Szerdán gyűlnek össze az OPEC miniszterei, hogy végre összehozzák 8 év után az első kitermelés-csökkentési megállapodást, de konkrét eredmény még mindig nem körvonalazódik, mert a nem OPEC-tag Oroszország meg sem kíván jelenni a tárgyalásokon. Irak és Irán hosszasan egyeztetett hétfőn, de egyelőre a miniszterek elé utalták vissza az ügyet, miután nem jutottak dűlőre.
Iránéval a csalánt
A terv az lenne, hogy az októberi szintekhez képest napi 1,2 millió hordóval csökkentsék a kitermelést, csak az a kérdés, hogy ebből ki mekkora részt vállalna. A Bloomberg szerint a tagországok minden egyes hordóhoz ragaszkodnak, engedni nem nagyon akar senki. Irán azt javasolta, hogy napi 3,975 millió hordón fagyasztaná be a kitermelést, ami a jelenleginél napi 200 ezer hordóval több. Ezzel szemben Szaúd-Arábia azt szeretné, ha Irán 3,707 millióra csökkentene, Algéria megelégedne 3,795 millióval is.
Az oroszokat nem izgatja
Közben az OPEC azt szeretné, ha a nem tag olajországok, köztük az oroszok összesen napi 600 ezer hordós csökkentést vállalnának. Az oroszok ezt elutasították, azt viszont vállalnák, hogy a jelenlegi szintről nem növelik tovább a kitermelést. Holnap mindenesetre nem mennek a bécsi ülésre, viszont ha az OPEC szervezeten belül megegyezett már, utána hajlandók tárgyalni vele.
Az, hogy Oroszország nem szándékozik kitermelését csökkenteni, meghiúsította a többi nem OPEC taggal hétfőre tervezett tárgyalásokat. Szaúd-Arábia kivonult a tárgyalásokról, mondván, először oldják meg a többiek a köztük felmerülő vitákat. A hétvégén a szaúdi olajminiszter már elképzelhetőnek tartotta, hogy nem lesz semmi a megállapodásból. Kérdés, hogy ezzel csak Irakra és Iránra akar nyomást gyakorolni, vagy tényleg nem olyan fontos neki a kérdés.
Már nem csak a szaúdiak
Szaúd-Arábia a korábbi évtizedekben megszokta, hogy lényegében ő diktál. Ha ő csökkent, követik a többiek. Ma azonban Irak és Irán vele egyenértékű fél, ragaszkodnak nagy piaci részesedésükhöz, pláne hogy az olaj iránti kereslet nem növekszik már dinamikusan, mint 2-3 évtizede, hanem lassan tetőzni fog. Irán azért sem szívesen fogja vissza magát, mert a szankciók miatt évekig kiszorult a piacról, és most épp hogy csak fellélegezhetett.
Marad a remény
Ha nem jön létre a megegyezés, a Nemzetközi Energiaügynökség szerint az olajpiacon jövőre már negyedik éve maradhat fenn a túlkínálat, ami nyomást gyakorolhat az árakra. Szaúd-Arábia ugyanakkor optimistább, arra számít, hogy jövőre növekedni fog a kereslet. Az olajminiszter azt nyilatkozta, hogy nem a kitermelés-csökkentés az egyetlen út, hanem a fogyasztás növekedése is meghozhatja a várt eredményt. Kérdés, persze, hogy mire alapozza ezt az optimizmust.