3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az OPEC és az oroszok is hajlandóak továbbra is visszafogni a kőolajtermelést, hogy stabilan tartsák, emeljék az olaj árát - a megállapodás meghosszabbításának híre önmagában emelte az árakat csütörtökön. A legnagyobb nyertesek azért az amerikaiak lehetnek, akiknek eszük ágában sincs csatlakozni a megállapodáshoz, de szépen lefölözik az ezzel elért hasznot.
Halid al-Falih szaúd-arábiai energiaügyi és ipari miniszter nyilatkozik a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) 173. miniszteri értekezlete előtt Bécsben 2017. november 30-án. (MTI/EPA/Lisi Niesner)

Az OPEC tagjai megállapodtak önként vállalt termeléscsökkentésük jövő év végéig történő kiterjesztéséről. A kitermelés visszafogását eredetileg 2018 márciusáig tervezte az OPEC; az intézkedés célja az olajpiaci túlkínálat, a tartalékok szintjének csökkentése, ezzel pedig az olajárak szintjének emelése illetve stabilizálása. A találkozón még dönteni fognak arról, hogy kijelöljenek-e egy köztes időpontot, amikor ismét összeülnek és felülvizsgálhatják ezt a megállapodást.

Az oroszok egyelőre benne vannak

Amint erről is döntöttek, az OPEC minisztereihez csatlakoznak a szervezeten kívüli olajexportálók, hogy most már közösen határozzanak a termeléscsökkentés meghosszabbításáról. A szervezeten kívüliek közül Oroszország szerepe a legfontosabb, korábban nagy fegyvertény volt, hogy őket is sikerült megnyerni az ügynek.

Mostanra kétségessé vált, hogy a folytatásban is részt vesznek-e: az OPEC vezetőjének, Szaúd-Arábiának ugyanis a mostaninál is magasabb olajár lenne kényelmes, miután arra készülnek, hogy tőzsdére vigyék, részben privatizálják a gigantikus állami olajvállalatot, az Aramcót - nyilván jobb árat kaphatnak érte, ha éppen drága az olaj. Az oroszoknak viszont alacsonyabb olajár is elegendő lenne az államháztartás stabilizáláshoz, ráadásul nem veszik jó néven, hogy a drágább olaj segíti az amerikai konkurenciát is.

Amerika lesz a legnagyobb nyertes: lefölözik, amit a többiek kiszenvednek

A bejelentés után a Brent olajfajta ára 1 százalékot emelkedett, 63,35 dollárba került egy hordó. Hasonlóan drágult a WTI is, a jegyzés megközelítette az 58 dollárt.

Az Egyesült Államok ugyanis nem csatlakozott az OPEC kezdeményezéséhez, annak hasznát (az emelkedő olajárat) viszont természetesen kihasználja: magasabb árszint mellett ugyanis megéri folytatni a drágább technológiával kibányászható palaolaj kitermelését. Így miközben az OPEC kibocsátása az elmúlt időben csökkent, az amerikaiak növekvő tempóban öntötték az olajat a piacra, szép hasznot húzva a magasabb olajárban. A várakozások szerint a mostani megállapodás hatására esetleg tovább emelkedő olajárakat a jövőben is kihasználják majd az amerikaiak az extraprofit behúzásához.

Egyes elemzők szerint akár meg is dőlhet az 1970-es években felállított amerikai olajkitermelési rekord: ehhez napi 10 ezer hordónyi olajat kellene a felszínre hozni, amitől már egyáltalán nem vagyunk messze, az elmúlt hetekben 9500-9600 hordó olajat termeltek az Egyesült Államokban naponta.

Az amerikai kőolajtermelés alakulása (hordó/nap). Forrás: EIA / Privátbankár.hu

Azt is ki kell találni, hogyan hagyják abba

Oroszország és más tagállamok azt is sürgetik: vázoljanak fel egy forgatókönyvet arra, hogyan történik majd a termeléskorlátozó intézkedések visszavonása - nem lenne ugyanis szerencsés, ha átesnének a ló túloldalára, és a készletek leépítéséből átcsapnának egy olyan helyzetbe, amikor konkrétan hiány alakul ki a piacon.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 37750 37750 38150 -1,05% 0 0 10 841 987 600 HUF 2026-01-15 17:05:24
MOL 3494 3410 3518 +2,76% 0 0 7 910 645 492 HUF 2026-01-15 17:07:42
MTELEKOM 1900 1888 1920 -0,84% 0 0 870 991 262 HUF 2026-01-15 17:07:51
RICHTER 10350 10290 10370 +0,49% 0 0 1 436 019 060 HUF 2026-01-15 17:05:23
OPUS 548 547 552 -0,36% 0 0 80 556 250 HUF 2026-01-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint is érzi, hogy kicsit engedett a tél szorítása
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 19:12
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A tőzsdén nem volt szürke ez a nap, soha nem történt még ilyen
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 17:49
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 28,3 pontos, 0,02 százalékos emelkedéssel 120 679,89 pontos történelmi csúcson zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jókedvűen nyitottak a tengerentúli börzék
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 16:43
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jót tettek a Mol-részvényeknek a szerbiai üzletkötési hírek
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 14:48
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,64 pontos nyitás után emelkedett csütörtökön kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Spekulációs őrület szaga érzik, ne égesse meg magát!
Eidenpenz József | 2026. január 15. 14:36
Csúcsokon jár a BUX, az amerikai és német részvényindexek, az ezüst, az arany és még sok minden más, a bitcoin is megindult. Számos befektetőnek kedve támadhat arra, hogy beszálljon és elkezdjen kockázatos termékekre spekulálni. Ám ajánlatos vigyázni, mert a kockázatos termékeken a kisbefektetők nagy többsége veszíteni szokott!
Részvény / Deviza / Áru A Mol kibújik a bőréből, úgy várja a jó híreket
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 11:51
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,64 pontos nyitás után csökkent csütörtökön délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A BUX kissé visszalépett nyitáskor
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 09:10
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,64 pontos csökkenéssel, 120 650,95 ponton nyitott csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru A forint reggel a szundi gombot választotta
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 07:20
A magyar fizetőeszköz árfolyama alig változott csütörtök reggelre a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A banki részvények zárásra lehúzták a New York-i tőzsdét
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 06:20
A Nasdaq vezette az esést, miközben a befektetők defenzívebb területekre mozdultak.
Részvény / Deviza / Áru Elfáradt a hét közepére a forint
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 19:22
Mindhárom fő devizához viszonyítva gyengült a forint árfolyama szerdán. A legnagyobb mértékben a svájci frankkal szemben esett vissza, az árfolyam már 415 felett jár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG