A legtöbb nyugat-európai tőzsde indexe kisebb pluszban van szerdán, Frankfurtban 0,3, Párizsban 0,1 százalék a javulás. Kivétel London és Stockholm, ahol 0,3-0,3 százalékos esés látható. Az amerikai határidős indexek pedig ígéretes, fél százalék körüli pluszban állnak.
Az USA-ban kedden este csökkent a tőzsdeindexek értéke, a befektetők az amerikai fogyasztói bizalom adatát nem fogadták jól, az ugyanis november óta a legalacsonyabb szintre esett. A hét további részében a Federal Reserve egyes vezetői fognak nyilatkozni, és egy kulcsfontosságú inflációs adat is érkezik. Vesztes volt az Nvidia, magához tért viszont a Tesla részvénye.
A BUX index 0,2 százalékkal emelkedik, ami az OTP 0,1, a Mol 0,9 és a Telekom 0,4 százalékos javulása mellett következett be. A hét elejének nyertese, a Richter ezúttal mínuszban van. A kőolaj 0,7 százalékkal esik, az európai földgáz stagnál. Nincs messze abszolút csúcsától az arany, 2192 dollár az ára.
Megnyugodott a forint a kamatdöntés után
Az euró/forint szerdán 395 körül ingadozik, jobbára már kissé alatta, ami azt jelenti, hogy erősödést hozott a keddi kamatdöntés. Míg kedd reggel 397 is volt az euró, a kora délutáni 75 bázispontos kamatcsökkentés megnyugtatni látszott a piacot (8,25 százalékra).
Nem voltak ugyanis egyöntetűek az elemzői várakozások a kamatdöntés előtt, voltak elemzők, akik kisebb vagy nagyobb vágásra számítottak. A jegybanki tanács egyébként az 50, a 75 és a 100 bázispontos kamatvágás lehetőségét is tárgyalta.
Csak a bizonytalanság biztos a forint körül
Az MNB továbbra is reálisnak látja, hogy a félév végére a jegybanki alapkamat a 6,5-7 százalékos sávba mérséklődjön, ami stabil, pozitív reálkamatot jelenthet. A második félévre vonatkozóan azonban a jegybank alelnöke sajtótájékoztatóján a bizonytalanságot hangsúlyozta, és jelezte, hogy a monetáris politika óvatos és adatvezérelt megközelítése továbbra is fennmarad – foglalta össze Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője.
Összességében a jegybank üzenetei a várttal összhangban alakultak – tette hozzá.
Nagyobb kamatcsökkentés is jöhet?
Nagyobb kamatcsökkentést várt Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Év végéig, illetve 2025-ben pedig nagyobb teret lát a kamatcsökkentésre, “mint sok más szereplő”. A magyar kamatelőny megtartása ugyanis mozgó célpont, előfordulhat, hogy a fejlett piaci jegybankok kommunikációja tovább puhul, esetleg a kamatcsökkentések is hamarabb indulnak a jelenlegi várakozásoknál.
Van esély egy lengyel jegybanki kamatcsökkentésre is, aminek segítségével Magyarország alacsonyabb kamatszint mellett is a régiós átlagnál nagyobb pozitív reálkamatot tudna felmutatni.
Lassul a Tesla-rivális
A BYD kínai elektromosautó-gyártó 8,67 milliárd jüan (1,2 milliárd dollár) nettó profitot ért el 2023 negyedik negyedévében. Ez 18,6 százalékos éves növekedés, de láthatóan a lassulás jeleit mutatja a profit növekedése – írta a K&H Értékpapír.
Még nyereséget termel, de a marzsai tovább csökkenhetnek a folyamatos árcsökkentések miatt. A társaság részvénye szerdán 3,5 százalékos mínuszba süllyedt a sanghaji tőzsdén.
Így lett Trumpból dollármilliárdos – papíron
Donald Trump ismét a leggazdagabbak közé tartozik, pedig a volt elnök az elmúlt években gyakran a pénzzavarai miatt került a címlapokra. Most azonban gyorsan mintegy 5,5 milliárd dollárral lett gazdagabb, és felkerült a Bloomberg milliárdoslistájára. A portál több mint nyolcmilliárd dollárra becsüli Trump vagyonát, amivel a világ 500 leggazdagabb embere közé került.
Trump ezt az ugrást a Trump Media & Technology Groupnak (TMTG) köszönheti, amely a Truth Social nevű, Twitter-klónként is emlegetett közösségi hálózat mögött álló, három évvel ezelőtt általa alapított cég. Eddig egyetlen dollár nyereséget sem termelt, de most olyan tőzsdei mánián ment keresztül, amely szakértők szerint minden racionális pénzügyi értékelési kísérletnek ellentmond – írta a német N-tv.de.
A céget azután hozta létre, hogy a Twitter és a Facebook 2021 elején letiltotta a volt elnököt, miután az megpróbálta megakadályozni a hivatal átadását megválasztott utódjának, Joe Bidennek.
Bitcoin- és ether-piac nyílik Londonban
A Londoni Értéktőzsde elindítja a bitcoinra (BTC) és az etherre (ETH) szóló tőzsdén kereskedett jegyek, azaz ETN-ek piacát, a kereskedés május 28-án indul. De már április elejétől fogadják a Bitcoin és Ethereum ETN-ekre vonatkozó bevezetési kérelmeket. Ezek azonban az ország pénzügyi hatóságának (FCA) jóváhagyásától is függenek majd.
Az ETN-ek (exchange traded notes, tőzsdén kereskedett jegyek) jogilag kötvényszerű, működésükben azonban a tőzsdén kereskedett alapokhoz (ETF-ekhez) hasonló értékpapírok. Céljuk valamilyen mögöttes termék, ez esetben kriptovaluta árfolyamának hű követése, leképezése. Más európai tőzsdéken, mint például a Xetra-rendszerben már számos kriptó-ETN forog. Lásd még:
Óriásit buktak a kriptószkeptikusok
A bitcoin bombasztikus emelkedése hatalmas veszteségeket okozott a kriptovalutákhoz kapcsolódó részvényeket shortoló (eladó, az esésükre játszó) befektetőknek. Összesen közel 1,9 milliárd dollárt buktak – legalábbis az S3 Partners által összeállított adatok szerint. A bitcoin idei szédületes ellenére a teljes short állomány 3,67 milliárd dollárral 10,71 milliárd dollárra nőtt 2024-ben. Ez a shortolók folyamatos szkepticizmusára – vagy pedig stratégiai fedezeti ügyletekre – utal.
E shortállomány 84 százaléka a MicroStrategy (MSTR) és a Coinbase Global (COIN) részvényére jut. A szektor short pozícióinak aránya a részvények közkézhányadának százalékában kifejezve több mint háromszor nagyobb, mint az 5,1 százalékos amerikai átlag.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.