Ma hajnalban Oroszország lerohanta Ukrajnát, ami azonnali durva esést okozott számos részvény– és devizapiaci eszköz árfolyamában. Bár az első reakciók valamelyest finomodtak, az esés így is jelentős. A háborúnak komoly és elhúzódó gazdasági és politikai következményei lehetnek.
Az európai indexek közül a német 3,7, a francia 3,4, a brit 2,5 százalékos mínuszban van késő délelőtt. A DAX a 14 ezer pontos határt kerülgeti. A bécsi ATX hat százalékkal esik. Az amerikai határidős S&P 500 index kettő, a Nasdaq 2,5 százalékkal van lejjebb, pedig már tegnap is ehhez hasonló esést szenvedtek el.
Itthon a BUX index kilenc százalékos mínuszban van, az orosz és ukrán érdekeltségekkel is rendelkező OTP 14 százalékkal 13 000 forint közelébe esett. A Mol 5,3, a Richter 6,8, a Telekom 2,1 százalékkal esik.
Letörölte a forint az idei pluszt
Nagyot esett a forint is, a tegnap még 354 közelében tartózkodó euró 367,50-re is felment, most 364,0 körül ingadozik. A háború egy csapásra letörölte az idei forinterősödés nagy részét, hiszen január első napjaiban is itt volt az európai közös pénz árfolyama.
Pedig az MNB – az elemzői várakozásoknak megfelelően – 4,3 százalékról 4,6 százalékra emelte az irányadó egyhetes betéti kamatot. A várakozások itt nyilván még a háború előtti állapothoz igazodtak.
Gödörben az orosz eszközök
Egy időre leállt a moszkvai tőzsde, miután 45 százalékkal esett az irányadó index, de a jelek szerint már újraindították. A dollárban jegyzett RTSI index 43, a rubeles MOEX 36 százalékos mínuszt mutat jelenleg, folyamatosan frissülnek. Ehhez hasonló szinten az RTSI egyébként 2016 elején volt utoljára, azelőtt pedig 2009 márciusában, a “Lehman-válság” legsötétebb napjaiban.
Az orosz rubel 4-5 százalékkal gyengül ma az euróhoz és a dollárhoz képest, de a biztos menedéknek számító dollár is a háború miatt erősödött fél százalékkal a többi főbb devizákhoz képest.
Bezár az ukrán tőzsde, rögzítik a hrivnya árfolyamát és korlátozzák a devizapiac működését – jött a friss hír.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a témában:
100 dollár az olaj, gázár-robbanás Európában
Durván elszállt az európai földgáz tőzsdei ára, brit adatok szerint 32 százalékkal 281 fontra. Megugrott az olaj is, mintegy 6,5 százalékkal, a Brent 100,1, a WTI 98,2 dollár, hét-nyolc éves csúcsokon állnak.
Öt-hat százalékkal drágul az alumínium és a nikkel, mindkettő fontos orosz exportcikk. Az arany két százalékkal ment fel 1948 dollárra, az ezüst két és féllel 25,19 dollárra. Nagyot emelkedett a kukorica és a búza árutőzsdei ára is, ezek Ukrajna fontos terményei.
Tartósan magas olajár várható?
A Brent 2014 óta először tartózkodik 100 dollár felett, ugyanis az orosz olajszállítások is szankció alá kerülhetnek – emlékeztet rá az Equilor Befektetési Zrt. Európa az olajigényének negyedét, a gázszükségletének pedig körülbelül harmadát Oroszországból szerzi be.
Az olajpiac keresleti oldala nagyon gyorsan talált magára a pandémia nyomán, ráadásul az OPEC+ sem tudta az elmúlt hónapokban teljesíteni a termelési kvótáit – teszik hozzá.
A Biden kormány a szövetségeseivel együtt kilátásba helyezte a stratégiai készleteinek piacra dobását is, hogy tompítsa az olajár-emelkedést. A jelenleg magas inflációnak sem tesz jót az olajárak elszállása.
Kisebb csalódás a Magyar Telekom-jelentés
A tegnap este közzétett gyorsjelentés szerint a Telekom jó eredményeket ért el, de nem változtatott osztalékpolitikáján – megint 15 forint kifizetését irányozták elő. Pedig a részvényelemzők közül a javuló gazdálkodás miatt többen erre számítottak.
De a saját részvények vásárlására többet költene, így végső soron emelkednek a részvényesi juttatások a 2021-es év után. Ráadásul a következő években tovább emelkedhet a szint a frissen bejelentett új részvényesi javadalmazási politika után – írta a KBC Equitas.
Csúnya zuhanás a kriptodevizáknál is
Az orosz invázió hírére a bitcoin 8-9, az ether 12-13 százalékkal zuhant, 35 400, illetve 2374 dollár környékére. Ezzel a január végi mélypontjaik környékén vannak, de a tavaly nyári gödreiket még nem érték el.
A kriptodevizák terje(szke)dnek
Eközben a kriptodeviza-szektor bevonulása az élet különböző területeire feltartóztathatatlannak látszik.
- A Warner Music belép a metaverzumba, egy Splinterlands nevű fejlesztő csoporttal együttműködve készítenek majd arcade stílusú “play-to-earn” (játssz és keress pénzt) blokklánc-játékokat.
- Az FC Barcelona azonban a Spotify-t választja kriptodeviza-szponzorok helyett, pedig állítólag a Polkadot és Binance is megpróbált a spanyol futballklub fő támogatójává válni.
- Európai Uniós törvényhozók azt mondták, hogy a kriptodeviza az egyik olyan terület, amely erősebben ki van téve a pénzmosási tevékenységeknek. Ezért azt akarják, hogy a pénzmosás elleni szabályozó hatóság kiemelten figyelje az ágazatot.
- Latin-Amerikában Mexikóból és Brazíliából is érkezett hír a szektor kriptobarát szabályozásáról.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.