Az európai tőzsdeindexek többsége fél és egy százalék közötti mínusz mutat, és az ázsiai tőzsdék is többnyire jelentős negatívumokkal zártak pénteken. Az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli esést mutatnak.
Az éjszaka ugyanis iráni objektumokat ért légitámadásokról érkeztek hírek, ami rossz hatással volt a tőkepiacokra. Miután az irániak cáfolták, hogy érdemleges dolog történt volna, némileg megnyugodtak az árfolyamok. Emellett továbbra is a kamatcsökkentésekkel kapcsolatos romló várakozások nyomasztják a tőzsdéket. Eközben jó gyorsjelentések érkeztek a légitársaságoktól, mint az EasyJet, és a Netflixtől is. A streamingszolgáltató árfolyama ennek ellenére nagyot esett.
A BUX index 0,8 százalékos eséséhez mindhárom vezető papír hasonló mértékben járult hozzá, az OTP 0,9, a Mol 0,7, a Richter egy százalékkal lett olcsóbb. A Telekom eddig megúszta 0,1 százalékkal, míg az Opus és az AutoWallis két-két százalékkal van lejjebb. Az euró/forint 394,90, de hajnalban, amikor nagy volt a bizonytalanság, a 396-ot is súrolta.
Hamar megnyugodott az olaj és az arany
Az iráni objektumokat ért támadásról szóló hírek hatására leginkább az olaj mozdult meg, a Brent ideiglenesen 90,70 dollárig felszaladt, majd innét fokozatosan visszacsorgott 87,40-re. Ez már csak 0,4 százalékos emelkedést jelent. A földgáz ára Európában három százalékkal, 31,26 euróra esett pénteken, bár előző nap hasonló mértékű drágulást láttunk. (Lásd a fenti grafikont.)
Az arany 2430 dollárig is felszaladt az ázsiai kereskedés során az éjjel, majd ez is lefelé csorgott, jelenleg a 2400-as határral küzd. Az ipari fémek is emelkednek, a réz Londonban közelít a 10 ezer fontos mérföldkőhöz.
Kamatcsökkentés vagy kamatemelés?
A minneapolisi Fed elnöke kilátásba helyezte, hogy egész évben a mostani szinten, vagyis az 5,25-5,5 százalékos sávban maradhat az amerikai irányadó kamat. Az atlantai Fed elnöke szerint pedig az inflációs cél eléréséig vezető út “lassabb és döcögősebb lesz”, mint ahogy azt várják, ő legfeljebb egy kamatvágásra számít, az év vége felé – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
A New York-i Fed elnöke, John Williams szerint nem kell sietni a kamatcsökkentéssel. Sőt kamatemelés is lehetséges, ha a gazdasági adatok ezt indokolják a Fed inflációs céljának elérése érdekében – írta a Bloomberg.
A vártnál 0,1 százalékponttal alacsonyabb lett Japánban az infláció, 2,7 százalék, de az elemzők nem várnak nagy változtatást a Bank of Japan kamatpolitikájában. A jövő héten szinte biztos, hogy tartani fogják a jelenlegi kamatszintet.
Titkolózik a Netflix
Az első negyedévben felülteljesítette a várakozásokat a Netflix, a pozitív piaci reakció mégis elmaradt a jelentésre – írta a K&H Értékpapír. A társaság ugyanis bejelentette, hogy 2025 első negyedévétől kezdve nem fogja nyilvánosságra hozni az előfizetők számát és az egy előfizetőre eső bevételi adatokat. Pedig ezek fontos mutatószámok, amiket az elemzők is használtak a vállalat értékeléséhez.
A most lezárult negyedévben egyébként 9,33 millió új előfizetővel bővült a Netflix ügyfélállománya, az elemzői konszenzus csak 4,84 millió volt. Bevételek és profit terén is felülteljesítő volt a cég.
Alaposan megijedtek a bitcoin-befektetők
A kriptovaluták piacán is nagy volt az ijedelem az izraeli támadás hírére, a bitcoin 60 ezer dollár alá is benézett egy rövid időre. Innét azonban gyorsan felpattant, jelenleg 64 700 felett áll. Hasonló pályát írt le az ether is, amely 2860 dollárig esett, hogy azután 3100 fölé ugorjon.
Fél nap van a feleződésig
Péntekről szombatra, az éjszaka közepén várható a feleződés, amikor a keletkező új bitcoinok száma a felére csökken majd. A pontos pillanatnak nincs túl nagy jelentősége, az esemény hatását inkább hosszú távon fejti majd ki. Bár a várakozások eléggé felfokozottak, még mindig sok az optimista, ami veszélyesnek bizonyulhat. A kriptovaluták “félelem és mohóság indexe” különböző számítások szerint 60-66 körül van, ami a “mohóság” tartományban található.
Ez már a kereskedelmi háború?
Kínai válaszcsapás jött röviddel azután, hogy az USA magasabb vámokat követelt a kínai acélra. Egy fontos ipari vegyi anyag importját akarják pluszvámmal megdrágítani, ha az Egyesült Államokból a kínai piacra szállítják. Szerintük egy vizsgálat feltárta, hogy az USA-ból származó olcsó propionsavimport károsította a hazai vegyipart – írta az N-Tv.de.
A propionsavat főként tartósítószerek, gombaölőszerek, gyomirtók és gyógyszeripari köztes termékek előállítására használják.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.