Ma is szerények a mozgások az európai részvénypiacokon, a német index lényegében változatlan, Párizsban 0,1 százalékkal felfelé, Londonban 0,5 százalékkal lefelé mozdul a vezető tőzsdemutató. A befektetők továbbra is kivárnak a holnapi amerikai fogyasztói inflációs adat és a június 15-16-án tartandó Fed kamatdöntő ülés előtt.
Nagyobb esés Ausztriában van, 1,4 százalékos, de Varsóban is 0,3 százalékkal süllyed az index. A Budapesti Értéktőzsde BUX indexének egy százalékos mínuszát így nyugodtan tekinthetjük régiós jelenségnek is.
Az itthoni esés nagy részét az OTP adja, amihez nem árt emlékezni arra, hogy az utóbbi napokban rengeteget emelkedett, rekordot rekordra halmozott. A Richter 0,7, a Mol 0,3 százalékkal van lejjebb, miközben a Magyar Telekom 0,7 százalékkal erősödött. Kiemelkedő a Rába mozgása, öt százalékkal ment fel és felkerült a legnagyobb forgalmú öt részvény listájára. Igaz, csak 12 millió forint kellett ehhez.
Az árupiacokon ismét emelkedik az olaj, tegnap a WTI típusú is átlépte a hetven dolláros árat, most 71,60. A Brent pedig már 73 dollárhoz közelít. Süllyednek viszont a fémek, közel egy százalékkal esik a réz a tegnapi emelkedés után.
Újra magas magyar inflációs adat érkezett
Májusban a KSH szerint a fogyasztói árak 5,1 százalékkal ugrottak meg éves összevetésben, ami megegyezik az áprilisival. A maginfláció viszont 3,4 százalék lett, szemben az áprilisi 3,1 százalékkal. Már nem csak az elmúlt hónapok bűnbakjai, a dohánytermékek és az üzemanyagok járultak hozzá a dráguláshoz – írtuk délelőtti cikkünkben.
Meglepetésre az infláció szinten maradt, 5,1 százalék lett a várt 5,3 százalék helyett, ami a szolgáltatások várttól elmaradó drágulásának köszönhető – írja az Erste Befektetési Zrt. Ám hiába jobb ez az adat, mint amit az elemzői közösség várt, az összetétele alapján azt mondhatjuk, hogy a jegybank nem dőlhet hátra, hanem továbbra is valószínű a kamatemelés.
Tegnap a hazai ipari termelés adata viszont alacsonyabb lett a vártnál.
Egészen biztosnak látszik a hazai kamatemelés
Közel két hét múlva emel kamatot a jegybank, ezt Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke tette ezt egyértelművé egy mai konferencián. Így reagál az MNB a növekvő inflációs kockázatokra, amelyeket a ma reggeli inflációs adatok is jeleznek. A forint ma szerény erősödéssel reagált, az euró 347,60 forint, a tegnapinál 60 fillérrel olcsóbb.
Amerikai kutatás-fejlesztés, magyar gyógyszeripari tervek
Az USA szenátusa 200 milliárd dolláros csomagot fogadott el a kutatás-fejlesztés támogatására. Valódi célja azonban állítólag “Kína versenyképességének csorbítása” – számoltunk be nemrég. A csomagot mind a demokraták, mind a republikánusok támogatták, sőt, együtt dolgozták ki.
A Richter távlati terveiről beszélt Orbán Gábor a Világgazdaságnak, erről itt készítettünk összefoglalót.
Mitől emelkedtek a tőzsdék?
A világ tőzsdéi valamelyest megnyugodtak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem egyhamar kezd neki a laza monetáris politika visszafogásához – írja a Reuters. Ezt jelzi az is, hogy az amerikai kötvényhozamok egy hónapos mélyponton vannak.
A csütörtöki amerikai inflációs adattól emelkedést várnak, elérheti az évi 4,7 százalékot, a maginfláció pedig a 3,4 százalékot. Nem mindenki, de elég sokan hajlamosak hinni a Fednek, hogy az infláció megugrása csak egy átmeneti állapot.
Fontos bitcoin-szabályokat fogadtak el Salvadorban és Magyarországon
Elfogadták a bitcoin hivatalos pénzzé nyilvánításáról szóló jogszabályt Salvadorban, valamint a kriptodevizák adózásáról (is) szóló hazai törvényt is. Jelenleg 15 százalék személyi jövedelemadót és 15,5 százalékos mértékű szociális hozzájárulási adót is kell fizetni. Januártól csak a szja-val kell számolniuk a magánszemélyeknek.
(Lásd még: El Salvador, a megváltó – 11 következménye lehet, ha a bitcoint hivatalossá nyilvánítják)
Nem hekkelték meg a Bitcoin-rendszert
A bitcoin ma pár százalékkal emelkedik, 34 300 dollár az ára. A tegnapi eséshez állítólag hozzájárulhatott az amerikai szövetségi bűnüldöző szervezet, az FBI rosszul megfogalmazott közleménye. Ebben arról írtak, hogy a szervezetnek sikerült biztonságba helyeznie a Colonial Pipeline elleni hackertámadásban kizsarolt bitcoinokat.
Ezt sokan félreértelmezték, azt hitték, hogy a szervezet feltörte a bitcoin-számla jelszavát. De minden bizonnyal más módon jutottak az értékekhez, például egy kriptodeviza-tőzsdén keresztül. (Ha feltörnék a Bitcoin-számlák hozzáférését, az a rendszer végét jelentené.)
Az emberek inni fognak – fektessünk tehát alkoholba?
Az italgyártóknak jól jön a szabadidős helyszínek újranyitása, a Fidelity International szakértői szerint eljött az idő az italgyártók részvényeivel foglalkozni.
Az emberek inni mindig fognak, akár jó, akár rossz idők járnak éppen. A gazdasági hullámvölgyek idején a vásárlók soha nem az italfogyasztásuk visszafogásával kezdik a nadrágszíj meghúzását. A legnagyobb szereplők sokszor olyan lehengerlő piaci fölényre tesznek szert, mellettük az újdonsággal próbálkozó kisebbek már alig tudnak labdába rúgni – írják.
A vagyonkezelő többféle szempontból vizsgálta a vállalatokat, földrajzilag, termékpaletta és stratégia szerint, diszruptort és régi motorost is értékelt. A figyelőlistáján vannak:
- Heineken
- Diageo
- Anheuser-Busch
- Fever-Tree
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.