A részvénypiacon tegnap még óvatosan optimista hangulat mára elromlott, az európai indexek többsége határozottan esik. A német DAX 0,7, a francia CAC 40 pedig 0,4 százalékkal megy le, a brit mutató kissé emelkedik.
Tegnap a Fed egyes tisztségviselői ismét hitet tettek az infláció megfékezése és a kamatemelések mellett. A nyilatkozatokat a piac inkább “héja”, azaz szigorú monetáris politikát támogató jelekként értékelte. Európában csúcson van a földgáz ára és súlyosbodnak az energiakrízis miatti aggodalmak. Eközben a héten többnyire nem valami jó makroadatok érkeztek.
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal esik, az OTP 0,4 és a Richter 0,6 százalékos mínusza húzza le. A Mol 0,2, a 4iG 2,4 százalékkal emelkedett. Az utóbbi napokban száguldó Pannergy most irányt váltott, három százalékkal süllyed.
Gyenge forint, erős dollár
A forint megint gyengült, az euró 407,50, de a napi maximuma 408,65 is volt. Július vége óta, három hete nem járt itt az euró. Az MNB tegnap nem nyúlt a kamatokhoz a szokásos heti aukción. Kamatdöntő ülést pedig legközelebb augusztus 30-án tartanak.
A dollár az említett Fed-nyilatkozatok miatt erősödhetett, hiszen az amerikai kamatemelések erősítik a zöldhasút. Az euró/dollár megint közeledik a paritáshoz (1,0-hoz), már csak 1,007-1,008.
A forintra is rendszerint rossz hatással van a dollár erősödése, de az energiaválság is, mivel az ország gazdaság erősen függ az energiaáraktól és energiahordozó-ellátástól.
Fény az energiaalagút végén?
Biztató jeleket lát az Erste Befektetési Zrt. az európai energiapiacon.
- A minap már látták az egyik LNG-terminált hordozó hajót Hamburg kikötőjében. Ez, meg egy másik az év végéig áll üzembe, hogy amerikai és közel-keleti gázt beszállíthassák.
- A meginduló esőzések hatására helyreállhat a Rajnán a szállítás, ami visszaesést hozhat a földgáz árában is.
- Az időjárás fordulása a mégis üzemben maradó atomerőművek termelését is segíti.
- Hárommillió hordós gázolajszállítmány indult el az öböltérségből Európa felé.
Szóval valami megindult, Európa mindent megtesz azért, hogy elkerülje a nagyobb bajt – foglalják össze.
Meglepő kamatcsökkentés Törökországban
A török líra tegnap kissé megroggyant egy váratlan, a közel 80 százalékos infláció mellett meglepő kamatcsökkentés hatására. Az elmozdulás viszonylag mérsékelt maradt, de tudni kell, hogy a dollár/líra egy év alatt már 114, az euró/líra pedig 84 százalékkal ment fel. Vagyis a török pénz durván felét éri az egy évvel korábbinak. Az unortodox gazdaságpolitikai kísérletezést a piac már beárazhatta.
A jó hírt mondjuk először, vagy a rosszat?
Így foglalja össze az Investing.com a hét második felének rossz híreit:
- Európában a földgáz ára csütörtökön új rekordmagasságba emelkedett, ami tovább fokozhatja az inflációs nyomást.
- A brit fogyasztói árindex júliusban 10,1 százalékkal emelkedett, a vártnál jobban.
- Az eurózóna fogyasztói árai júliusban éves szinten 8,9 százalékkal mentek fel, így az EKB-nak a júliusi emelést szeptemberben újabb félpontos kamatemeléssel kell kiegészítenie, ami súlyosbítja a recesszió kockázatát. (Bár ez az inflációs adat éppen megfelelt az előzetes várakozásoknak.)
- A briteknél 40 éves mélypontra esett a fogyasztói bizalom.
- Az Eurózóna második negyedévi gazdasági növekedését pedig 0,7-ről 0,6 százalékra módosították.
Pénteken viszont legalább egy jó hír is érkezett, az Egyesült Királyságban a kiskereskedelmi forgalom júliusban meglepő módon 0,3 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest. Bár ez éves szinten még mindig 3,4 százalékos visszaesés.
Nagy eladók a kriptovaluta-piacon?
A bitcoin ma hat százalékkal 22 ezer dollár alá esett, több mint három hetes mélypontra. Az ether is hat százalékkal süllyedt 1734 dollárra. Ennek oka egyelőre nem világos. Szerepe lehet benne a részvénypiaci emelkedés megakadásának éppúgy, mint szabályozási aggodalmaknak vagy a Merge nevű, szeptemberre kitűzött reformot övező Ethereum-láz csillapodásának.
Mások nagybefektetők, “bálnák” eladásait nevezik meg okként, köztük a bitcoin-bányászokkal. De a hírek szerint egy ukrán háborús alap is éppen elköltött hadifelszerelés beszerzésére 54 millió dollárnyi kriptovaluta-adományt.
Kriptovalutákhoz kötődő, piramisjáték-gyanús termékre figyelmeztet a jegybank – írta az Mfor.hu.
Új kripto- és játékbirodalom épül?
Az Animoca Brands nevű egykori kis videojáték-stúdió mára 340 különböző pénzügyi, online játékkal és közösségi médiával foglalkozó vállalatot vásárolt fel – írta a Bloomberg. A céget a legnagyobb ázsiai “blokklánc-befektető” cégnek tartják. Egyébként részvénye az ausztrál tőzsdén forgott, de 2020-ban kivezették. A cég honlapja szerint viszont vizsgálják egy másik tőzsdére való bevezetés lehetőségét.
Fontosabb projektjei, márkanevei többek között a Sandbox, az Axie Infinity, az OpenSea, a Dapper Labs, a Power Rangers, a The Addams Family, a Manchester City FC, a MotoGP, a Snoop Dogg – derül ki a Wikipedia szócikkéből. A társaság értékét hatmilliárd dollár környékére becsülik. Szerdán arról írtunk, hogy olyan nagy cégek, mint az Alphabet, a Samsung vagy a Microsoft is erőteljesen növelik érdekeltségeiket a blokklánc területén. Lásd:
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.