Az európai tőzsdéken nincs valami jó hangulat kedden, a német index 0,6, a francia 1,0, a brit 0,4 százalékkal süllyed. Pedig hétfőn este az amerikai tőzsdeindexek kisebb-nagyobb plusszal tudtak zárni, leginkább a technológiai részvények Nasdaq indexe ment fel, 0,7 százalékkal. (A legtöbb tőzsde nyitva volt pünkösdhétfőn.) Az amerikai határidős indexek kedden szintén mínuszban vannak, de csak minimális mértékben.
A német termelői árak a vártnál nagyobb mértékben csökkentek áprilisban, éves szinten 3,3 százalékkal, elsősorban az alacsonyabb energiaárak miatt, az elemzők 3,1 százalékra számítottak. Szerdán este esedékes az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jegyzőkönyve, ami a legutóbbi kamatdöntés részleteit, a jegybank gazdasági becsléseit tartalmazza. Aznap teszik közzé az EU áprilisi újautó-eladásait is, emellett PMI-adatok érkeznek Európából és Amerikából – foglalta össze a K&H Értékpapír.
Erősödget a forint, megindult a Mol
A BUX index, dacolva a körülményekkel, 0,4 százalékos pluszban van. Elsősorban a Mol 1,4 százalékos drágulása hajtja. Az OTP és a Magyar Telekom 0,3-0,3 százalékkal megy fel, a Richter eközben 0,8 százalékkal esik. Vesztes a Duna House részvénye is, négy százalékos süllyedéssel, amely egyébként szerdától forog osztalékszelvény nélkül.
Az euró/forint 385,90, ami megegyezik a hétfő esti értékkel, de alacsonyabb, mint ami a múlt héten jellemző volt. A kőolaj ára az iráni elnök hétvégi halála nyomán hétfőn csak átmenetileg emelkedett, azután lefelé indult, ma is 0,9 százalékkal esik a Brent. Az európai földgáz ára alig változik.
Jön az MNB kamatdöntése
Kedd kora délután a Magyar Nemzeti Bank (MNB) dönt a kamatokról, ami a forint árfolyamát, áttételesen esetleg a részvényekét is befolyásolhatja. Az elemzők többsége 50 bázispontos kamatvágást vár, így 7,25 százalékra csökkenhet az irányadó kamat. De a mellékelt kommentárok is sokat számíthatnak.
A jelenlegi kamatvágási ciklus a következő, júniusi ülésen érhet véget, ezzel kapcsolatban Virág Barnabás alelnök elég egyértelmű üzeneteket küldött az elmúlt hetekben – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A jegybank a hazai inflációs folyamatok mellett a forint árfolyamára, illetve a Fed várható kamatpályájára figyelhet a közeljövőben.
Hetvenezren nem akartak szocho-t fizetni
Beérett a szociális hozzájárulási adó (szocho) bevezetésének a hatása, csak az első negyedévben több mint harmincezerrel nőtt a tartós befektetési számlák (tbsz) száma. Közben látványosan növekszik a háztartásoknál lévő értékpapírok állománya is, és most már egyértelműen a befektetési jegyek hajtják leginkább a bővülést – írja a Holdblog.
Úgy tűnik, a háztartások nem szívesen osztoznak az állammal az értékpapír-befektetéseiken elért hozamaikon.
Március végén már 332,3 ezer ilyen számlát vezettek Magyarországon. Éves összevetésben nagyjából 70 ezerrel, 26,8 százalékkal több tbsz szerepelt a nyilvántartásban.
Meddig ralizhatnak még a kínai részvények?
A kínai részvénypiacok az elmúlt két hónap során látványos fellendülést produkáltak, és a Goldman Sachs elemzői további emelkedést jósolnak, ha néhány kulcsfontosságú feltétel teljesül. A kínai CSI 300 index és a szélesebb Shanghai Composite 16-18 százalék emelkedést mutatott a január végén elért többéves mélypontokhoz képest. Az emelkedés hátterében a pekingi ösztönző intézkedésekkel kapcsolatos optimizmus és a világ második legnagyobb gazdaságában tapasztalható javulás állt.
A Goldman Sachs elemzői a CSI 300 indexre vonatkozó 12 hónapos célértéküket 3900 pontról 4100-ra emelték, ami 11 százalékkal magasabb a mostaninál. A kínai vállalatoknak azonban erősebb nyereséget kell felmutatniuk ahhoz, hogy ez a forgatókönyv megvalósulhasson. Ez attól is függ, hogy mennyire lesz pozitív hatásuk a nemrég bejelentett ösztönző intézkedéseknek, és az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek mennyire fognak fennmaradni a következő hónapokban.
Új csúcson az arany
A vártnak megfelelő amerikai fogyasztóiár-index után hétfőn új csúcsot döntött az arany árfolyama, mivel az adat “elősegítheti a Fed döntését a kamatok csökkentéséről” – írta az Erste Befektetési Zrt. Az árfolyam kedd reggelre korrigált a 2450 dolláros új csúcsról, 2420 környékére.
A hírek szerint a kínai aranyvásárlások a magas árak miatt visszaestek áprilisban, nettó 136 tonnára, ami 30 százalékkal marad el a márciusitól. Az aranyat továbbra is a jegybanki vételek, főleg Kína vásárlásai hajtják. A jelenlegi jegybanki tartalék 4,5 százaléka arany az ázsiai országban, s vannak olyan hírek, hogy ezt évek alatt legalább 20 százalékra akarják feltornázni, ezzel is elősegítve a kínai jüan nagyobb szerepét a világban.
Miközben egy, az USA-val kitörő konfliktus esetén így nem dollárban lenne a kínai tartalék nagy része.
A geopolitika hajtja az ezüstöt is?
Az ezüst is hasonló utat járt be, az előző hét során több mint tíz százalékot emelkedett a nemesfém árfolyama, áttörve a 30 dolláros szintet, amire 11 éve nem volt példa – írta a K&H Értékpapír. Segíti a nemesfémek emelkedését, hogy a geopolitikai feszültségek egyelőre nem enyhülnek, Ebrahim Raisi iráni elnök halála is inkább további bizonytalanságot szült. Mindeközben a jegybankok továbbra is folytatják aranyvásárlásaikat – említi meg ez a brókercég is.
Árrobbanás a kriptovaluta-piacon
A bitcoin 24 óra alatt hat, az ether pedig majdnem 18 százalékkal ugrott meg 71 ezer, illetve 3650 dollár környékére. Mégpedig annak a hírnek a hatására, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC a napokban engedélyezheti az Ethereum ETF-eket (azaz tőzsdén kereskedett alapokat). Bár az engedély ettől még nem biztos, nagyban nőtt a valószínűsége azáltal, hogy a SEC körlevelet intézett ez ügyben az amerikai tőzsdékhez.
Bár a Bitcoin ETF-ek januári engedélyezése után – amely szép árfolyamemelkedést okozott a szektorban – logikus lett volna az Ethereumra szóló konstrukciók zöld jelzése után is, az utóbbi időben a piac szkeptikus volt ezzel kapcsolatban. A legtöbben jó esetben őszre várták. A májusi engedélyezés esélye a Polymarket rendszerében zajló fogadások szerint most hirtelen tíz százalék közeléből 61 százalékra ugrott.
Bitcoint vagy bitcoin-bányászokat?
Míg a bitcoin egy év alatt 147 százalékkal emelkedett, addig a bitcoinbányász cégek közül a Core Scientific 971, a Cleanspark 283 százalékkal ugrott meg (május közepéig). További nyolc hasonló bányászcég tőzsdei árfolyamának növekedése azonban elmaradt a bitcoinétól – derül ki a CryptoRank ábrájából.
A bitcoin-feleződés áprilisban a bányászok ‘“jutalmának” csökkenéséhez vezetett. Ez elvileg negatívan hathat a kevésbé versenyképes cégek eredményére. Kérdés, most is árfolyamemelkedés követi-e majd a feleződést, mint a korábbi esetekben, és mekkora.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.