Az európai tőzsdéken jelentősebb mínuszokat láthatunk, fél és egy százalék közötti esés a jellemző a nemzeti indexeknél, Londonban az egyik legrosszabb ez az érték. Az amerikai határidős indexek szerényebb, 0,1 százalékos csökkenést mutatnak. Rossz hírek jöttek, az Eurózóna beszerzésimenedzser-indexei és a brit államadósság számai a vártnál kedvezőtlenebbül alakultak.
Csütörtökön pedig még jól indult a nap az USA-ban, az S&P 500 napközben rekordot döntött, de azután az Nvidia megroggyanása visszahúzta. Végül az S&P 500 index 0,3, a Nasdaq Composite 0,8 százalékos csökkenéssel, ezzel szemben a Dow Jones ipari átlag 0,8 százalékos emelkedéssel zárta a kereskedést.
Lenyelte a kamatstopot az OTP
A BUX index pár ezrelékkel emelkedik pénteken is, az OTP Bank 0,3, a Mol 0,1 százalékos javulása mellett. A Richter kissé süllyed, a Telekom stagnál. Ismét meghosszabbították Magyarországon a bankokra vonatkozó kamatstopot, ami negatív tényező, de erre az elemzők már számítottak. Ez magyarázhatja, hogy az OTP árfolyamát nem látszik különösebben befolyásolni.
Az euró/forint 397,50, de délelőtt egy ideig volt 398 felett is. Az európai földgáz egy százalékkal olcsóbb lett, az olaj stagnál.
Csúcsra jár a BUX
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 666 pontos, 0,96 százalékos emelkedéssel, 70 327 ponton új történelmi csúcson zárt csütörtökön. A múlt héten azonban már felállított egy másik rekordot is, akkor napközben volt 70 698 pont az értéke, de végül alacsonyabban zárt.
Pénteken délelőtt a maximális érték eddig 70 531 pont volt, ami magasabb a csütörtöki zárásnál, de alacsonyabb a múlt heti napközbeni maximumnál.
Folyik a Telekom-részvények visszavásárlása
A Magyar Telekom részvény-visszavásárlási akciója június 19-től 26-ig tart, a cég összesen legfeljebb 24 milliárd forintért tervez venni. Erre a Budapesti Értéktőzsdén a napi kereskedés során, valamint aktuális napi piaci áron, de fix ügyletek révén is sor kerülhet.
Ha a visszavásárolt részvények ellenértéke nem éri el a 24 milliárd forintot, 2024 őszén tervezik folytatni az akciót. (A korábbi években a cég más technikával, aukción vette vissza a saját részvényeit, ezt azonban jogszabályi okok miatt az idén elvetették.)
A visszavásárlási program támogatja a részvényárfolyamot – írta az Erste Befektetési Zrt.
A tőzsdei árak alapján a visszavásárlás maximális értéke körülbelül 2,5 százalékos hozamot adhat a részvényeseknek (a visszavásárlási program az osztalékot egészíti ki – a szerk.).
Máris trónfosztás történt az Nvidiánál
Csütörtökön történetében először járt az amerikai index az 5500 pontos határ felett, amikor az Nvidia még ralizott. De azután a papír lefelé fordult, 3,5 százalékos eséssel zárt és az egész tech-szektort visszahúzta.
Ezzel az Nvidia ismét a második helyre szorult vissza a sorban a legeslegnagyobb tőzsdei cégek sorában, a Microsoft visszavette az első helyet. Pedig alig pár napja ünnepelte a chipgyártó óriás a trónra lépést.
A négyszeres boszorkányság napja
Ma van a “négyszeres boszorkányság” napja (quadruple witching, de egyes tőzsdéken csak háromszoros), amely mindig március, június, szeptember és december harmadik péntekén következik be. A részvények és más befektetési eszközök kereskedési volumene ezeken a napokon általában megnő, főleg a kereskedés utolsó órájában, amikor egyes kereskedők kiigazítják portfólióikat. Ezeken a napokon ugyanis sok helyütt négyféle származékos ügylet jár le, fut ki:
- Tőzsdeindexekre szóló határidős ügyletek
- Egyedi részvényekre szóló opciók
- Részvényindex-futures opciók
- Tőzsdeindex-opciók
Idén a szóban forgó napok
- március 15-e,
- június 21-e,
- szeptember 20-a
- és december 20-a.
Navigator Investments-frissítés készült
Frissítette a Navigator Investmentsre szóló elemzését a Kalliwoda Research, a frankfurti elemzőház pozitívan értékelte a társaság legfrissebb akvizícióját és a csoport 2026-os stratégiáját – közölte a hazai tőzsdei társaság. A korábbi 0,33 euró helyett 0,44 eurós célárat határozott meg az elemző, ami 126 százalékos emelkedési potenciált jelent a 77 forintos árfolyamhoz képest.
Tízezerszer okosabb lesz a robot az embernél?
Masayoshi Son, a SoftBank-csoport vezérigazgatója pénteken kijelentette, cége küldetése, hogy segítse az emberiség fejlődését a mesterséges szuperintelligencia megvalósításával, amelynek tudása szerinte tízezerszeresen meghaladja majd az emberi képességeket – írta a Reuters. Son gyakran üdvözölte már az új technológiák átalakító erejét, nevét és vagyonát is az internet és az okostelefonok elterjedésére tett tétekkel szerezte.
Amint a pénteki közgyűlésen elmondta, a csoport most minden erejével azon dolgozik, hogy a robotikát a mesterséges intelligenciával párosítsa. Hogy azt a tömegtermelés és a logisztika minden területén, valamint az autonóm vezetésben is alkalmazhassák.
A high-tech látnok
Son látnoki hírneve korábban csorbát szenvedett, miután a Vision Fund befektetései közül 2021 óta több rosszul teljesített, néhány jóslata pedig, például a “dolgok internetének” széleskörű elterjedése, nem vált valóra. A brit chiptervező Arm cég tavaly szeptemberi tőzsdei bevezetésének sikere azonban tovább öregbítette az ázsióját, amikor a befektetők a mesterségesintelligencia-cégeket vásárolták.
Az Arm részvényárfolyamának emelkedésével a SoftBank eszközeinek értéke és a piaci kapitalizációja közötti olló, azaz a diszkont egyre nagyobb lett. Son szerint a SoftBank mindig is készen állt a saját részvényeinek visszavásárlására, de egyelőre nem tervezi ezt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.