Tegnap zárásig meg tudták tartani, sőt kissé növelni is tudták az amerikai tőzsdeindexek pluszaikat, így három százalék feletti emelkedéssel végeztek. Tegnap főleg a készülő koronavírus-oltások, gyógyszerek, gyorstesztek terén elért előrelépések, bejelentések derítették jobb kedvre a befektetőket.
Ma reggel Ázsiában is jobbára a pluszok dominálnak, csak Japánban esik az index, ahol azonban korábban nagy emelkedés zajlott. Az európai tőzsdék és az amerikai határidős indexek szintén optimizmusról árulkodnak, 1-3 százalékos pluszban járnak. A BUX index ezúttal felülteljesítő, az öt százalékot is elérte az emelkedése az első egy óra után.
A Mol 7,6 százalékos ugrással vezeti a mezőnyt, de az OTP is négy, a Richter öt, a Telekom kettő százalék körüli nyereséget ért el. Néhány kisebb papír két számjegyű százalékos emelkedést mutat (Delta, 4ig). A forint stabil, míg tegnap este 359 felett is volt az euró, ma kissé ez alatt, 358,90 körül jegyzik. A dollár erősödik, 1,10 alá süllyedt az euró/dollár.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
1. Kifullad végre a vírus Európában?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint vannak jelei az európai koronavírus-járvány stabilizálódásának. A leginkább sújtott Olaszországban majdnem két hét alatt a legkevesebb új eset fordul elő. Bár figyelmeztettek, hogy a karantén továbbra is fontos, és a dél-olasz területeket puskaporos hordónak nevezik.
Angela Merkel német kancellár újabb vírustesztje is negatív volt. Az Egyesült Királyságban viszont Boris Johnson pozitív tesztjével küzd egyre nagyobb nyomás alatt, hogy felgyorsítsa a lakosság és az egészségügyi dolgozók tesztelését. Az euróövezet pénzügyi vezetői a járvány miatt kialakuló magasabb adósságszint problémájának kezelésén dolgoznak, hogy elkerüljék az övezet felbomlását – írja a Bloomberg.
(Lásd még: Zuhan a járványgörbe az olaszoknál, lassul a vírus a spanyoloknál is.)
2. Még több Trump-stimulus?
Donald Trump amerikai elnök szerint országa kiterjesztheti az Európára és az Egyesült Királyságra már bevezetett utazási tilalmat más országokra is. Folyamatos erőfeszítéseket teszek a vírus terjedésének megállítására, a New York-i halálesetek száma igen magas.
Az Egyesült Államokban a kiskereskedők továbbra is szabadságon tartják a dolgozóikat, még a múlt héten aláírt kétezer milliárd dolláros ösztönző csomag után is – írja a Bloomberg hírlevele. A Fehér Ház így most egy esetleges negyedik gazdaságösztönző csomagot tervez, többek között olyan területek támogatására, mint a jelzálogkölcsönök és az utazási ágazat.
3. A kínaiak visszamentek dolgozni
A kínai gyáripar tevékenysége márciusban erőteljes fellendülést mutatott, jelezve, hogy a gazdaság visszatér a normál működéséhez. A kínai beszerzési menedzserindex (PMI) a várt 45 helyett 50-re ugrott a februári, 36 pont körüli gödörből. Ez is a vártnál gyorsabb élénkülésre mutat.
4. Megállították az olaj zuhanását az elnökök
Tizennyolc éves mélypontokról fordult vissza az olaj, miután az amerikai és orosz vezetők, Donald Trump és Vlagyimir Putyin megegyeztek, hogy országaik tárgyalásokat folytatnak az árak stabilizálása érdekében. Trump kijelentette, hogy nem szívesen látná az amerikai olajszektort összeomlani, miután az oroszok és a szaúdiak őrült árháborút kezdtek. Amerikai energiacégek sürgetik a texasi vezetést, hogy hívjanak össze egy rendkívüli értekezletet egy esetleges kitermelés-visszafogás megtárgyalására – írta ma a KBC Equitas.
Az említett kínai adatok is nagyban segítettek ma az olajáraknak, bár a sajtó továbbra is a nyersolaj legrosszabb negyedévéről beszél a történelem során. Az olaj a tegnapi és pénteki zuhanás után, amikor a WTI ismét benézett 20 dollár alá, mára stabilizálódott. A WTI öt százalékkal mintegy 21 dollárra, a Brent két százalékkal 27-re emelkedett.
A kereskedők tartályhajókat bérelnek, hogy azokban tárolják az eladhatatlan felesleget. De ha végképp megtelnek a tárolók, helyenként elvileg akár negatív olajár is kialakulhat a Concorde Értékpapír blogja szerint. Hacsak a kitermelő nagyhatalmak, Szaúd-Arábia és Oroszország meg nem egyeznek egymással.
5. Richter-bejelentés jött
A Richter Gedeon és a Myovant Sciences kizárólagos megállapodást kötött a méhmióma és az endometriózis kezelését célzó Relugolix kombinációs tabletta bizonyos, USA-n kívüli piacokon történő értékesítésével kapcsolatban
– közölte a magyar cég a BÉT honlapján.
6. Sok adat érkezik ma
Rengeteg európai adat érkezik ma, az euróövezet inflációs számai, az Egyesült Királyság GDP-je és kiskereskedelmi adatai. A brit élelmiszerboltok betekintést nyújtanak abba, hogy a pánikvásárlások milyen mértékben eredményeztek magasabb bevételeket az élelmiszerkereskedőknél – írta a Bloomberg.