Ma szerény pluszban állnak az európai vezető tőzsdeindexek, a német és francia mutató 1-2 ezrelékkel, a londoni pedig 0,6-el megy fel. Hasonló kis javulást jeleznek előre az amerikai határidős indexek is. Németországból gyenge decemberi ipari termelési adat érkezett. Sok gyorsjelentés jön, mint a BP, a BNP Paribas vagy a Carlsberg.
Powell-re várnak a piacok
Jerome Powell, a Fed elnöke ma beszédet tart, amit aggódva várnak a piacok. Úgy vélik, hogy az előző, a múlt szerdai kamatdöntést követő nyilatkozata talán túl optimista volt, így most negatív meglepetésektől tartanak. Szigorú hangot ütött meg tegnapi interjújában Raphael Bostic is, a Fed egyik tagbankjának elnöke, ami szintén óvatosságra intette a részvényvásárlókat.
A BUX index 0,2 százalékkal emelkedik, a Mol 0,3, az OTP és a Richter 0,1-0,1 százalékos erősödése mellett. A Zwack 1,8 százalékkal megy fel és a negyedik legnagyobb fogalmú papír volt ma, a Telekom az ötödik helyen áll 0,7 százalékos javulással.
Jól megrángatják a forintot
Jelenleg 392,90 az euró ára, ami 1,8 forintos csökkenés tegnap estéhez képest, de a helyzet percről perce, gyorsan változik. Kora reggel az árfolyam 393 volt, majd 396-ig szállt el, hogy ismét visszahulljon.
Az euró több nap után tegnap délben ismét átlépte a 390 forintos határt, nagyot gyengült a forint. A gyengülés egyik oka lehet, hogy a dollár sokat erősödött az utóbbi pár napban. Ma viszont a zöldhasú egyelőre alig változik, az európai földgáz pedig esik pár százalékkal. Pénteken magyar és kínai inflációs adat jön.
Török és kínai lökések az olajnak
A törökországi nagy erejű földrengés miatt lezártak egy kulcsfontosságú exportterminált, emiatt a kínálat szűkülésétől való félelem is hajtja az olajárakat. Az északi-tengeri Brent nyersolaj és az amerikai WTI könnyűolaj egyaránt bő két százalékkal, 82,60, illetve 75,7 dollárra emelkedett hordónként.
A másik árfelhajtó tényező a kínai kereslet növekedésének lehetősége. A kínai gazdasági fellendülés reménye egyben az olaj árát is magasan tartja már hetek óta, amióta az ország meglepetésszerűen feloldotta a Covid-korlátozásokat. Szaúd-Arábia állítólag hat hónap után először tegnap megemelte a Kínába exportált olaj árát.
Mol-céláremelés, Richter-bevásárlás
Új célár érkezett a Molra, a Wood 3500 forintról 3590 forintra emelt, továbbra is vételi ajánlást tart fenn a részvényre – írta a KBC Equitas.
A részvényre vonatkozó konszenzus 3380 forint jelenleg, ami jelentősebb felértékelődési potenciált mutatna.
Megvásárolja a Richter az OC Distributors nevű vállalatot 32,5 millió angol fontért, amely több nőgyógyászati készítmény marketing- és értékesítési jogát birtokolja. A vállalat Írországban van bejegyezve és az Egyesült Királyságban, valamint Írországban értékesít, tehát a felvásárlással ezekben az országokban a Richter erősítheti az eladásait.
Shortzárások repíthetik a magasba a DAX-ot
Szeptember vége óta a német DAX index már több mint 30 százalékkal emelkedett, és nagy a valószínűsége a további, fundamentális ok nélküli árfolyamugrásoknak, az úgynevezett “short squeeze”-eknek. (Kényszerű shortzárásoknak.) Ez többek között a Handelsblatt rendszeres hangulati felmérésének eredménye.
Ha a DAX még egy kicsit emelkedik, a befektetők kénytelenek lehetnek veszteséggel zárni fedezeti pozícióikat – mondja Stephan Heibel szentiment-szakértő.
Amikor ugyanis ezeket az eladási (put, vagy short) származékos terméket eladják, a mögöttes részvényeket újra vissza kell vásárolni. Márpedig mind a magán-, mind a szakmai befektetők sok put terméket vásároltak az utóbbi időben az árak emelkedésével. Ezért Heibel ragaszkodik kijelentéséhez, amely szerint a német tőzsdén a meglepetés esélye felfelé nagyobb. Más a kép az USA-ban, ahol további árnövekedésre számítanak a befektetők.
Idén már csak feketeleves jön a tőzsdéken?
A tőzsde az év hátralévő részében gyakorlatilag sehova sem megy majd a Goldman Sachs befektetési bank szerint, a befektetők 2023 eddig eltelt részében már látták az év legjobb részét. A lágy landolás, a trend feletti növekedés már be van árazva az amerikai részvényekbe. Az értékelések történelmi léptékkel nézve is magasak, és a kamatlábak esetleges további emelkedése korlátozza a javulásukat.
Még a recesszió elkerülése esetén is valószínűtlen, hogy a nyereségek jelentősen növekedjenek 2023-ban – írta David Kostin, a Goldman Sachs vezető amerikai részvénystratégája.
Kostin az S&P 500 indexre szóló év végi árfolyamcélját 3600-ról 4000 pontra emelte, de hozzátette, hogy az adósságplafonról szóló vita valószínűleg kulcsfontosságú kockázat lesz. Az S&P 500 ekkor 4111 ponton tartózkodott, miután ez évben már hét százalékos erős emelkedést produkált.
Óriási profit a BP-nél is
A BP 114 éves történetének legnagyobb nyereségét érte el az olaj- és gázárak tavalyi emelkedése után – írta a BBC News. A profit több mint kétszeresére, 27,7 milliárd dollárra nőtt 2022-ben, szemben az egy évvel korábbi 12,8 milliárd dollárral. Más energetikai cégek is hasonló emelkedést könyvelhettek el, a Shell például a múlt héten közel 40 milliárd dolláros rekordnyereségről számolt be.
A nagy nyereség miatt sokan felvetik, hogy az energiacégeknek több adót kellene fizetniük, mivel sok háztartás küzd az emelkedő energiaszámlákkal – teszi hozzá a brit híroldal. A Brent nyersolaj hordónkénti ára tavaly megközelítette a 128 dollárt is, de azóta 80 dollár körüli szintre esett vissza. A gáz ára szintén megugrott, de a csúcsról már szintén sokat csökkent.
Sok kisbefektető láthat pénzt befagyott kriptójából
Az utóbbi napokban elgyengült kissé a kriptodeviza-piac is. A bitcoin és az ether ma alig változik, amit azzal hoznak összefüggésbe, hogy ez a piac is Jerome Powell Fed-elnök beszédére vár. De közben több fontos hír is érkezett.
- Az egyik hitelező elárulta, hogy a Genesis, a Digital Currency Group (DCG) és a hitelezők között javasolt új szerkezetátalakítási terv szerint a hitelezők a pénzük legalább 80 százalékát visszakapnák. Ez jó hír a Gemini tőzsde kisbefektetőinek is. (Az említett cégek mind az FTX-csőd kárvallottjai.)
- Ettől valószínűleg nem függetlenül a DCG eladja részesedését a Grayscale vagyonkezelőben, amely a Grayscale Bitcoin Trustot (GBTC) működteti. Utóbbi több, mint tízmilliárd dollárnyi vagyont kezel.
- A Binance kriptotőzsde szerdától ideiglenesen felfüggeszti az amerikai dollárban történő banki átutalásokat. A havi aktív felhasználók mindössze 0,01 százaléka használja ezeket. A kriptovásárlás és -eladás minden más módszere érintetlen marad, beleértve más hagyományos pénzek, így az euró utalását is.
Bejött a Teslának a kínai árcsökkentés
A Wedbush elemzője a korábbi 175 dollárról 225 dollárra emelte az amerikai elektromosautó-gyártó részvényére vonatkozó célárát – írta az Equilor Befektetési Zrt. A várakozások szerint a Tesla piaci részesedése nőhet Kínában az árcsökkentések hatására.
Míg a kínai kereslet a negyedik negyedévben a Tesla számára gondot jelentett a zéró-Covid politika és a makrogazdasági bizonytalanságok miatt, most érezhető fordulat látszik. A kínai EV-vásárlók a Teslát részesítik előnyben a kínai szereplőkkel (BYD, Nio, Xpeng) szemben – tette hozzá az elemző. A Tesla árfolyama 2,5 százalékkal emelkedett tegnap.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.