Fontos makrogazdasági adatok és rengeteg gyorsjelentés érkezik a héten, ezek előtt a hétfő óvatosan, kivárósan indult. Az európai tőzsdeindexek jellemzően alig mozdulnak, 1-2 ezrelékes esés van Londonban, Párizsban és Frankfurtban.
A héten a technológiai óriások, mint az Alphabet, a Microsoft, az Amazon és a Meta Platforms is jelentenek. Ez kulcsfontosságú teszt lehet a piacok számára, a befektetők figyelik, hogy a technológiai szektor idén eddig elért erős árfolyamnyereségét visszaigazolják-e a gazdálkodási eredmények. Néhány nagynevű európai bank is jelent, köztük a UBS, a Deutsche Bank, a Santander és a Barclays – írta az Investing.com.
Itthon a BUX index a pénteki szép emelkedés után ma alulteljesítő, 0,8 százalékkal esik. Az OTP 1,1, a Mol 1,3 és a Richter 0,1 százalékos esést mutat. Az euró már csak 375,70 forint, majdnem megegyezik a péntekivel, pedig reggel 377 felett is járt. A hollandiai földgáz ára két százalékkal 39,40 euróra esett egységenként, az olaj minimális csökkenést produkál.
A magas kamat megvédi a forintot?
Holnap kamatdöntő ülést tart az MNB, amelynek alelnöke múlt héten megpendítette, hogy hozzányúlhatnak az egyik kamatfajtához, vagyis jelképes kamatcsökkentés jöhet. A nyilatkozat váratlan volt, az állampapír-hozamok csökkenését és a forint gyengülését okozta. A KBC Equitas szerint azonban
a magas kamatszintek egyelőre gátolják a forint gyengülését.
Emellett inkább fokozatos kamatcsökkentésre van kilátás. Az effektív ráták közül először az egynapos irányadó kamat 18 százalékos mértékén kezdhet el változtatni a jegybank.
Holnap lehet igazán izgalmas a forintpiac
Ma még viszonylagos nyugalom lehet a forint piacán, de holnap nagyobb mozgásra lehet felkészülni az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Az MNB nagy valószínűséggel megkezdi a monetáris lazítást, elsőként a kamatfolyosó felső szélének csökkentésével. A brókercég szerint:
- Fontos kérdés, hogy kapunk-e valamilyen iránymutatást az effektív kamatvágás kezdő időpontjával kapcsolatban.
- Könnyen elképzelhető, hogy ezek hatására az euróárfolyam a 380-382-es tartomány felé indul.
- A Bollinger-szalagok szűkülni kezdtek, ami nagyobb elmozdulás előszele lehet.
- Az indikátorok felfelé mutatnak (vagyis a forintgyengülés felé – a szerk.). Így van ez az USDHUF technikai képénél is.
Nem találja az erőt a magyar részvénypiac
Legalábbis a KBC Equitas szerint, amely célár-csökkentésekről is beszámolt. Az RBC Capital elemzője 200 forinttal visszavágta a Richterre vonatkozó célárát, így már csak 12 600 forint áll a vételi ajánlásban. Ezzel 10 190 forintra csökkent az elemzői konszenzus, de ez is 27 százalékkal magasabb a pénteki záróárnál.
A Mol részvényére is érkezett egy csökkentés, a Citi elemzője száz forinttal alacsonyabb árfolyamot prognosztizál. Az az olajipari vállalat új célára 3200 forint, az elemzői konszenzus így 3237 forintos árfolyamot jelez előre. (Ez pedig 21,6 százalékkal magasabb a mai tőzsdei árnál.)
A fetasajt is szilárdabb, mint a líra
Majd mi megoldjuk az inflációt, év végére egyszámjegyű lesz – így fuvolázik Erdogan, az infláció generálója, óriási negatív reálkamatokkal Vakmajom Facebook-írása szerint. Most is csak 8,5 százalék kamat van 50 feletti hivatalos infláció mellett, teljesen jogosan leértékelődő fizetőeszközzel.
Ha 50 százalékkal mennek fel az árak lírában, miért pont a dollár ára ne menne fel? A líra árfolyamát semmi nem hatja meg, hiába manipulálja a jegybank, próbálja nyomottan tartani, tiltja el a bankokat és cégeket a dollárvételtől, hogy legalább a májusi választás előtt ne robbanjon fel az árfolyam.
A dollár emelkedni akar és minden nap új abszolút csúcsot üt, hiába próbálják féken tartani. Ha rezsim marad, nem látszik, mi állítja meg. Az egyik bazári kereskedő szerint még “fetasajtban is jobb helyen van a pénzed”, mint lírában.
Sorban kapja az ütéseket az elektromos autók királya
A Tesla jó pár ütést elszenvedett mostanában, a részvények árfolyama hónapok óta zuhan. A gyorsjelentés szerint a cég nyeresége 24 százalékkal zsugorodott az első negyedévben. Elon Musk vezérigazgató kénytelen volt jelentősen csökkenteni elektromos járműveinek árát, ami most nyomot hagy az eredményen. Így is több elektromos autót adtak el 2022-ben az Egyesült Államokban, mint az összes versenytársuk együttvéve. De ez az előny egyre zsugorodik – írja egy német szakíró és fundamentális elemző.
Zuhan a használt Teslák ára
A Tesla piaci részesedése ugyanis csökken, a régi autógyártók, mint a General Motors, a Ford Motor, a Toyota és a Volkswagen gyorsan felzárkóznak. Gyakran érezhetően alákínálnak a Teslának árban, Kínában pedig a BYD körözte le (amelynek Warren Buffett az egyik fő részvényese).
Musk stratégiája, hogy csökkenti a Teslák árát, kétélű kard.
Egyrészt növeli a keresletet az új járművek iránt, másrészt csökkenti a Teslák másodpiaci értékét. Nem csoda, hogy a használt Teslák árai az elmúlt hetekben zuhantak.
Korrekció, vagy trendforduló?
Az utóbbi egy napban egy-másfél százalékkal estek a legfontosabb kriptók. Egy hét alatt a bitcoin mintegy 9, az ether 13 százalékkal esett (27 300, illetve 1840 dollárra). Ez az idei 60-80 százalékos emelkedés után egészséges korrekciónak is felfogható, de hogy az emelkedő trend sértetlen-e, alighanem csak utólag tudjuk meg.
Merre tovább, bitcoin?
Ennek eldöntésére a Jarvis Labs egy elemzőcég a következő szempontokat említi:
- A bitcoin történelmileg hajlamos arra, hogy a kibocsátásának feleződése előtt 13-18 hónappal tavaszi kiugrást mutasson be. (A következő feleződés 2024 áprilisában lesz.)
- Az egyik legfontosabb mérőszám, amit figyelni kell, hogy a BTC a 200 napos mozgóátlaga felett vagy alatt van-e, ami az erősség vagy gyengeség jól ismert jele. Most elérkezett ehhez a határhoz.
- A Federal Reserve CBDC-jének (jegybanki digitális fizetőeszközének), a FedNow-nak a júliusi bevezetése egybeeshet az árfolyamnak a 200 napos mozgóátlag alá való süllyedésével.
- Ekkor eljöhet a végső bitcoin-kirázás pillanata (shakeout moment). (Amikor az utolsó gyenge kezű, félő befektetők is bedobják a törölközőt, és kiszállnak, a turbulenciák “kirázzák őket a bitcoinjaikból”.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.