Az európai tőzsdeindexek többnyire kisebb, 1-3 ezrelékes mínuszban várják a péntek délutáni amerikai inflációs adatot (PCE), amely komoly hatással lehet a kereskedésre, ha meglepetést okoz. Az amerikai határidős indexek is tovább esnek valamelyest. Pluszt látunk viszont Londonban, Zürichben és Stockholmban – egyik helyen sem eurót használnak.
A vártnál magasabb lett ugyanis az eurózóna inflációja, bár a péntek délelőtt érkezett hírre az európai tőzsdék egyelőre csak mérsékelt romlással reagáltak. A csütörtöki amerikai makroadatnak, amely gyenge növekedésről árulkodott, erősebb volt a hatása, mínuszban végeztek a tengerentúli indexek, főleg a tech-papírok.
Megijedt a forint 390-nél?
A BUX index szembemegy az európai trenddel, az OTP 1,4 és a Richter 1,0 százalékos emelkedése a BUX-ot is 0,8 százalék pluszba rántotta. De a Mol is csak kevéssé marad le ettől, fél százalékkal drágul. A Telekom stagnál, gyorsjelentése után a 4iG 0,6 százalékkal lett olcsóbb.
Az euró pénteken 388,70 forint, így hetven fillérrel van lejjebb, mint csütörtök este. Magyarországon csökkentek a termelői árak, és a külkereskedelem volumene is mérséklődött a legfrissebb statisztikák szerint. A nyersanyagpiacon nincs nagy mozgás, itt is kivárhatnak az amerikai makroadat előtt. Az európai földgáz kissé drágul, a kőolaj valamelyest olcsóbb lett.
Mi vár még a devizánkra?
Csütörtökön tovább gyengült a forint az euróval szemben, így már 390 közelében is járt a kurzus. Nagyjából két nap leforgása alatt öt forinttal drágult az euró, azaz több mint egy százalékkal értékelődött le a magyar deviza – írta az Erste Befektetési Zrt.
Továbbra sem kedvező a nemzetközi hangulat, ez kimondottan erős ellenszelet jelent a hazai fizetőeszköznek. Ma piaczárás után a Moody’s hitelminősítésére, jövő héten pedig hazai konjunktúraadatokra figyel majd a piac. A választások utáni napon, június 10-én, hétfőn nyilvánosságra kerülő májusi infláció mellett megjönnek az első információk a második negyedévről is.
Magasabb lett az Eurózóna inflációja
A vártnál kissé nagyobb mértékben emelkedtek a fogyasztói árak az eurózónában májusban, évi 2,6 százalékkal, míg az előző havi érték 2,4 százalék volt – jelentette az Eurostat. A közgazdászok átlagosan 2,5 százalékot jósoltak. A maginfláció (amely nem tartalmazza a különösen ingadozó árú termékeket) 2,9 százalékra emelkedett az előző havi és a közgazdászok által most is várt 2,7 százalékkal szemben.
Az Európai Központi Bank ezt az adatot várhatóan figyelmen kívül hagyja, és a jövő héten egy kicsit lazít a kamatokon – idéz egy szakértőt az Ntv.de. A kedvező inflációs kilátások lesznek a döntőek. Az inflációs ráta pedig a nyáron valószínűleg átmenetileg 2,0 százalék alá csökken.
Trump bűnös
Donald Trumpot bűnösnek találták a büntetőperben, ami még nem fordult elő egy volt amerikai elnökkel sem. Az ítélet átformálhatja a politikai helyzetet a novemberi választás előtt, az ítélethirdetés július 11-én lesz. Eddig úgy tűnt, a tőzsdék inkább Trump győzelmének örülnének jobban. Trump tőzsdei cége, a Trump Media a zárás utáni kereskedésben négy százalékos mínuszban van (ez a grafikonon még nem látszik, az csak a hivatalos kereskedés árait ábrázolja).
Miért az ezüst a király?
Az ezüst ára nagyot ugrott az elmúlt három hónapban, márciusban még 24 dollár volt unciánként, jelenleg már majdnem 32 dollár. Vajon miért ez az egyik legnagyobb potenciállal bíró nyersanyag? – teszi fel a kérdést Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. Szerinte
- az ipari felhasználás a napelemek és az elektronika miatt rohamosan bővül,
- amivel a lomha kínálat nem tud lépést tartani,
- s már negyedik éve a befektetési és egyéb ezüstkészleteket éli fel a világ.
Az ezüst már 1971-től kezdve tendenciózusan leértékelődött a nagy testvérrel, az arannyal szemben. Ma egy uncia (1 uncia=31,1035 gramm) arany közel 75-ször annyit ér, mint egy uncia ezüst. Ez a hányados a 70-es években még csak 1:25-1:40 között volt , hosszú távon, az 1400-as évek vége óta viszont jellemzően 1:14 és 1:15 között váltották. Pedig elvileg kitermelni csak mintegy 10-12-szer annyi ezüstöt tudnak, mint aranyat.
Lásd még: Száguld az ezüst, és nem áll le
Kárpótlást kapnak a Gemini-károsultak
A Gemini kriptovaluta-tőzsde elindította bedőlt kölcsönprogramja, a Gemini Earn felhasználóinak kárpótlási folyamatát. Eszerint a felhasználók 2,18 milliárd dollárt kaptak digitális eszközök formájában május 29-én, ami a velük szemben fennálló kötelezettség 97 százalékának felel meg.
A kriptovaluta-piacot éppen az nyomasztja jelenleg, hogy különböző végelszámolásokból rengeteg kriptóérme az idén kerülhet vissza az eredeti tulajdonosaihoz, vagy a felszámoló értékesítheti azokat. Ilyen a több mint tíz éve húzódó Mt. Gox-történet, valamint a Celsius, a Gemini esete. A piacra így sok milliárd dollárnyi, eddig csendben szunnyadó kriptó ömölhet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.