Újabb történelmi rekordot jegyezhettünk fel a Wall Streeten, miután az irányadó indexek a szerdai kedvező hírek hatására tovább emelkedtek. A Dow Jones index 0,43 százalékkal, a technológiai vállalatok részvényeit tömörítő Nasdaq Composite 0,33 százalékkal került feljebb, a rekordszintre ugró S&P 500-as pedig 0,3 százalékkal erősödött. Ázsiában vegyesen zártak a piacok, csütörtökön Európában is inkább a kivárás jellemző. A magyar tőzsdén viszont erőteljes, 1,4 százalékos visszaesést láthatunk, a vezető papírok közül az OTP, a Mol és a Richter is gyengüléssel kezdte a napot.
Lássuk milyen információk hathatnak a befektetői hangulatra.
1; Kamatot csökkentett a Fed
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal vágták az amerikai alapkamatot. A Fed közleményében ugyanakkor arra utalt, hogy a közeljövőben nem várható további csökkentés.
Az amerikai jegybank, a Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatsávot. A Federal Reserve monetáris politikai döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerdán ülésén 25 bázisponttal 1,50-1,75 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamatsávot a szeptember 18. óta érvényes 1,75-2,00 százalékról. A kamatcsökkentés mértéke megfelelt a piaci várakozásoknak.
A döntés egyértelműnek mondható, hiszen 8 tag szavazott a kamatcsökkentés mellett, és ketten voltak ellene. A jegybank közleményének hangvétele minimális mértékben csökkent az előző ülés óta. A változásokból viszont az elemzők azt szűrték le, hogy a közeljövőben nem lesz több kamatvágás. Ezt a forgatókönyvet egyébként az is erősíti, hogy a ma megjelent negyedéves GDP adat a vártnál erősebb lett, így az amerikai gazdaság helyzete nem indokolja a további lépéseket.
2; A vártnál erősebben nőtt az amerikai gazdaság
Lassult az amerikai gazdaság növekedési üteme a harmadik negyedévben, de a vártnál erősebb ütemű volt a bővülés, miután a vállalati beruházások visszaesését ellensúlyozni tudta a háztartások fogyasztása és az export fellendülése, ez pedig enyhítheti a pénzpiacok recessziós félelmeit. A kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete szerdán közölte, hogy az első becslés szerint az amerikai gazdaság évesített növekedési rátája 1,9 százalék volt július-szeptemberben. Elemzők 1,7 százalékos növekedési ütemre számítottak a második negyedévben mért 2,0, illetve az első negyedéves 3,1 százalék után.
3; Kedvezőtlen számok jöttek Kínából
A vártnál nagyobb mértékben romlott tovább Kína feldolgozóiparának teljesítménye októberben a beszerzésimenedzser-index (BMI) tanúsága szerint.
A csütörtökön közölt adatok szerint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index 49,3 pontra süllyedt októberben. Elemzők 49,9 pontra számítottak az előző havi 49,8 pont után. A mutató ezzel a legalacsonyabb szintre ereszkedett a februári, 49,2 pont óta. A feldolgozóipari BMI ezzel immár hatodik hónapja áll a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb alatt. Legutóbb áprilisban haladta meg az 50 pontot az index, akkor 50,1 ponton állt.
Borúlátásra ad okot még az is, hogy a BMI egyik kulcstényezőjét jelentő, a termelésre vonatkozó részmutató 50,8 pontra esett vissza októberben az előző hónapban mért 52,3 pontról. Az új export megrendelések állománya tizenhetedik hónapja csökkent októberben, a részindex az előző hónapban mért 48,2 pontról 47,0 pontra ereszkedett. Az új belföldi megrendeléseket is magában foglaló index pedig az 50 pontos küszöb alá csúszott vissza, amivel ismét, a legrosszabb teljesítményt mutatta június óta, vagyis a szeptemberi, 50,5 pontos adat csupán átmeneti javulást jelentett.
4; Jól teljesített a Mol
Az erős harmadik negyedéves eredmények lehetővé teszik a Mol csoport számára, hogy 2,3-ról 2,4 milliárd dollárra emelje a 2019-re tervezett éves kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredmény-célkitűzését (EBITDA) - derül ki a társaság jelentésből. Az újra beszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA 202,9 milliárd forint (689 millió dollár) volt a harmadik negyedévben, a tavalyi azonos időszakban elért 197,4 milliárd forint (708 millió dollár) után. Így az első három negyedév végén összesen mintegy 529 milliárd forint (1,84 milliárd dollár) a vállalat EBITDA-ja. (Részletes anyagunkat itt érik el)
5; Remekeltek a technológiai óriások
A szerdai tőzsdezárás után közölte a Facebook és az Apple is a negyedéves számait, mindkét óriáscég a vártnál kedvezőbb számokat közölt.
A Facebook bevétele éves szinten 29 százalékkal, 17,65 milliárd dollárra emelkedett, szakértők 17,35 milliárd dollárt vártak. A reklámokból származó bevétel 28 százalékkal, 17,38 milliárd dollárra bővült. A negyedéves adózott eredmény 19 százalékkal, 6,09 milliárd dollárra emelkedett az egy évvel korábbi 5,14 milliárd dollárról. A részvényarányos nyereség 1,76 dollárról 2,12 dollárra nőtt. Szakértők alacsonyabb, 1,91 dollár részvényarányos nyereséget vártak a negyedévre.
Az Apple bevétele éves összevetésben 2 százalékkal rekordszintre, 64 milliárd dollárra nőtt annak ellenére, hogy az iPhone-eladásból származó bevétele 9,2 százalékkal 33,36 milliárd dollárra esett. Ebben a szegmensben már a negyedik egymást követő negyedévben jegyeztek fel csökkenést.
Az Apple szolgáltatásokból származó negyedéves bevétele ugyancsak rekordszintű, 12,5 milliárd dollár lett, ez 2 milliárd dollárral nagyobb az egy évvel korábbinál. A cég adózott eredménye 3 százalékkal, 13,7 milliárd dollárra zsugorodott, de a 3,03 dolláros részvényarányos eredmény nagyobb lett az elemzők által vártnál.