Nagyon csúnya, 4,2 százalékos mínuszban fejezte be a napot tegnap a Nasdaq 100-as technológiai index, ami azonban nagyrészt a Meta (Facebook) 26,4 százalékos esésének köszönhető. Ma néhány gyorsjelentés éppen ellenkező hatást válthat ki, az index határidős értéke 1,3 százalékos pluszban jár.
Európában viszont egy barátságosabb reggeli kezdés után újra a rosszkedv dominál, vélhetően főleg azért, mert tegnap az EKB elnöke a kamatemelési várakozásokat igencsak megerősítette. Ennek nyomán emelkednek a kötvényhozamok és erősödött az euró.
Emellett attól is tartanak, hogy az USA-ban közzéteendő munkaerő-piaci adat romlani fog. A német index már 0,9, a francia 0,3 százalékkal esik, a brit viszont kissé emelkedik. Annak ellenére, hogy Londonban tegnap kamatemelés volt.
Jól tartja magát a forint
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal esik, az OTP 1,3, a Mol 0,7 és a Richter 0,3 százalékos süllyedése mellett. Ma is emelkedik 1,3 százalékkal a Masterplast, amire visszatérünk. A 4iG 1,9, a Telekom 0,5 százalékos mínuszban van.
Az euró ára 354,30 forint, ami alig jelent változást a tegnapi naphoz képest. Ez a tőkepiaci turbulenciák, az euró nemzetközi erősödése közepette jó eredménynek számít.
Christine Lagarde alaposan bekavart
Annak ellenére, hogy a várakozásoknak megfelelően az EKB nem nyúlt a kondíciókhoz, sőt a közleményének szövege sem változott, végül Christine Lagarde elnök sajtótájékoztatóján alaposan “megkeverte a lapokat”. A kommunikációja több ponton is változott az Erste Befektetési Zrt. szerint.
- A vártnál hosszabban elnyúló magas inflációról beszélt.
- Kijelentette, hogy a jegybankárok mindegyike aggódva figyeli az inflációs folyamatokat.
- És ami a legfontosabb: amit nem mondott. A kommunikációs elemek közül eltűnt az a mondat, amely szerint nagyon valószínűtlen az idei kamatemelés.
Jön az eurókamat-emelés, örülnek a bankok
Ennek hatására a piac a korábbi két, egyenként tíz bázispontos kamatemelés helyett gyorsan beárazott négy 10-10 bázispontosat erre az évre. Mások úgy fogalmaznak, hogy mostantól szabadon lehet spekulálni az európai kamatemelésre, ami eddig alig volt napirenden.
Ez hozzájárulhatott tegnap és ma az európai tőzsdék teljesítményének romlásához és az euró erősödéséhez is. A bankoknak viszont kedvező a fejlemény, így a Deutsche Bank részvénye például tegnap öt százalékkal ment fel, és ma is másfél százalékos pluszban van.
Nagyon veszik az Amazont a gyorsjelentése után
A tőzsdezárás utáni tőzsdén kívüli kereskedésben 13 százalékos pluszban van az Amazon részvénye a gyorsjelentése után, amiről elismerően beszélnek a híradások. Árbevétele 9,4 százalékkal 137,4 milliárd dollárra nőtt, bár ez elmaradt a Wall Street várakozásaitól.
A menedzsment bejelentette, hogy a Prime előfizetés árát megemeli, 2018 óta először. Egy részvényre jutó eredménye 27,75 dollárra ugrott – a várakozás csak 3,77 dollár volt –, aminek azonban a túlnyomó része a vállalat Rivianba történő befektetéséből származik, így egy egyszeri tétel – derül ki az Equilor Befektetési Zrt. hírleveléből.
Az áremelés és a felhő a nagy pozitívum
Az Amazon-menedzsment szerint a munkaerőhiány és az inflációs nyomás miatt magasabb költségek jelentkeztek, ez a hatás az első negyedévben is fennáll az omikron miatt. E rövid távú kihívások ellenére továbbra is optimista a vezérigazgató.
A piac a kommentárok alapján főleg az említett előfizetői áremelésnek örülve veszi a részvényt. Az Amazonnál egyébként a felhő üzletág is jelentős sikert ért el, 40 százalék körüli növekedéssel.
Száguld a Snap és a Pinterest
A tegnapi gyorsjelentés után a tőzsdén kívüli kereskedésben a Snap részvények 48 százalékkal ugranak, de voltak ennél feljebb is. A Pinterest pedig plusz 16 százaléknál tart. A Ford viszont csalódást okozott, pár százalékos mínuszban van.
Betömték a 320 millió dolláros féreglyuk-lyukat
A Jump Trading nevű startup vállalkozás pótolta a hackerek által a napokban eltulajdonított, mintegy 320 millió dollár értékű ethert. Nem puszta szívjóságból, a cég az érintett Solana-rendszerben és a Wormhole (“féreglyuk”) nevű, a Solana és más blokkláncok között kriptóérméket továbbító híd (bridge) fejlesztésében is érdekelt. Így meg akarta akadályozni, hogy a hackertámadás nagyarányú bizalomvesztést okozzon. (Lásd a kapcsolódó cikket is.)
A kriptodevizák részben emiatt, részben a részvénypiacon bekövetkezett javulásnak tulajdoníthatóan szépen emelkednek ma, a bitcoin három, az ether 6-7, a solana nyolc százalékkal.
Már megint egy rossz hír az üzemanyag-vásárlóknak
Újabb több mint hét éves csúcsra érkezett az olajár, a WTI már 91,30, a Brent 92,0 dollár felett jár, ez több, mint egy százalékos plusz. Ennek közvetlen oka a Reuters szerint, hogy egy téli vihar végigsöpör az Egyesült Államok nagy területein, ami az olajellátás akadozásával fenyeget.
Valójában a vihartól függetlenül is mindkét irányadó árfolyam zsinórban hetedik heti emelkedését produkálja, miközben az USA olajkészletei szűkösek. A kelet-európai és a közel-keleti geopolitikai feszültségek szintén hozzájárultak az olaj meredek emelkedéséhez.
Jön a száz dolláros olaj
Az OPEC+ kartell ülése sem hozott jelentős változást a héten, ragaszkodtak az olajkitermelés mérsékelt, napi 400 000 hordós növeléséhez.
Sok elemző szerint az olajár nemsokára elérheti a 100 dollárt hordónként. Más elemzők azonban arra számítanak, hogy az olajpiacon már a következő negyedévben túlkínálat és alacsonyabb ár jöhet.
Célár-emelés a Masterplasra
Frissítette a modelljét az MKB elemzője, és 6394 forintos új célárat határozott meg a részvényre – írta a KBC Equitas. Ez több mint 50 százalékos felértékelődési potenciált mutat, és jelentős emelés a korábbi 5167 forintos célárhoz képest. Tegnap a Masterplast papírja a tőzsdén 4,6 százalékot emelkedett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.