4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Visszatérhet a drága energia korszaka, és ez a világgazdaságot fenyegeti – írta az IEA jelentése. Az olajcégek és országok kapacitásaik határán vannak, a kereslet is magas, “kettős csúcsra” számítanak a szakemberek. Ám a keresletet csökkentő hatásokat is azonosítottak, nem egyértelmű, merre mozdul el az olaj.
Texasi olajkút (fotó: Pixabay)

Az olaj ára az idén 25 százalékot emelkedett (tavaly még többet). Sokan már arra spekulálnak, hogy ismét három számjegyű – azaz 100 dollár feletti – lesz az ár az idén. A WTI ma 71,30, a Brent 80,30 dollár közelében jár.

Az olaj körül számos politikai esemény zajlik, Donald Trump amerikai elnök az ország fogyasztóinak érdekében például felszólal időnként, és olcsóbb energiahordozót sürget. (Pedig ez az amerikai termelőknek, exportőröknek meg nem jó.) Ugyanakkor a néhány hét múlva  Iránnal kapcsolatban fejlemény várható, ismét korlátozásokat vezethetnek be az amerikaiak az exportjára, ez talán most az egyik legerősebb árfelhajtó tényező.

Ott van még a káoszba süllyedő Venezuela – lassan kétmillió menekülttel, amiről itt írtunk –, az amerikai-kínai kereskedelmi háború és a világgazdaság lassulása, amik mind-mind kihatnak az olaj árára.

Az egész világon csökken a növekedés?

Az álláspontunk az, hogy visszatérhet a drága energia korszaka, és ez a világgazdaságot fenyegeti – írta az International Energy Agency (IEA) jelentése. A szervezetre nagyon figyelnek az árupiacokon. Szerintük az olaj, a földgáz és a szén ára is több éves csúcsokon van. (Az olaj például 2014 novemberében járt utoljára a mostani szinteken, lásd a grafikonon a piros vonalat.)

A Bloomberg Commodity árupiaci index és a
WTI típusú kőolaj árfolyama (Forrás: Stockcharts.com)

Az IEA a magasabb árvárakozás miatt csökkentette az olajkeresletre vonatkozó várakozását is a CNBC szerint, hasonló értelemben nyilatkozott az OPEC is. Az IMF a héten a világgazdasági növekedésre vonatkozó várakozását vágta vissza, ami szintén olajár-csökkentő tényező lehet, ha bekövetkezik.

Dupla csúcson

Az IEA “duplacsúcsról” beszél, ahol a kereslet és a kínálat is nemsokára új történelmi csúcsra ér, és a rendszer a lehetőségei határáig feszített. A legutóbbi termelés-bővítések már a tartalék-kapacitások terhére mentek.

Meddig tartható még a rezsicsökkentés?

“A nemzetközi energiapiacokon durva dolgok történnek: a múlt nyárhoz képest a határidős gáz- és áramárak a forint gyengülését is kalkulálva durván 70–80% (!) százalékkal mentek fel” – írja az Alapblog, a Hold Alapkezelő blogja, és grafikonokkal mutatja be a jelenséget. “A magyar rendszerben számos puffer van, ami a lakossági  szabályozott és a világpiaci árakat próbálja függetleníteni egymástól”, “az erős állami árszabályozói akarat hosszú távon is meg tudja-e akadályozni  a jelenlegi  piaci árak begyűrűzését a magyar lakossági árakba?” – teszik fel a kérdést.

Az OPEC a kieső venezuelai és iráni termelés pótlására az idén már növelte kitermelését. November 4-től várható, hogy Irán ellen újabb szankciókat vezetnek be, de hogy ez pontosan mekkora kiesést okoz majd az ország exportjában, arról megoszlanak a vélemények.

Vannak érvek erre, arra

Az OPEC szeptemberben is tovább növelte kitermelését, napi 132 000 hordóval, közel 32,8 millióra. Ugyanakkor a szervezet jelentése az eddiginél alacsonyabb keresletre számít 2018-ban és 2019-ben. Óvtak a világ gazdasági növekedésére leselkedő veszélyektől is.

Így tehát az olajárak emelkedése és esése mellett is vannak érvek. Az Oilprice.com már a jövőbe tekint, és azt boncolgatja, hogy a nagy technológiai óriások megjelenése az elektromos autók piacán mikor fogja megingatni a hagyományos energiakonszernek helyzetét.

Elektromos áttörés?

Ha ugyanis megoldanák az elektromos autók gyors és olcsó töltését, az nagyban segítené az elterjedésüket. A nagy amerikai technológiai óriások megjelenése átrendezheti az erőviszonyokat. Ennek már vannak jelei, mint az Audi és az Amazon nemrég bejelentett együttműködése.

Az Amazon részt vesz a töltők árusításában és otthoni beszerelésében. Az igazi elektromos áttöréshez a töltés problémáinak megoldására lenne szükség, amin már sokan dolgoznak.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 39600 39490 39980 -0,23% 39590 39600 2 953 614 780 HUF 2026-02-20 13:39:22
MOL 3564 3512 3638 -0,17% 3564 3566 1 358 983 978 HUF 2026-02-20 13:39:17
MTELEKOM 1990 1978 1992 -0,10% 1986 1990 90 595 500 HUF 2026-02-20 13:36:39
RICHTER 11760 11720 11820 -0,51% 11750 11760 790 169 070 HUF 2026-02-20 13:39:55
OPUS 539 535 541 -0,55% 538 539 53 238 790 HUF 2026-02-20 13:31:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nincs jó napja a Molnak és a Richternek
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 11:54
De az egész pesti tőzsdén borús a hangulat.
Részvény / Deviza / Áru Bejelzett a rettegett mutató: vége a nemesfémek diadalmenetének?
Czwick Dávid | 2026. február 20. 10:32
Miközben mindenki szorosan követi az árupiaci sztártermékek napi teljesítményét, váratlan helyről kaphat léket az eddigi menetelés. A nemesfémek ralija most az egyik elhíresült tőzsdei mutató alapján akár nehéz helyzetbe is kerülhet. Néhány geopolitikai feszültség fékezett habzása is közrejátszhat, de a legfontosabb, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedet és lépéseit már merőben másként ítéli meg a befektetői világ, mint akár csak néhány hete.
Részvény / Deviza / Áru Erős kezdés az európai parketteken
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 09:46
Jól indult a péntek Pesten és Nyugat-Európában is. 
Részvény / Deviza / Áru Ennyit ér péntek reggel a forint
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 07:36
Kevesebbet, mint csütörtök este. Friss árfolyamok a hét utolsó munkanapján.
Részvény / Deviza / Áru Az Apple húzta le a mutatókat New Yorkban
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 06:14
Mínuszban zárt csütörtökön az amerikai tőzsde.
Részvény / Deviza / Áru Napközben 378 is volt az euróárfolyam, de estére visszaugrott
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 18:53
379,1-es szinten állt meg az euró-forint árfolyam este 7 óra előtt, ez minimálisan alacsonyabb a reggeli szintnél. A dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött a forint.
Részvény / Deviza / Áru Tovább esett az OTP-árfolyam, lehúzta a BUX-indexet is
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 18:08
Továbbra is 40 ezer forint alatt maradt az OTP árfolyama, és tovább csökkent délután óta. A BUX-index 0,9 százalékkal esett vissza csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Még nem késő – így mentheti meg a munkahelyét, a befektetései értékét
Eidenpenz József | 2026. február 19. 15:05
Az AI miatt semmi sem lesz már olyan, amilyen korábban volt, az általunk ismert világnak vége, senki sem lesz biztonságban, a Covidnál is nagyobb sokk következik… De akkor mégis, mit tehet az átlagember a munkája megőrzéséért, vagy az átlagos megtakarító, kisbefektető pénze értékének megtartása érdekében?
Részvény / Deviza / Áru Leeresztett az OTP, már 40 ezer alatt az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 14:43
Csökkent a BUX csütörtök délután, a vezető részvények közül az OTP árfolyama pedig több mint másfél százalékkal esett vissza fél 3-ig. A Magyar Telekom árfolyama is távolodik a 2000 forintos szinttől.
Részvény / Deviza / Áru Megjött a front, esik az OTP, mint a hó
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,92 pontos nyitás után csökkent csütörtökön délelőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG