Nyilvánosságra hozták a Fed jegyzőkönyvét tegnap este, amely semmi lényeges újdonságot nem tartalmazott, ennek ellenére kissé felkavarta a piacokat, talán az elhúzódó bizonytalanság miatt. A dollár azonnal egy méreteset zuhant, az euróval szembeni árfolyama például 1,1060-ról 1,1120-ra ugrott, ma délelőtt is ezen a szinten van.
Az amerikai tőzsdeindexek folytatták, amit elkezdtek tegnap délután, és egy százalék körüli eséssel végeztek, ami mostanában nagynak számít, hiszen hetek óta szűk sávban, kis mozgásokat lehetett megfigyelni. Reggel egész Ázsia pirosba borult, vagyis mínuszban voltak az indexek, Kínában 3,4 százalék körüli, másutt 0,5-2,0 százalékos veszteségeket mértek.
Európa is újabb veszteséggel nyitott, a német DAX index 0,7, a Stoxx 50 mutató 0,5 százalékos esést mutatott az első negyed órában. Nálunk természetesen nincs kereskedés hétfőig. (A részvénypiacokon eluralkodó pesszimizmus lehetséges okairól szerdán itt írtunk.)
A forintnak azért van árjegyzése, és az nem túl vidám: 0,4 százalékos gyengülést mutat, az euró napok óta először átlépte a 311 forintos határt, legotóbb már 311,40 volt. De még igen jól jártunk, a rubel kilenc óra után 1,9 százalékkal, a török líra 1,5 százalékkal, a brazil reál 1,3 százalékkal gyengült.
A rekordszintekre ért török líra már csak fillérekre van a dollárral szemben a 3,0 lírás bűvös határtól, ennek okairól itt tudósítottunk. Az előrehozott török választást egyébként kitűzték november 1-re, addig alighanem marad a bizonytalanság.
Az árupiacok is izgalmasak, a kőolaj ugyan kissé emelkedik, de csak miután előző este amerikai kereskedési időben óriásit esett. A WTI típusú olaj 41 dollár alá is benézett, ami alatta marad a márciusi mélypontoknak, és 2009 eleje óta nem látott szint A Brent pedig 47 dollár alatt van.
A nemesfémek erősödtek, már vagy két hete felfelé tartanak, miután mindenki halálosan pesszimista lett velük kapcsolatban. Sok éves mélyponton van a fontos ipari fém, a réz is.