magyar jegybank tegnap további szigorító lépéseket hozott, szűkítette ugyanis a forintlikviditást nyújtó devizaswap állományát, és nem fogadott el ajánlatokat az 1-3-6-12 hónapos tenderen – írta a KBC Equitas reggel. A Monetáris Tanács ma délután 2 órakor tartja a kamatdöntő ülését, a várakozás szerint nem módosítanak az irányadó kamatokon. A döntést követő sajtótájékoztató azonban hozhat izgalmakat. A forint egyelőre a 350-360-as sávban mozog az euróval szemben, így egyelőre hatásosnak bizonyultak az MNB lépései – írja a brókercég.
Jó világ jön a brókerekre
A gyorsjelentések most főleg Európában záporoznak. Az olajpiaci részvények alapvetően jól tartják magukat az olajár-esés közepette, de a BP (British Petrol) jelentése nem volt valami fényes. Kétharmadával csökkent az első negyedévben az eredménye. A részvény két százalékkal süllyed.
Csökkenő profitról jelentett a londoni HSBC is, a részvény 1,4 százalékos mínuszban van. A svájci UBS viszont profitált abból, hogy az ügyfelek kereskedni kezdtek a márciusi tőkepiaci zuhanásban. A részvény négy százalékkal emelkedik. A legnagyobb zuhanást valószínűleg a Wirecard német pénzügyi szolgáltató szenvedte el, 21 százalékot. A régóta bírálatok kereszttüzében levő cég közzétette ugyanis a KPMG vizsgálatának eredményét. A céget korábban mérleg-manipulációkkal vádolták, és a mostani jelentés sem menti fel teljesen ez alól. Pedig sok befektető ebben reménykedett.