Európában vegyes a tőzsdék képe pénteken, a német index stagnál, a francia kisebb mértékben esik, de szép emelkedés van például Londonban, Zürichben és a Benelux-államokban. Az amerikai határidős indexek 0,2-0,4 százalékkal esnek, de a befektetőket vigasztalhatja, hogy legalább pozitív hetet könyvelhetnek el. Eközben folytatódik a vita arról, hogy ki tölti be a pénzügyminiszteri posztot és más tisztségeket az új Trump-kormányzatban.
A frissen közzétett adatok az Európát jelenleg sújtó gazdasági bajokat húzták alá, és így mind az Európai Központi Bank, mind a Bank of England további kamatcsökkentéseire utaltak. A német gazdaság például a harmadik negyedévben a korábban becsültnél kisebb mértékben nőtt, 0,1 százalékkal, az előzetes szám 0,2 százalék volt.
A BUX index 0,2 százalékkal esik, főleg a Richter 0,5 és a Mol 0,2 százalékos süllyedése húzza le. Az OTP Bank viszont 0,1, a Telekom 0,8 százalékkal javít.
Az euró pénteken délben a 411 forintos szintet ostromolja újra, de reggel volt e határ felett is. Csütörtökön este egyébként 411,70 is volt az euró, nem messze a 412,50 forintos éves csúcsától. Ismét 2700 dollár felett látjuk az aranyat és 31 dollár felett az ezüstöt, az energiahordozók árai viszont alig változtak.
Ugrál a forint, fontos adat jön
A forintpiacon továbbra is jelentős a volatilitás, rövid idő alatt láthatunk fél százalékos ugrásokat, illetve eséseket is – írta az Erste Befektetési Zrt.
Az euróval szemben kétéves csúcsra jutó amerikai deviza erősödése lökte ismét a magyar fizetőeszközt 411 fölé a csütörtöki kereskedés utolsó harmadában.
A jövő héten fontos bizalmi indikátorok látnak napvilágot, a GKI indexei jelezhetik a kilábalás első csíráit a novemberi felmérés alapján – így az Erste Befektetési Zrt.
Tovább gyengülhet a forint, ha…
A Magyar Nemzeti Bank jelezte, hogy figyelik az EURHUF árfolyamának mozgását, és a kamatokat is hosszabb ideig magasabb szinten tarthatják – írta erről a K&H Értékpapír.
De a fokozatos dollárerősödés további gyengülést hozhat a magyar deviza számára.
Így változnak a különadók
Megjelent a jövő évi extraprofitadóról szóló rendelet, a gyógyszergyártók és a távközlési cégek extraadóját jövőre kivezeti a kormány, ahogy azt korábban többször jelezték – írja a K&H Értékpapír. Emellett a bankadót meghosszabbították a 2025-ös évre, változatlan feltételek mellett. Tehát például az állampapír-vásárlásokkal csökkenthető a mértéke.
Szintén az energiacégeket érintő változás, hogy az extra bányajáradékot kivezetik, illetve a Mol-t érintő árbevétel-alapú extraadót is. A Brent-Ural spreadre kivetett adó mértéke pedig 95 százalék lesz.
Gyorsul a kínai részvények esése
A kínai részvények bizonytalan területre értek. A Donald Trump Fehér Házba való visszatérése miatti aggodalmak miatt már amúgy is csökkenő tendenciát mutattak az indexek, de a legutóbbi gyorsjelentések után az eladási hullám felgyorsult – írta a Bloomberg. A CSI 300 tőzsdemutató október 9-e óta nem látott mértékben esett.
A PDD és a Baidu, amelyeket a fogyasztói kereslet előrejelzőinek tartanak, csütörtökön csalódást keltő eredményekről számoltak be. A mesterséges intelligencia úttörője, a Baidu több mint két éve a legnagyobb forgalomcsökkenést szenvedte el, míg az online vásárlási platform, a PDD a profit romlására figyelmeztetett.
A befektetők úgy találták, hogy semmi sem javult az ingatlanoktól és a részvényektől a fogyasztásig – idéznek egy brókercég-igazgatót.
99 ezer dollár felett a bitcoin
A bitcoin új történelmi rekordja péntek reggel született, a Coinmarketcap.com szerint 99 503 dolláron. (Más rendszerek ettől eltérő értéket mutatnak.) Végre a negyedik legnagyobb kapitalizációjú kriptó, a solana is új történelmi csúcsot ért el, 265 dolláron, bár most épp 260 körül stabilizálódik.
A solana az egyetlen kriptovaluta a top 10-ben, amely az elmúlt két évben felülteljesítette a bitcoint. Csütörtökön az ether is megindult, egy időben kilenc százalékos ugrást mutatott, majd némileg visszacsorgott.
Hírdömping a kriptós szektorban
Sok fontos hír érkezett a kriptovaluták világából, néhány ezek közül:
- A bitcoin ETF-ek összvagyona meghaladta a százmilliárd dollárt.
- Gary Gensler SEC-elnök január 20-án távozik posztjáról, nyilván azért, mert az új elnök leváltani készül. Gensler a kriptoszabályozással kapcsolatos szigorú álláspontjáról ismert, emiatt sokan támadták, bár eközben jóváhagyta az első bitcoin ETF-eket is.
- A 2022-ben összeomlott kriptotőzsde, az FTX bejelentette, hogy az ügyfelek számára a kifizetések 2025 márciusában kezdődhetnek, ha egy januári végleges megállapodást tető alá hoznak.
- A Trump Media & Technology Group engedélykérelmet nyújtott be egy Truthfi nevű szolgáltatás elindításához, amely kriptofizetési platformként szerepel a sajtóban.
- November 6-án, szerdán, az elnökválasztás után a Binance platformját egyetlen nap alatt több mint 13 millióan látogatták meg. Már 130 milliárd dollárt tartanak a felhasználók a Binance-en – közölte a vezető kriptotőzsde.
Újabb dollármilliárdok készülnek bitcoinba
A már most is messze a legnagyobb bitcoin-tulajdonos vállalatnak számító MicroStrategy hárommilliárd dollárt gyűjtött össze további bitcoin-mennyiség megvásárlására. Ezt átváltoztatható zérókupon-kötvények kibocsátásával érte el, amelyek 2029-es lejáratúak. Eddig a cég 331 200 BTC-vel rendelkezett, körülbelül 29,7 milliárd dollár értékben, amelyeket átlagosan 49 874 dolláros áron vásárolt (tehát a jelenlegi ár felén).
Hasonlóan cselekedett a Marathon Digital Holdings (MARA) is, a legnagyobb bitcoinbánya-vállalat összesen egymilliárd dollár értékben bocsátott ki átváltoztatható kötvényeket. A befolyt összeget szintén bitcoin-tartalékok vásárlására fordítják. Korábban ilyesfajta, kötvénykibocsátással finanszírozott, de kisebb léptékű bitcoin-vásárlási stratégiába kezdett például a Metaplanet is, egy japán szállodavállalat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.