5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint 30 millió munkavállaló kért állami bértámogatást Európa vezető gazdaságaiban. Félő azonban, hogy számos kis cég csődbe megy, mielőtt a dolgozók igénybe vehetnék ezt a lehetőséget. Eközben 3 millió fölé nőtt a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma globálisan. Nemzetközi összefoglalónk következik.

Összesen több mint 30 millió munkavállaló fordult bértámogatásért az államhoz a koronavírus elleni védekezés jegyében elrendelt korlátozások káros gazdasági hatásai miatt, derül ki a Financial Times cikkéből. A brit gazdasági lap Európa öt legnagyobb gazdaságának -  Németország, Franciaország,  Egyesült Királyság, Olaszország és Spanyolország - adatait összesítette.

Védőmaszkos férfi egy kihalt utcán Malagában (Spanyolország) 2020. április 25-én. EPA/Daniel Perez
Védőmaszkos férfi egy kihalt utcán Malagában (Spanyolország) 2020. április 25-én. EPA/Daniel Perez

A dolgozók ötöde érintett

Ez a szám a teljes munkaerő-állomány ötöde, ráadásul gyorsan növekszik.    

A bértámogatási rendszer keretében a cégek ideiglenesen kényszerszabadságra küldhetik dolgozóikat vagy csökkenthetik munkaidejüket, miközben az állam átvállalja bérük egy részét.

Ennek köszönhetően a remények szerint a vállalatok a gazdasági leállás ellenére sem bocsátják el őket, azaz nem kerülnek hirtelen emberek milliói az utcára.

A támogatás összesen több mint 100 milliárd euróba kerül majd az öt országnak, tehát ez az egyik legdrágább eleme a vírus elleni védekezés okozta társadalmi-gazdasági károk mérséklésére összeállított mentőcsomagnak.

A félelmek szerint azonban néhány államban – Spanyolország, Egyesült Királyság – ez a támogatási forma nem lesz elég tartós, ezért később meg fog ugrani a munkanélküliség.

Ráadásul a mostani gazdasági visszaesés még a 2008-asnál is mélyebb lehet, így

számos kis cég – boltok, éttermek, hotelek – feltehetően nem tudja majd igénybe venni ezt a lehetőséget, hanem csődbe megy.

A magyar kormány hasonló bértámogatási rendszert vezet be. (További részletek: Mi változik a bértámogatásnál?) Magyarországon márciusban, tehát a járvány berobbanásának hónapjában mintegy 56 ezer fővel emelkedett az állástalanok száma az előző hónaphoz képest.

Az EU múlt héten jelentette be, hogy a jelenlegi csatornákon keresztül 540 milliárd euróval támogatja a tagállamokat június elsejétől, hosszútávon pedig ezermilliárd eurós helyreállítási alapot hoz létre a károk enyhítésére.    

Súlyos károk

Szakértők már korábban figyelmeztettek arra, hogy a karantén fenntartásának súlyos társadalmi-gazdasági hatásai lehetnek, amelynek jelei már látszódnak.

Nagy-Britanniában segélyszervezetek korábbi felmérése szerint tömeges éhínség fenyeget a vírus elleni korlátozások miatt.

Közlésük alapján 1,5 millió embernek nincs pénze élelemre a szigetországban, és

több mint egymillióan vesztették el minden bevételüket a koronavírus-ellenes korlátozások miatt.

A karantén kezdete óta terjed a családon belüli erőszak is.   

A BBC korábbi riportjában olyan olaszokat mutatott be, akik elveszítették munkájukat, nincs mit enniük, és önkéntesek segítségére szorulnak.

Németországban pedig

a vírussal kapcsolatos aggodalmakat kezdi háttérbe szorítani a félelem a gazdasági válságtól.

Emiatt a közelmúltban számos, elsősorban nyugat-európai ország kezdett lazítani a karanténon, vagy jelentett be menetrendet erre vonatkozóan.

3 millió igazolt fertőzött

Ami az aktuális számokat illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte mintegy 3 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 211 ezren vesztették életüket, 894 ezren meggyógyultak.

Olaszországban csaknem 200 ezer fertőzöttet és 27 ezer áldozatot jegyeztek fel eddig. Spanyolországban az áldozatok száma 23,5 ezer, a fertőzöttek hivatalos száma pedig csaknem 230 ezer.

Ugyanakkor a járvány mindkét országban lassul.

Olaszországban tegnap ismét csökkent az aktív fertőzöttek száma, ezért fokozatosan lazítanak a kijárási korlátozásokon.     

Franciaországban több mint 23 ezren, az Egyesült Királyságban 21 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Belgiumban mintegy 7200, Németországban 6100, Hollandiában 4500 halálos áldozatot követelt a járvány.

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 2300 áldozatot jegyeztek fel eddig.

A svéd Közegészségügyi Hatóság múlt héten jelentette be, hogy május elsejére

a Stockholmban élők negyede el fogja kapni a koronavírust,

a fertőzöttek valós száma pedig 75-szöröse lehet a diagnosztizált esetek számának.

Várakozások szerint ugyanakkor túlnyomó többségük enyhe tünetekkel átvészeli a vírust, így Stockholm május folyamán elérheti a nyájvédettséget.

Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol csaknem egymillió fertőzöttet regisztráltak, és több mint 50 ezren vesztették életüket.

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 2649, és 291-en hunytak el a vírussal összefüggésben. 

A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Bahreinnel és Görögországgal van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Pakisztánhoz és a Dominikai Köztársasághoz van a legközelebb.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG