Az ukrán atomerőmű ellen intézett orosz támadás végképp lenullázta a befektetők kockázatvállalási kedvét. Az eddigi aggodalmakhoz most még egy komoly környezeti katasztrófa réme is hozzátesz.
Az amerikai indexek már tegnap is jelentős mínuszban végeztek, ma Európában tovább romlott a hangulat. A német, francia, brit mutatój egyaránt három százalék körüli esést produkál, a VSTOXX európai volatilitás-index pedig nagyon magasra ugrott (13 százalékkal, 46 pontra).
11 ezer az OTP
Ma amerikai munkaerőpiaci adatok érkeznek, a tegnapi számok enyhén pozitív meglepetést okoztak. Az amerikai határidős indexek fél százalékkal süllyednek.
A BUX-index jobban teljesít az európai átlagnál, csak 1,3 százalékkal esik. Az OTP a jó gyorsjelentése és az elnök-vezérigazgató megnyugtató szavai ellenére esett a délelőtt során, mostanra azonban nullára küzdötte vissza magát (11 ezer forintra). A Richter négy százalékos esése húzza le az indexet, míg a Mol egy százalékkal emelkedett. A Telekom 0,4 százalékkal süllyed.
Visszament a gödörbe a forint
A forint a tegnapi jelentősebb, 0,75 százalékpontos forintkamat-emelés ellenére csak ideiglenesen tudott erősödni. Ma ismét masszívan 380 felett van az euró, a napi maximum 383,07 volt, ami új rekord.
Ma egyébként a lengyel zloty a forintnál is jobban, egy százalékkal esik. A cseh korona viszont kissé erősödni tudott.
Jó lett az OTP jelentése, de…
Hajnalban közzétette gyorsjelentését az OTP Bank. A várakozásoknak megfelelően, sőt jobban szerepelt a negyedik negyedévben – írja a KBC Equitas.
A tavalyi eredmények mellett azonban az orosz-ukrán konfliktus hatásait is kiemelten kell figyelni, ezzel kapcsolatban az OTP is kiemelte, hogy azok egyelőre nehezen számszerűsíthetőek.
Nem a 2021-es számok most a legfontosabbak – emelte ki az Equilor Befektetési Zrt. is a jelentés kapcsán.
Lásd még:
Tombol a bika az árupiacon
Az előző napokhoz hasonlóan ismét emelkednek, sőt száguldanak az árak az árupiacon. Az olaj esett tegnap, miután kiszivárogtattak valamit a készülő amerikai-iráni atomalkuról. Ma azonban újra két százalékkal emelkedik, akárcsak a réz. Öt százalékkal megy fel az alumínium, kilenccel a nikkel és az európai gázár, hét százalékkal pedig a búza.
Nem érinti az AutoWallist a háború
Semmilyen közvetlen hatása nincs az AutoWallis Csoport gazdálkodására az orosz-ukrán háborúnak, illetve az Oroszországra kivetett szankcióknak – közölte a cég. Bár a közép-kelet-európai régió 14 országában van jelen, oroszországi és ukrajnai érintettsége nincs. Mivel 16 márkát képvisel, tevékenysége diverzifikált, válságálló.
A cég fenntartja a tavaly ősszel publikált stratégiáját és tervszámait, a részvényeinek árfolyamát az elemzői konszenzusra tekintettel alulértékeltnek tartja.
Hogyan reagálnak a részvények a konfliktusokra?
A következő ábrán az látható, hogy az S&P 500 amerikai részvényindex hogyan reagált a múltban különböző komolyabb geopolitikai konfliktusokra. A világoskék az egy hónap, a sötétkék az egy év alatti változást jelzi.
A konfliktusok balról jobbra:
- Arab olajembargó
- A 2001. szeptember 11-es merényletek
- Szuezi csatornaválság
- Bombatámadás a World Trade Center ellen
- A Gorbacsov elleni puccs
- Irak megtámadja Kuvaitot
- Iráni túszválság
- A Szovjetunió bevonulása Afganisztánba
- Iraki háború
- Öböl-háború
- Kubai rakétaválság
Az Amundi egyébként felvázol egy olyan borúlátó forgatókönyvet, amelynek a “vissza a hetvenes évekbe” címet adta. Ezt elhúzódó politika válság és stagflációs környezet (magas infláció és a növekedés stagnálása) jellemezheti.
Ezek a konszernek profitálhatnak a háborúból
A német kormány nemrég a GDP-nek a honvédelemre fordítandó részét is megemelte, és egy rendkívüli, százmilliárd eurós hadsereg-modernizációs programot hirdetett meg. Az N-Tv.de portál szerint a német hadiipar már régóta erre a pillanatra várt.
Összegyűjtötték, mely cégek profitálhatnak a megrendelésekből. A Rheinmetall részvénye például egy hét alatt 40 százalékkal emelkedett, ez a cég gyártja többek között a Leopard 2 tankokat is.
- Rheinmetall (nehézipar, páncélosok)
- Hensoldt (katonai elektronika)
- Thyssenkrupp (nehézipar, hajók)
- Kraus-Maffei-Wegmann (nehézipar, gyalogsági járművek)
- Diehl Defense (rakéták, lőszer, légvédelem)
- BAE Systems (Nagy-Britannia)
- Thales (Franciaország)
- Airbus (EU)
- Lockheed Martin (USA)
A 4iG éppen tegnap tette közzé, hogy a Rheinmetall vásárolt a részvényeiből és emellett részt vesz egy 125 milliárd forint értékű, több lépésben megvalósuló tőkeemelésben is.
Esnek a kriptodevizák
A kriptodevizák tegnap mínuszba fordultak, a bitcoin nem sokáig bírta a 45 ezer dollár körüli, az ether a 3000 dolláros magasságot (most 41 700, illetve 2740 dollár körül vannak).
A Binance és a Coinbase kriptodeviza-tőzsdék is visszautasították azt a követelést, hogy függesszék fel az összes orosz állampolgár náluk vezetett számláját. Ezt etikátlannak és törvénytelennek tartják. (Korábban már a Kraken is hasonlóképp nyilatkozott.)
Késik az ukrán NFT
Ukrajna jelezte, hogy a közel 38 millió dolláros befolyt adományok ellenére törli azt a tervet, hogy az adományozóknak ajándékot írt volna jóvá. (A találgatások szerint vagy egy NFT, vagy egy új kriptoérme képében.) A művelet feltételezések szerint túl sok tranzakciós díjba került volna (“gas fee”). Később azonban bocsáthatnak ki saját NFT-t a harc finanszírozására.
Más, nem a kormányhoz tartozó szervezetek gyűjtéseivel együtt eddig 63,2 millió dollár gyűlhetett össze a háborúra kriptodevizában.
Változások a DAX-indexben
A német DAX-indexből március 21-én a kozmetikumokat gyártó Beiersdorf, valamint a Siemens Energy energiacég is kikerül. Bekerül viszont a Daimler Truck, amely alig három hónapja vált le a Daimlerről, és a cégcsoport kamionos üzletágát viszi tovább, valamint a Hannover Rück biztosító – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.