Pluszban kezdték a napot az európai tőzsdék, de hamar elolvadt a nyereség. A német index már 0,3, a brit 0,1 százalékkal esik, csak Párizsban maradt meg egy kisebb, 0,2 százalékos emelkedés. Az amerikai határidős indexek – a tegnapi mínuszos nap után – viszont jelentős, fél-egy százalékos pluszban vannak.
Sokféle hír érkezett, jól zárult például a kínai és az amerikai elnök találkozója a G20-csúcson. Ám gyenge makroadatok jöttek Kínából, ahol a Covid elleni harcot is újrakezdték. Spanyolországból és Franciaországból néhány pozitív, erős csökkenést mutató inflációs adat érkezett.
Az Egyesült Királyságban viszont nőtt a munkanélküliségi ráta, miközben nagyot ugrott az átlagbér is szeptemberben. Meglepetésre éves szinten 1,2 százalékkal zsugorodott a japán gazdaság a harmadik negyedévben.
Eladott az OTP igazgatósági tagja
Itthon a BUX index nulla körül kering, hol csekély mínuszban, hol kisebb pluszban járt ma. Az OTP 0,9 százalékos emelkedése, a Richter 1,0 százalékos és a Mol 0,1 százalékos süllyedése nagyjából kiegyenlíti egymást. A nap nyertese a Pannergy három százalékos emelkedéssel.
“Kedvezményes részvényvásárlási program keretében biztosított részvények lehívása” után az OTP Bank Nyrt. Igazgatóságának tagja, Wolf László tízezer darab részvényt adott el 10 119 forintos átlagáron. Előzőleg 3604 darab papírhoz jutott hozzá, egyenként 5912 forintért.
Javított a forint, tovább drágult a gáz
A forint ma erősödik, az euró ára 2,4 forinttal 406-ra esett ma. Tegnap elgyengült a forint, estefelé 410,70-ig is felszaladt az árfolyam.
A vártnál valamivel gyengébb GDP-adatok nem hatnak érdemben a forintkurzusra az Erste Befektetési Zrt. szerint. Az MNB is ismét magasan, 18 százalékon hagyta az egynapos betéti kamatot.
Az EURUSD kurzusának alakulása és az uniós forrásokkal kapcsolatos hírek továbbra is kiemelt fontosságúak a forintpiacon – írta a brókercég.
Az európai tőzsdei földgázár pedig ma 11 százalékkal 127 euróra emelkedett, pedig már hétfőn is sokat ment fel. Pár napja még 100 euró közelében volt az árfolyam.
Mitől esik az olaj?
Az olaj ára hétfő után kedden is egy százalék körüli mínuszban van. Az egyik ok, hogy a kínai Covid elleni újabb intézkedések rontják a globális kereslet kilátásait. A másik, hogy tegnap a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) április óta már ötödszörre csökkentette a 2022-es globális olajkereslet-növekedésre vonatkozó előrejelzését (napi 100 ezer hordóval). A növekvő gazdasági kihívásokra hivatkozott.
Nyertesek és vesztesek Európában
A vállalati szektorban a Vodafone részvényei 5,6 százalékot estek, miután a távközlési vállalat csökkentette előrejelzését az egész éves szabad cash flow-ra. Közölte, hogy az eredmény a sáv alja felé fog esni. A BAE Systems (BAES) részvénye 3,2 százalékot emelkedett, miután a legnagyobb brit védelmi vállalat újabb erős negyedéves megrendelésekről számolt be.
A svájci Credit Suisse (CSGN) részvénye fél százalékot esett, mivel a hitelintézet megállapodott értékpapírosított termékekkel foglalkozó és más kapcsolódó finanszírozási üzletágainak eladásáról az Apollo Global Managementnek (APO).
Mire figyelünk ma?
Ma a Walmart (WMT) és a Target (TGT) amerikai kiskereskedelmi óriások gyorsjelentései érkeznek, amelyek fontos információkat hordozhatnak az amerikai fogyasztók hangulatáról, szokásairól, így a gazdasági kilátásokról is.
Európában az euróövezet harmadik negyedévi munkanélküliségi és növekedési adatai, valamint a széles körben figyelt német ZEW gazdasági hangulatjelentés is megjelenik.
Szerdán kiskereskedelmi eladásokról számolnak be az USA-ban, és adatokat közölnek a termelői árak inflációjáról, az ipari termelésről, a lakásépítésekről és a meglévő lakások forgalmáról. Csütörtökön az Egyesült Királyságban költségvetési tervet tesznek közzé.
Magyar cég is veszített az FTX-en
Az FTX, a világ második legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéjének csődje egy magyar kriptós vállalkozást sem hagyott érintetlenül, az Inlock-ot egy partnerén keresztül érték károk.
Önhibánkon kívül hétmillió dollárnyi eszközzel ragadtunk az FTX platformon. A kialakult helyzetben sajnos valószínűtlen, hogy az FTX-től valaha is viszontláthatnánk az ott zárolódott eszközöket.
Az Inlock ideiglenesen felfüggesztette a platform egyes szolgáltatásait. De közleményében azt írja, száz százalékban rendelkezik az ügyfelek vagyonával, a kihelyezések biztosítékával. Az ügyfélvagyon egy kisebb része azonban elérhetetlenné vált a cég számára. Az Inlock saját leírása szerint “a kriptóalapú váltást, kölcsönfelvételt és a magas profit szerzését” kínálta szolgáltatásként ügyfeleinek.
Egymillió károsult is lehet
Az FTX hitelezőinek, avagy károsultjainak száma valószínűleg meghaladja az egymillió személyt a hírek szerint. Emiatt a hivatalos tájékoztatások e-mailen való kiküldésén dolgoznak. A cég múlt héten pénteken jelentett csődöt az amerikai jogszabályok szerint (“Chapter 11”). Eredetileg nyolcmilliárd dollárnyi hiányról szóltak a becslések, de szombatra virradóra valószínűleg elszenvedett egy 600 millió dolláros hackertámadást is.
Átláthatóvá válnak a kriptotőzsdék?
A piacot az FTX-csőd következményei foglalkoztatják. Egy viszonylag pozitív, előremutató hatás lehet az átláthatóság növekedése. Egyre-másra jelentik be a nagyobb kriptotőzsdék, hogy átvilágítják eszközeiket. Közzéteszik, igazolják a náluk levő értékek meglétét, állományát.
A legnagyobb, a Binance egyenesen az Ethereum-alapító Vitalik Buterin közreműködésével teszi ezt, külön protokollt (szabályrendszert) dolgoznak ki rá. Egy már meglevő rendszer a vagyonok meglétének igazolására a Chainlink szolgáltatása.
Durva leépítések az Amazonnál (is)
Az Amazon mintegy tízezer munkahely leépítését tervezi, mivel lassabb növekedésre és esetleges recesszióra készül – írta az Equilor Befektetési Zrt. Az elbocsátások már ezen a héten megkezdődhetnek, ami az e-kereskedelmi óriáscég eddigi legnagyobb létszámcsökkentése lesz. Az Amazon olyan versenytársakat követ, mint a Meta, amely a múlt héten közölte, hogy 11 ezer munkahelyet szüntet meg, és a Twitter, amely Elon Musk hatalomátvételekor elbocsátotta a munkaerő felét.
Emellett levették a Bank of America „US 1” listájáról az Amazon részvényét, annak ellenére, hogy a cég elemzői továbbra is vételre ajánlják a papírt. Az Amazon 2,3 százalékos mínusszal zárta a tegnapi napot.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.