Tőzsdei libikókák
Vegyesen zártak a vezető amerikai tőzsdék csütörtökön. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,57, míg a félezer vállalat papírjainak mozgását tükröző S&P 500-as 0,2 százalékkal nőtt, utóbbi ezzel ismét csúcsot döntött. Ezzel szemben a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,34 százalékot gyengült.
A péntek reggel elsőként kinyitott fontosabb ázsiai börzék közül csak a japán végzett mínuszban, méghozzá nem is kicsiben. A Nikkei index 1,41 százalékos bukó annak tudható be, hogy napvilágot látott, Abe Sinzó romló egészségi állapota miatt távozik a kormányfői posztról. Ellentétes irányba mozdult a sanghaji és a hongkongi börze barométere, az előbbi 1,6, az utóbbi 0,61 százalékkal izmosodott.
Európában az első két kereskedési órában a frankfurti és a párizsi tőzsdét vitte fél-fél százalék alatti mínuszokba a Fed-elnök tegnapi bejelentése és a japán kormányfő távozásának híre, míg a londoni stagnálásközeli állapotban várta a további piacmozgató fejleményeket.
Budapest ezúttal lefelé lógott ki a kontinentális trendből. A BUX 1 százalékkal esett, annak hatására, hogy a vezető blue chipek mindegyike elhasalt: az OTP Bank részvénye 1,6, a Molé 1,4, a Richteré 0,8, míg a Magyar Telekomé 0,3 százalékos gyengüléssel nyitott.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Vegyesen mozgott a forint
A hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama péntek délelőtt közelebb állt a 357-es szinthez, mint a 356-oshoz. A dollárhoz képest viszont erősödött, jegyzése benézett a 300-as lélektani határ alá. Ez annak köszönhető, hogy a tegnapi Fed-bejelentés hatására a zöldhasú gyakorlatilag minden devizával szemben veszített az értékéből. Az euróért például 0,43 százalékkal több, 1,1873 dollárt kellett adni, míg a svájci frankért 0,29 százalékkal többet, így egy dollár 0,9062 egységnyi helvét pénzzel ért fel. Az euró ugyanakkor a svájci frankhoz képest is drágult, 0,13 százalékkal, 1,0757-re.
Olcsóbb lett az olaj
Egyaránt több mint fél-fél százalékponttal került kevesebbe a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség. Közülük a mától átlagban bruttó 5 forinttal emelkedett hazai benzinárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brent hordójának jegyzése 45, míg a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára 43 dollár alá ment.
Drágultak a nemesfémek
Az arany másfél százalékkal lett magasabb, unciájával (1 uncia=31,1035 gramm) péntek délelőtt 1960 dollár felett kereskedtek. Az ezüst még „társánál” is jobban erősödött, közel 2 százalékkal, 27,7 dollár közelébe.
Csalódást keltő adatok
Ma reggel tették közzé a német GfK fogyasztói bizalmi index szeptemberi értékét, amely a várt 1,2 helyett mínusz 1,8 lett. Az USA-ból délután érkezik a Michigan Egyetem fogyasztói hangulatindexének friss adata, mely a várakozások szerint kis javulást mutathat az előző hónaphoz képest, bár a Conference Board hasonló indexe jelentős visszaesést mutatott a hónapban ebben a régióban is – hívta fel a figyelmet a KBC Equitas ma reggeli hírlevele.
Tovább vette magát az OTP
A legnagyobb hazai bank ma reggeli bejelentése szerint a csütörtöki kereskedésben 70 ezer darab saját részvényt vásárolt, 10 470 forintos átlagáron.
Jó formában a 4iG
Ma reggel tette közzé féléves gyorsjelentését a 4iG, a vezetőség szerint a társaság sikeresen tudott alkalmazkodni a járvány okozta új környezethez. Az első félévben 39 százalékos növekedéssel 20,2 milliárd forint árbevételt értek el, és augusztus közepén összesen 20,8 milliárd forintnyi rendelésállománnyal rendelkeztek 2020-ra. Emellett az EBITDA és az EPS is 35 százalékkal növekedett. A társaság a 2019-es eredmény után szeptember 28-tól első ízben fog osztalékot fizetni, részvényenként 22 forintot.