Az amerikai indexek kedden még pluszban tudtak zárni, szerdán viszont érezhető mínuszba süllyedtek a határidős mutatók. Európában nem egyértelmű a kép, Frankfurtban 0,2 százalékos emelkedés van, Párizsban stagnálás, Londonban pedig fél százalék feletti esés. A figyelem az amerikai makroadatokra irányul, különösen a januári “személyi fogyasztási kiadások árindexének” (PCE) csütörtöki közzétételére, amely az infláció egyik legfontosabb mérőszáma.
Eddig főleg a mesterséges intelligencia alkalmazása iránti nagy lelkesedés hajtotta a tőzsdei ralit, ami rekordszintre emelte az S&P 500-at és más indexeket. A vállalati eredmények szezonjának lecsengésével azonban a figyelem ismét a gazdasági adatokra és az amerikai kamatok alakulására irányul – írja a világsajtó.
A BUX index 0,3, az OTP 0,4, a Mol 0,5 százalékkal emelkedik. A Richter 0,2, százalékkal megy fel, a Telekom stagnál. A Richter csütörtökön hajnalban teszi közzé a negyedik negyedéves eredményét.
Magasabb szintre lökte az eurót az MNB
Az euró szerdán 391,30 forint, és volt 391,50 is, de egyértelműen az MNB csütörtök kora délutáni kamatdöntésekor kezdődött gyengülni a forint. A bankok bankja száz bázispontos kamatcsökkentést lépett (az alapkamat így 9,0 százalék), ami nem nagy meglepetés, de pontenciális forintgyengítő tényező. Az elemzők vagy ennyire, vagy 75 bázispontra számítottak.
Nem változott a jegybanki közlemény fő üzenete, az elemzők továbbra is 6-7 százalék közötti kamatszintet várnak az első félév végére – írja az Equilor Befektetési Zrt. A száz bázispontos kamatvágás hatására az euró/forint fontos ellenállási zóna fölé emelkedett, amely az elmúlt hetekben 389-390 között rendre visszafordította az emelkedést.
Még kérdéses, hogy az ellenállás áttörése szignifikáns-e, de amennyiben az lesz, a következő fontosabb szint 395-nél adódhat.
Csak átmenetileg gyorsított a jegybank
Meghatározó lesz a márciusi inflációs jelentés, amelynek alapján a jegybank iránymutatást adhat majd a kamatcsökkentések folytatását illetően. A második negyedévtől
a dezinfláció kifulladása és az áremelkedés beragadása,
valamint a világ vezető jegybankjainak változó kamatpályája masszívan lassíthatja a hazai kamatcsökkentések ütemét is – véli az Erste bank elemzője, Nagy János.
A külpiacoktól függ most a forint ereje?
A lazább monetáris politikához új kihívások társulhatnak, tartós enyhülést a külső környezet javulása hozhat – emelte ki a kamatdöntés kapcsán Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
Nagy kérdés, hogy a forint is egy gyengébb pályára áll-e. A monetáris politikai intézkedések egyelőre nem támogatóak az erősebb forint szempontjából.
Így egyre inkább a külső hatások fogják meghatározni a hazai eszközök kockázati felárát a szakember szerint.
Elég volt a gázzal spórolásból?
Az Európai Bizottság azt javasolja a tagállamoknak, hogy a téli hónapokban továbbra is 15 százalékkal csökkentsék a gázfelhasználást a 2017-2022 márciusi időszak átlagához képest. Vagyis nem további csökkentést javasol, hanem az eddigi szint fenntartását – írja az Erste Befektetési Zrt. Sőt, mivel az EU gázfelhasználása ennél nagyobb mértékben, 18 százalékkal csökkent, így akár még egy enyhe felhasználás-növekedés is beleférne.
Éppen ezért nem érezzük igazán effektívnek, vagy jelentősnek a bizottság javaslatát – teszi hozzá a brókercég.
Mennyi lesz a tőzsdeindex?
A Barclays befektetési bank megemelte az S&P 500 amerikai tőzsdeindex 2024-es célárát, mivel az amerikai gazdaság továbbra is dacol az olyan ellenszelekkel, mint a magas kamatlábak – írta a Reuters. Most már úgy látja, hogy az S&P 500 idén eléri az 5300-as szintet, szemben a korábbi, 4800 pontos becslésével. Az új célérték a közelmúltban kidolgozott új értékelési keretrendszerén alapul.
Ez tükrözi azt a véleményünket is, hogy az infláció tovább normalizálódik, miközben a gazdaság viszonylag rugalmas marad, és a Big Tech továbbra is vezető szerepet tölt be – magyarázta a cég.
A bank úgy véli, hogy a “Big Tech” (a nagy technológiai cégek) kivételes helyzete indokolja ezek árfolyamfelárát. Az S&P 500 többi része, a tech-cégek nélküli vállalatcsoport viszont nagyjából a reális értékén forog.
- Ha a Big Tech további pozitív meglepetéseket okoz, mint eddig, akkor az S&P 500 6050 pontig is felszaladhat.
- Ha viszont ezek a cégek elmaradnak a felfokozott várakozásoktól, az index 4500-ig eshet.
A Goldman Sachs hasonló elemzéséről lásd:
A bitcon 59 ezer, az ether 3300
Újabb nap, újabb két év körüli rekordok – a bitcoin 59 500, az ether 3350 dollár felett forog szerda délelőtt. Egy hét alatt mindkettő 16 százalékot ment, egy év alatt pedig a bitcoin két és félszeresére, az ether kétszeresére ugrott.
Az emelkedés okai sokrétűek, de amiről már többször beszámoltunk, mostanában szinte minden napra jutnak jó hírek. Az egyik legutóbbi, hogy a januárban engedélyezett spot bitcoin ETF-ek már 300 ezer darab bitcoint halmoztak fel, ami a jelenlegi árfolyamon 17,85 milliárd dollár.
Kihívót kap a Coinbase
Az intézményi befektetők és hagyományos pénzügyi csoportok is elkezdtek tülekedni, hogy jó pozíciókat építsenek ki a kriptovaluta-piacon, de a kriptós szektor szereplői között is éles a verseny.
A Kraken nevű közepes nagyságú amerikai kriptotőzsde például most intézményi szolgáltatás indítását jelentette be. Célja a Coinbase letétkezelési üzletágával versenyezni.
Átalakította rendszerét a Binance
A világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance – amely nemrég magyarította szolgáltatásait – újabb átalakításokat jelentett be. Változik a kereskedési szoftver felhasználói felülete. Állításuk szerint az újítások leegyszerűsítik az interakciókat, átláthatóbbá teszik a piaci információkat, trendeket, és “általában is javítják a felület használhatóságát”.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.