Magyar idő szerint nyolckor teszik közzé az amerikai Fed a kétnapos ülésének döntéseit, fél kilenckor pedig beszél a szervezet elnöke, amit lélegzet-visszafojtva várnak a tőkepiacok. A nagy kérdés, mikor, milyen ütemben hajtja végre a jegybank a szigorításokat, mennyire gyorsítja a kötvényvásárlási program fokozatos megszüntetését, és mikor várható majd tőle kamatemelés.
Emiatt – és az infláció miatt, ami ezt szükségessé tette – már régen idegesek a tőkepiacok. A tegnapi adat szerint ráadásul az USA termelői árindexe hó/hó alapon 0,8 százalékkal emelkedett, miközben az elemzők csak 0,5 százalékra számítottak. Ez is rossz hír volt a kamatemelésektől tartó befektetők számára, ez lehetett a tegnapi újabb esés fő oka.
Ma viszont Európában jól indul a kereskedés, a német index 0,4, a francia 0,6 százalékkal megy fel, igaz, London közben 0,4 százalékkal esik. Az amerikai határidős indexek viszont kisebb mínuszban vannak.
Itthon a BUX-index pluszban kezdett, de nullába jött vissza, alig mozdul. Az OTP 0,2 százalékos emelkedését ellensúlyozza a Mol és a Richter hasonló mértékű süllyedése. A 4iG másfél, az Opus 0,7, a Telekom pedig 0,3 százalékkal olcsóbb. A 4iG egyébként újabb nagyszabású kötvénykibocsátást jelentett be, az Opus pedig egy 17 milliárdos közbeszerzést nyert.
Alig-alig erősítette a forintot az MNB
Az MNB 0,3 százalékkal 2,4 százalékra emelte az alapkamatot tegnap, és csütörtökön 30 bázisponttal, azaz 3,6 százalékra emelheti az egyhetes betét jelenleg 3,3 százalékos kamatát. Nagyon fontos, hogy a jegybank jelezte, lezárja az állampapír-vásárlási programot és a Növekedési Kötvényprogramot.
Pont ezt várta a piac?
A hír és az azt követő sajtótájékoztató után a forint erősödött, körülbelül egy forinttal ment lejjebb az euró, 367 környékéről 366 környékére. Ma viszont ismét gyengébb, 368-369 az euró, sőt egy rövid ideig volt 369,50-nél is.
Továbbra is elkötelezett az MNB a szigorítás mellett, ehhez képest érdemi új impulzust nem kapott most a piac, részben ezzel is magyarázható, hogy jelenleg nem tudott tovább erősödni a forint
– írta a KBC Equitas reggeli jelentése.
A Fed is beleszólhat a forint árfolyamába
A folyamatos monetáris szigorítás ellenére nem tudott érdemben korrigálni a forint, továbbra is fontos támaszok felett mozog a jegyzés, amelyek 365 közelében húzódnak – írta az Equilor Befektetési Zrt. Ezt a szintet kellene szignifikánsan letörni egy komolyabb korrekcióhoz.
A mai amerikai kamatdöntő ülés is fontos lehet a forint szempontjából. Ha kemény üzeneteket küld a Fed, erősödhet a dollár és gyengülhetnek a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint is.
Jön a négy százalékos hazai kamat
“Továbbra is arra számítunk, hogy az egyhetes betéti kamatot minimum négy százalékos szintre emeli az MNB, benne van a pakliban, hogy ez akár az év végéig megtörténik” – fogalmazott Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Lassan megerősödhet végre a forint?
Az Erste Bank vezető elemzője, Nyeste Orsolya középtávon a forint euróval szembeni árfolyamának fokozatos lassú felértékelődésére számít.
A tovább emelkedő rövid kamatok, párosulva a bankközi piac többletlikviditásának folytatódó kiszívásával, az árfolyamot a mostaninál valamivel erősebb szinten stabilizálhatják. Az év végi 360-as pontbecslésünket az EURHUF árfolyamra ennek megfelelően továbbra is fenntartjuk.
Nagy zűr Kis-Ázsiában
Még mindig a jegybankok. Annak ellenére, hogy már társadalmi feszültséget okoz a török líra zuhanása, a kormányzat nem tesz ellene semmit. Sőt, csütörtökön újabb kamatcsökkentés várható az Ázsia és Európa határán fekvő ország jegybankjától. Ma is két százalékkal esik a líra az euróhoz képest, nap mint nap új negatív rekordot állít fel. A török részvények euróban számolva gyengülnek, csak lírában emelkednek kissé.
Kisebb gondok Nagy-Britanniában
Nagy-Britanniában Boris Johnson miniszterelnök tekintélye "súlyos csorbát szenvedett" az Investing.com szerint, ami megkérdőjelezi a vezető szerepét. Pártjának csaknem száz képviselője ugyanis az új koronavírus-korlátozások ellen szavazott kedd este.
Emellett az Egyesült Királyság fogyasztói árai 5,1 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest novemberben, ami új tíz éves inflációs csúcs. Ennek ellenére a BoE (Bank of England) várhatóan tartja kamatait csütörtökön, mivel óvatos az omikron-vírusváltozat gyors terjedése miatt az országban.
Az EKB is csütörtökön tart kamatdöntő ülést.
Elon Musk megint kutyával játszik
A dogecoin árfolyama tegnap harminc százalék feletti pluszban is volt, amikor Elon Musk egy Twitter-üzenetéből kiderült, hogy a Tesla elfogadhatja a kutyás mémmel jelképezett érmét. Mára kissé lejjebb ereszkedett az árfolyama, de még mindig 15 százalékkal feljebb van, mint előtte.
A kriptodeviza-piacon szerény emelkedés figyelhető meg, a bitcoin és az ether 2-3 százalékos pluszban van. Felülteljesítő a solana (+8 százalékkal) és az avalanche (+15 százalékkal).
Nehéz idők járnak a luxusruházatra?
A Zara üzletláncot is tulajdonló Inditex a várakozásoktól elmaradó eredményről számolt be, a részvénye 2,4 százalékkal esik. A H&M hozta a várakozásokat, mégis két százalékos mínuszban van.
A Generali olasz biztosítási csoport bőséges osztalékkal és részvény-visszavásárlási programmal örvendezteti meg részvényeseit a következő években. A részvény másfél százalékkal drágul.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.