Alapvetően gyenge napjuk volt a hétfői a világ tőzsdéinek. A vezető európai indexek mind csökkentek, a londoni FTSE 100 0,25, a frankfurti DAX 0,11, a párizsi CAC 40 0,12 százalékkal. Amerikában csak árnyalatnyival volt jobb a helyzet, miután az S&P 500 és a Dow Jones értéke ugyancsak lejjebb ment, 0,02, illetve 0,21 százalékkal, a Nasdaq Composite viszont nőtt, 0,29 százalékkal. Mint arról beszámoltunk, a BUX a többséget követte, ráadásul esésének mértéke (-0,41 százalék) a legnagyobb volt.
A kedd reggel elsőként kinyitott ázsiai tőzsdéken az előző napihoz hasonló volt a helyzet. Míg két index értéke csökkent – a hongkongi 0,22, a sanghajié 0,07 százalékkal –, addig egyé, a tokiói Nikkeié nőtt, 0,46 százalékkal, ami egyértelműen a kedvező japán áprilisi inflációs adatnak tudható be.
A Nemzetközi Valutaalap hétfőn kiadott állásfoglalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a japán jegybanknak óvatosan és rugalmasan kell kezelnie a jelenlegi helyzetet és az árstabilitásra kell összpontosítania – írja az Equilor Befektetési Zrt. Eszerint a kamatemelést fokozatosan, a beérkező adatok függvényében kell végrehajtani, mivel az inflációs kockázatok kiegyensúlyozottak, a közelmúltban vegyes adatok érkeztek. A rugalmas árfolyamrendszer segít elnyelni a sokkokat, illetve az államkötvény-vásárlások mennyiségének piaci fejleményekhez való igazítása mérsékelheti a hozamok túlzott elmozdulását, mely ártana Japán pénzügyi rendszerének.
Európában csak a FTSE-nek sikerült megfordítania az irányt, 12 óra előtt 0,16 százalékkal állt a hétfői záró értéke felett. Ezzel szemben a DAX további 0,17, a CAC 40 pedig 0,04 százalékot veszített.
Szerencsére a BUX ezúttal az általános piaci mozgással dacoló kivételt jelentett. Azáltal, hogy 0,2 százalékkal izmosodott. Alapvetően az OTP Bank 0,22 és a Mol 0,52 százalékos százalékos erősödésének hála, amit nem tudott lerontani a másik két „igazi” blue chip, a Richter 0,05 és a Magyar Telekom 0,11 százalékos mínusza.
A Richter árfolyama a reggel nyilvánosságra került kedvező gyorsjelentése után még egy ideig nőtt, annak hatására, hogy az eredmény minden soron jobb lett a vártnál. Ráadásul Orbán Gábor vezérigazgató a vállalat első negyedéves eredményeit értékelő sajtótájékoztatón azt mondta, árfolyamhatástól megtisztítva, továbbra is két számjegyű bevételnövekedéssel számolnak az idén. A Richter-részvények későbbi minimális csökkenésének oka abban keresendő, hogy a jó eredmények általában az elért árfolyamnyereség realizálására készteti egyes befektetőket.
Továbbra is jó passzban van a forint. Az euróval szemben egyre távolabb rúgja magát a 390-es szinttől, kedd délelőtt már 386,4 körül is cserélt gazdát a bankközi devizapiacon, míg a dollárral szemben 358,1-en tanyázott. Kérdés, merre tovább?
A 386-os szintek alatt február óta nem tartózkodott a devizapár, a mostani forinterősödés a dollár gyengébb teljesítményének is betudható – hívta fel a figyelmet a K&H Értékpapír Zrt.
Az árupiacokon az energiaárak egységesen lefelé tartottak. Az olajfajták – az északi-tengeri Brent és az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI – 0,1-0,1 százalékkal, amely következtében a Brent jegyzése 83, míg a WTI-é 79 dollár közelébe ment le. Ezzel szemben a rotterdami árutőzsdén szereplő gáz, a TTF-típusú több mint 1 százalékkal erősödve, megközelítette a 30 eurós lélektani határt.
A nemesfémek is szárnyalnak amiatt, hogy a befektetők arra számítanak, a szerdán megjelenő amerikai áprilisi inflációs adat láttán a tengerentúli állam jegybankjának szerepét betöltő Fed ismét kamatot fog csökkenteni. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 0,33 százalékkal, 2350 dollárra, míg az ezüsté még ennél is jobban, 0,73 százalékkal, 28,6 dollárra erősödött.
Philip Jefferson szerint bár az amerikai gazdaság nagyon sokat fejlődött, a munkaerőpiac rugalmasnak bizonyult, illetve az infláció nagymértékben visszaszorult, továbbra is helyénvaló a restriktív monetáris politika, egyelőre nincs lehetőség csökkenteni a kamatszintet – idézi az Equilor. Hozzátéve, a határidős árazások alapján az idei évben 41 bázispontos kamatvágást várnak a piaci szereplők, az első lépés 76 százalékos eséllyel szeptember 18-ig megtörténhet.
A kriptoeszközök közül a két legmarkánsabb esik, a Bitcoin árfolyama 2 százalékkal, 61 775 dollárra, az Etheré 1,45 százalékkal, 2910 dollárra ment le.
Gőzerővel folyik a gyorsjelentési szezon. A Richter mellett a Masterplast is közzétette az első negyedéves számait. Amelyeket a K&H Értékpapír akként értékelt, hogy már látni a javulás jeleit a cég körül, hiszen az idei első negyedévet sikerült profittal zárnia. Bár az 53 ezer eurós adózott eredmény nem túl kiemelkedő, de mindenképp előrelépés a bázisban tapasztalt 5 milliós veszteséghez képest. Egyrészt a hatékonyságnövekedést célzó intézkedések segítették a Masterplastot ebben az időben, illetve a korábbi magas áron bekerült készletek kiürítése is rontotta az eredményeket a bázisban, így ez mostanra letisztult. Az árbevételek alakulásán azért látható, hogy lenne még tér tovább javulni, hiszen éves alapon közel 5 millió euróval csökkent az értékesítés árbevétele.
A külföldi céghírek közül az számít érdekesnek, amit az Erste közölt, miszerint a Volkswagen csoport 0,5-1 milliárd euró értékben értékesíthet Traton-részvényeket, ez a kapitalizáció 3-6 százalékát jelenti. Az értékesítést követően is a Volkswagen maradna a kamion- és buszgyártással foglalkozó társaság fő tulajdonosa, hiszen a részvények közel 90 százalékát birtokolja. A cél a Traton-részvények közkézhányadának növelése.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.